Dřevěné podlahy
Dřevěné podlahy se těší oblibě především proto, že jsou dobré, i když jsou už staré. Přežijí generace. Tuto výhodu má málokterý jiný podlahový materiál. Navíc interiéru dodávají přirozenost, pomáhají vytvářet příjemné klima v prostoru a nic pro ně není nemožné. Při vhodné volbě je lze s úspěchem využít i na podlahové topení či ve vlhkých prostorách.
Možná to potvrdíte sami: po podlaze na vaší chalupě chodila už babička vaší babičky… Teď po ní běhají vaše děti a pořád není důvod ji měnit. Dýchá přirozeností, historií a jistotou, je nepojmenovatelným způsobem krásná, a to i se všemi svými nedostatky, které možná představují prohlubně po desítkách upadnuvších hrnců či prošlapané cestičky od dveří ke kamnům. Taková podlaha nezestárne ještě mnoho dalších let, i když ji kdysi pokládal děd vašeho děda. To o dřevěných podlahách platí stále. Krásu a přirozenost tohoto přírodního materiálu se s velkými úspěchy daří napodobovat i jiným krytinám (dlažbě, laminátu, vinylu), ale v životnosti, respektive možnosti obnovy, dřevo překonat nemohou.
NEJEN NA CHALUPU
Neznamená to samozřejmě, že dřevěná podlaha patří jen na chalupy či do stylových interiérů. Moderní kolekce dřevěných podlahových krytin nicméně z velké části staví na zdání věkovitosti. I v kusech vyrobených nedávno najdete rýhy, prohlubně, stopy po dlátě, hoblíku či pile, pozůstatky kartáčování, otvory po neexistujících hřebících, zbytky jako by ošlapaného nátěru nebo dírky po červotoči, jehož použité dřevo nikdy nepotkalo. Luxusní dřevěné podlahy se dokonce i dnes vyrábějí skutečně poctivou ruční prací prkno po prkně tak, aby práce lidské ruky ještě více posílila přirozenost tohoto materiálu. A nenechte se mýlit! Tyto dekory mají své místo i v ryze moderních interiérech, kde jsou nádherným protipólem moderního vybavení.
DOKONALÝ POVRCH
Pokud po takových kontrastech ale netoužíte, pak je samozřejmě na výběr mnoho jiných podob dřevěné podlahy, která se v nedokonalostech omezí pouze na neopakovatelnou kresbu či barevnost dřeva. Povrch této podlahy totiž může být, a je to rovněž populární, zcela rovný, hladký, s dokonale zpracovanými místy se suky a třeba ve vysokém lesku – speciální povrchové úpravě, která kromě toho, že dodá krytině moderní vzhled, prodlouží interval, po němž by již podlaha mohla volat po případné obnově.
NEJEN PRKNA A PARKETY
A nejsou to samozřejmě jen prkna ve všech možných formátech, velikostech a provedeních. Současná dřevěná podlaha může být sestavena také z klasických parket, intarzií nebo mozaiky. Moderní možností jsou rovněž dřevěné bloky, modulární formáty, z nichž lze skládat variabilní obrazce, a realizovat tak nepřeberné množství vzorů – klasické, geometrické i netradiční, rybí kost či holandský vzor.
VÝSOSTNÝ DUB
Ve vlhkých prostorách, jakým je třeba koupelna, se na podlaze uplatní exotické dřeviny, které do prostoru vnesou výjimečnou barevnost v přirozeně tmavých či červenavých tónech, a především odolnost proti zmíněné vlhkosti. Zbytku nejen českých interiérů nicméně v současnosti vládne dub; třeba i proto, že je symbolem statnosti, houževnatosti a odolnosti. Důležitějším důvodem ale bude jeho tvrdost, jedinečná kresba – výrazné letokruhy, monotónní střídání světle šedé běli a tmavého jádra. Dubové dřevo je pak porůznu mořeno či běleno, ale jeho nezaměnitelnost tím samozřejmě neztrácí.
MASIVNÍ A TŘÍVRSTVÉ
I dřevěnou podlahu vybírejte podle kvality, lépe řečeno podle toho, co má vydržet. Při současném stylu bydlení je třicetiletá životnost krytiny dostatečný bonus – chodit po ní budou moci bez pocitu funkční nedostatečnosti ještě vaše vnoučata. S takovou trvanlivostí můžete počítat u třívrstvých podlah. Až stoletou životnost, a tedy jistotu pod nohama klidně pro prapravnoučata vašich dětí, nabízejí při vhodné údržbě podlahy masivní, vyrobené z jednoho kusu dřeva, přičemž tloušťka materiálu se může pohybovat od 10 do 30 milimetrů. Podle toho se odvíjí jak schopnost přežít generace, tak cena – čím silnější, tím dražší. Vrstvené dřevěné podlahy mají proti těm z masivu výhodu zejména ve své stabilitě, lépe odolávají výkyvům teplot i změnám vlhkosti vzduchu.
Pokládat dřevěné podlahy je dnes možné jak plovoucím způsobem, tak celoplošným lepením k podkladu, což je vhodné pro podlahové topení.
VOSK, OLEJ, NEBO LAK?
Rozhodování vás čeká i nad charakterem povrchové úpravy – podlaha může být ošetřena olejem, voskem nebo lakem. Olej či vosk zachová přirozenou krásu dřeva a umožňuje snazší renovaci, ale je třeba povrch napouštět častěji – jednou až dvakrát do roka. Lak naproti tomu na dřevěné podlaze vytváří tvrdší a uzavřený povrch, lze zvolit i speciální UV laky odpuzující nečistoty. Obnova laku je však náročnější, na rozdíl od olejů a vosků není možná lokální oprava narušeného místa, podlahu je potřeba renovovat kompletně.
Každodenní údržba dřevěné podlahy náročná není, speciální přípravky na dřevo ovšem nejsou levné. Podlahu lze renovovat – brousit a lakovat či napouštět vybranými přípravky.
KDYŽ TO NEJDE
Schopnost přežít generace ale nemusí být vždy to, co ovlivňuje výběr nové podlahy. Co když se stěhujete do nájmu jen na pár let, nebo snad dcera právě vylétla z hnízda a zařizujete jí studentské bydlení? Případně toužíte po přírodním vzhledu podlahy v koupelně, ale nechce se vám za ni moc utrácet? Nebo to vůbec má být cenově přijatelná podlaha v luxusním vzhledu? Ani v těchto situacích není třeba se vzdávat krásy dřeva. Tedy za jistých ústupků, jimiž je kromě trvanlivosti ten nepopsatelný pocit přirozenosti. Dlažba, laminát i vinyl jsou dnes schopné na 99% dřevěný povrch napodobit, a to v mnoha případech i s jeho menšími či většími nedokonalostmi. Je to dáno především možnostmi digitálního tisku. Nejen pro uvedené případy nabízejí nedřevěné materiály spoustu výhod: kromě nižší pořizovací ceny, snazší pokládku a běžnou údržbu.
www.bhpodlahy.cz/renovace-parket-a-podlah-z-masivu
Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 5. 4. 2016