Výběr oken
Ať stavíme nový dům či potřebujeme vyměnit stará okna za nová, vždy budeme stát před otázkou, jaká okna si vybrat. Obyčejně se ptáme především na to, z jakého mají být materiálu, mnohem důležitější však je zajímat se o jejich vlastnosti a o toho, kdo nám je vyrobí a nainstaluje.
Plast, dřevo, nebo hliník? Tak zní obvykle první otázka, začneme-li přemýšlet o pořizování oken. Každý z těchto materiálů má své výhody a nevýhody, technologický pokrok však vlastnosti profilů z jednotlivých materiálů přibližuje. Proto je spíš otázkou, jaké okno se hodí pro náš dům, ať již svým vzhledem nebo svými vlastnostmi. Důležité je si uvědomit, že se jedná o výrobek, který nám bude sloužit desítky let, velký důraz bychom proto měli klást na jeho kvalitu.
Plast, dřevo, nebo hliník?
I když z hlediska funkčnosti není u kvalitních oken z různých materiálů zásadní rozdíl, tuto otázku si stejně položíme. Dřevo je klasický oblíbený materiál s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, proto mohou být profily z něho subtilnější. Potřebuje však údržbu, ale díky moderním povrchovým úpravám již ne tak náročnou jako před lety. PVC se udržuje mnohem snadněji, tepelně izolační handicap tohoto materiálu vyrovnávají vícekomorové profily, případně i s integrovanou izolací. I z hlediska životního prostředí se plastová okna polepšila. PVC je plně recyklovatelné a profily z recyklovaného PVC jsou stejně kvalitní. Hliník vyniká z hlediska statického, dovoluje proto velké prosklené plochy. Nevyžaduje prakticky žádnou údržbu a vzhledově je velmi přitažlivý. Je to však dobrý vodič tepla, takže s tepelnou izolací je na tom podstatně hůře, ale i z něho se již vyrábějí komorové systémy s izolací. Příznivých vlastností hliníku se využívá v kombinaci se dřevem, kdy zvnějšku profilu je hliník, v interiéru pak dřevo. Vedle dřevohliníkových oken se objevují již i kombinace hliníku a plastu, které mohou zaujmout i příznivou cenou. Nakonec zjistíme, že z hlediska funkčního nám mohou všechny materiály nabídnout téměř vše, co potřebujeme. Hlavní roli proto bude hrát náš vkus a finanční možnosti. Obecně můžeme říci, že hliníková jsou nejdražší, dřevěná o něco finančně náročnější než plastová, u nichž však jsou největší rozdíly jak v ceně, tak kvalitě.
A zase to teplo
Tepelné úspory dnes hýbou stavebnictvím. I okna je proto třeba posuzovat především z hlediska jejich tepelně izolačních vlastností, které se neodvíjejí jen od materiálu, ale především od konstrukce okenního profilu. Vypovídá o nich součinitel prostupu tepla rámem (Uf). Ještě výrazněji se na tepelné izolaci okna podílí sklo zaujímající mnohem větší plochu. Dnes jsou již standardem dvojskla, zlepšující tepelně izolační vlastnosti prosklení. Lepších hodnot součinitele prostupu tepla sklem (Ug) se dosáhne použitím trojskel, vyplněním meziskelních prostorů vzácnými plyny, pokovením či vložením tepelně izolační fólie. Rozhodující pro výběr je však hodnota prostupu tepla celým oknem – Uw. Čím je nižší, tím lépe okno izoluje. Neznamená to však, že musíme hledat okno s nejnižším Uw, ale takové, které svými tepelně izolačními vlastnostmi odpovídá parametrům celého domu, respektive jeho obálky. Kromě součinitele prostupu tepla, který vypovídá o tom, jak okno brání úniku tepla z domu ven, bychom měli brát v úvahu i to, jak brání slunečním paprskům, aby prohřály prostor uvnitř, tedy tepelným ziskům. Proto je dobré zároveň znát, kolik procent sluneční energie prostupuje zasklením, tak zvaný solární faktor. Ten však výrobci na rozdíl od U běžně neuvádějí. Obecně bývá solární faktor nižší u trojskel než u dvojskel. Vyrábějí se však i speciální skla se zvýšeným solárním faktorem, která zajistí vyšší solární zisky zejména na jižních a západních fasádách. Nemusíme tedy osazovat všechna okna stejným typem skel, ale promyšleně podle orientace a typu místností v souladu s celkovým energetickým hospodařením domu. Zvláště v nízkoenergetické a pasivní výstavbě hraje správné prosklení důležitou roli. Okna s vyšším solárním faktorem mohou významně pomoci například vaší zimní zahradě, v létě však vyžadují zastínění.
Další otazníky
Toho, čeho bychom si měli všímat při výběru, je mnohem více. Jak kvalitní je kování a jaké umožňuje funkce, například mikroventilace či bezpečností pojistka. Zajímat by nás mělo těsnění, jak bude okno chránit před vodou i větrem. Jaká je povrchová úprava rámu okna, jak je odolná? Musíme mít všechna okna otevíravá? Rozdíly jsou i v třídách bezpečnosti oken a tak dále. Nastudovat vše o oknech a zvolit správné technické řešení není v silách laika, musí se svěřit do rukou odborníků – výrobců a dodavatelů oken. Jak ale vybrat toho správného, spolehlivého, jak poznat, že cena odpovídá kvalitě?
Jaký je ten správný?
Obecně platí, že nejlepší je nakupovat přímo od výrobce, pokud své zboží sám dodává. U oken je ideální, má-li výrobce i své montážní kapacity. Máte tak jednoho obchodního partnera a do budoucna si nechystáte problémy s uplatňováním záruk. Nemůže svalovat chybu na někoho jiného. Většina výrobců vyžaduje zálohu, protože okna se vyrábějí na míru. Proto je nutné ověřit si předem, zda není výrobce nesolventní nebo v konkurzu. Tyto informace jsou veřejně dostupné na internetu , například na portálu veřejné správy – www.gov.cz, v sekci Obchod a průmysl. Je dobré si ověřit i strukturu vlastníků firmy. Je-li nejasná a nečitelná, může být osud vašich financí ohrožen. V takovém případě je lepší najít někoho, kdo dává lepší záruky.
Koho oslovit?
V současné době se stále častěji obracíme na internet. Zadáme klíčové slovo a zobrazí se nám přehled – v případě oken třeba i stovek dodavatelů. Avšak pozor, to, že je dodavatel zobrazen na předních pozicích internetových vyhledávačů, vůbec neznamená, že se jedná o toho nejlepšího. Přední pozice zde bývají placené – jedná se vlastně o druh reklamy. Vyplatí se proto zabrousit na několik dalších stránek a výrobce porovnat. Cenné informace naleznete také v odborném tisku, spíše však obecně platné. Ale můžete zde nahlédnout do adresáře výrobců. To, že spolupracuje s odborným časopisem, většinou svědčí o jeho technické způsobilosti. Velmi dobrou cestou je vydat se na specializovanou výstavu. Vystavovatelé jsou většinou sdruženi podle oborů a na malé ploše je možné porovnávat výrobky i výrobce. Pokud se jedná o kvalitní firmu, měla by mít na výstavě kvalifikovaného obchodního zástupce, nikoliv jen hostesky. Vyptávejte se, prohlížejte výrobky, nechte si poradit. Způsob jednání a kvalita odpovědí vám o firmě řeknou více než perfektně padnoucí sako. Nepodceňujte v tomto oboru ženy, bývají technicky fundované a ve zpracování nabídek pečlivé. Dobře uděláte, vezmete-li s sebou podklady pro poptávku a necháte si firmami, které se vám líbí, zpracovat konkurenční nabídky. Vůbec největší devízou při výrobě jakéhokoliv výrobku je doporučení někoho známého. Osobní zkušenost s dodávkou poví o dodavateli nejvíc. Nicméně, i když budete vycházet ze zkušenosti důvěryhodné osoby, doporučujeme pro kontrolu oslovit ještě dalšího dodavatele se žádostí o zpracování nabídky.
Co vyčtete z nabídky
V dnešní době se většina nabídek zpracovává pomocí počítačových programů. Na českém trhu jich není mnoho a nabídky se sobě podobají jako vejce vejci. Obecně platí, že se okna v nabídkách a smlouvách zobrazují při pohledu zevnitř, tedy pohledem na panty a kličky. Umístění pantů také určuje, zda je okno levé nebo pravé, levé vlevo, pravé vpravo. U posuvných balkonových dveří ukazuje šipka směr, kterým se otevírají, opět při pohledu zevnitř. Trojúhelníčky zobrazené uvnitř oken zobrazují způsob otvírání. Vžité značky u oken či balkonových dveří označují způsob otevírání oken, (O – otvíravá, F – neotvíravá, OS – otvíravá a zároveň výklopná, S – výklopná, PSK – posuvná a zároveň výklopná, HS – posuvná). Ze značek v nabídce je možné vyčíst údaje o skle – způsob tzv. měkkého vnitřního pokovení skel a tloušťku izolační vrstvy naplněné inertním plynem, faktory, které mají zásadní dopad na tepelně izolační vlastnosti skel, dozvíme se i o materiálu distančního rámečku. (Například struktura skla zobrazená jako F5-NR15AR-4P+ znamená 5 mm silné sklo bez pokovení, nerezový rámeček 15 mm, vyplnění mezery argonem, 4 mm silné sklo s pokovenou vrstvou provedení planibel TOP N+. Takové sklo má koeficient prostupu tepla Ug = 1,1 W/m2K.) U dřevěných oken by měl být uveden druh dřeviny a zda se jedná o napojovanou nebo fixní lamelu. Pokud tento údaj v nabídce nenajdete, vycházejte z předpokladu, že se jedná o smrk a napojovanou lamelu. U plastových oken by měl být uveden typ profilu rámu a výrobce profilu. Nejspíš se nebudete vše předem učit, ale alespoň povšechná znalost vám pomůže při porovnávání nabídek a při jejich kontrole.
Jak porovnat nabídky
Především se zaměřte se na to, abyste porovnávali srovnatelné. Cenu okna nejvíce ovlivňují tepelně izolační parametry, zvuková neprůzvučnost a odolnost proti požárům. Zvláště speciální skla výrazně tlumící zvuk a skla odolná proti požárům mohou být velmi drahá a nelze je porovnávat se standardním řešením. Při porovnávání zásadně vycházejte z cen konečných, nikoliv ceníkových. Na okna často probíhají slevové akce, a ceníkové ceny tak mohou být zavádějící. Zkontrolujte, zda je zahrnuto vše, co jste požadovali. Pokud se některá z nabídek výrazně liší, ať již směrem nahoru nebo dolů, vylučte ji. Pod určitou mez může cena klesat již jen na vrub kvality dodávky.
Solidní firma
Cenová nabídka je jedna věc, druhá je záruka, že dodavatel slibované dodrží a nabídka bude odpovídat realitě. Je proto dobré podívat se na reference, nejlépe na vlastní oči, nejen v katalogu či na internetu. Tam se mohou prezentovat firmy něčím, co samy nerealizovaly. Firma, která již nějakou dobu existuje, vám jistě dodá konkrétní tipy na své realizace. Delší působnost firmy na trhu je také zárukou, že budou dodrženy domluvené záruční podmínky. Nechte si ukázat osvědčení o ověření vlastností a klasifikaci pro označení výrobků značkou CE. Prověřte, zda je platné pro dané období. Je-li firma certifikována pro management kvality ISO 9001, znamená to, že společnosti záleží na výrobě kvalitních produktů a má vlastní politiku kvality. Ta by měla být veřejně přístupná.
Nechte si poradit
Možná máte svou vlastní představu, ale někdy nemusí být estetika v souladu s funkčností. Kování oken i posuvných dveří jsou standardně dimenzována na určitou hmotnost a rozměr. Je potřeba si uvědomit, že okna s izolačními trojskly jsou podstatně těžší než okna s dvojskly. Pokud výrobce poukáže, že navrhovaná okna jsou mimo limit, neznamená to většinou, že je v daném rozměru neumí vyrobit, ale že jejich užívání bude velmi problematické. Obecně platí, že nízká a široká okna se časem svěšují a nejdou dobře dovírat. Příliš široká balkonová otvíravá křídla je lepší nahradit posuvnými a podobně. Je dobré brát doporučení výrobců vážně, většinou mají s užíváním velké zkušenosti a chtějí, aby se jejich zákazníci vraceli s novými požadavky, nikoliv reklamacemi.
Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Odborná spolupráce: Eugenie Kabeláčová, AZ Ekotherm Foto: archiv firem
Datum vydání: 10. 6. 2016