Pressovače
Den bez alespoň jednoho šálku dobré kávy? Ne, tak to si většina z nás nedovede ani představit. Pro někoho je osvěžující voňavý nápoj životabudič, pro jiného nástroj k umocnění pohody. Ale stejně jako stoupají naše nároky na bydlení a na auta, očekáváme více i od kávy.
Časy, kdy jsme si doma vařili především turka, již minuly. Dnes už se mnozí z nás nespokojí ani s překapávanou, a už vůbec ne s rozpustnou kávou. A to je důvod, proč přemýšlíme o koupi domácího presovače, který nám umožní vychutnat si skutečně dobrou kávu v pohodlí domova. Pokud přemýšlíte o tom, že vybavení domácnosti rozšíříte o kávovar, volba toho pravého by se měla odvíjet od vašich nároků na kávu, které pochopitelně budou korigovat finanční možnosti.
Nejsou všechny stejné
Současný trh nabízí velké množství nejrůznějších typů presovačů. Ne všechny však dokážou uspokojit naše požadavky. Příprava kvalitního espresa není tak jednoduchá záležitost, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vodu je totiž nutné protlačit přes pomletá kávová zrna pod vysokým tlakem. Díky tomu nese espreso svůj název. Ne všechny kávovary však dokážou dostatečný tlak vytvořit, a tak zdaleka ne všechny nám dokážou připravit kávu, která se kvalitou bude blížit té, na kterou chodíme do své oblíbené kavárny nebo na niž vzpomínáme v souvislosti s dovolenou v Itálii. Jednotlivé druhy kávovarů se od sebe liší v mnoha směrech – například obsahem nádoby na vodu a výbavou. Podstatný rozdíl spočívá rovněž v ovládání – trh nabízí kávovary mechanické či v různé míře až zcela automatické. Kávovary se však odlišují i velikostí a provedením. Můžeme volit mezi kávovary solitérními a vestavnými, které se stávají součástí kuchyňských sestav.
Jak fungují
Jednodušší a levnější typy kávovarů využívají přetlaku vznikajícího při varu kávy v uzavřeném prostoru vestavěného ohřívacího zásobníku. Tento tlak překoná ventil a vytlačí vodu přes kávu, případně je možné párou z trysky napěnit mléko pro výrobu cappuccina. Nevýhodou těchto přístrojů je nižší a nestabilní tlak a nutnost počkat před plněním zásobníku na jeho vychladnutí. Tyto kávovary poznáme podle tlakového uzávěru, po jehož odšroubování plníme vodou přímo ohřívací zásobník. Ceny kávovarů této kategorie se pohybují přibližně v rozpětí 1000–2500 Kč, přičemž cenu přístroje neovlivňuje pouze jeho kvalita, ale i značka.
Na které se lze spolehnout
Nejdokonalejší automatické kávovary většinou mívají integrovaný mlýnek na kávu, automatické pěchování, dávkování, napařování a vyprazdňování kávy, funkci předehřívání šálků na horní desce přístroje a filtr proti usazování vodního kamene. Jejich displej nám neoznamuje pouze, že v kávovaru chybí voda či káva, upozorní nás také, že je třeba pustit program proplachování, čištění nebo odvápňování. Ani automatický kávovar však ještě negarantuje kvalitu připravené kávy. Výbava přístroje či funkce, jimiž disponuje, nejsou totiž to nejdůležitější. Za kávovary vyšší „výkonnostní“ třídy se považují ty, které mají ve výbavě čerpadlo, jež plní uzavřený ohřívací zásobník. Tyto kávovary poznáme podle odnímatelné nádržky na vodu. Čerpadlo zajišťuje dostatečný tlak v zásobníku a vytlačuje horkou vodu dál přes stlačenou kávu. Tím je dosaženo u horké vody trvalého tlaku devět barů, který je nezbytný k výrobě opravdu kvalitního nápoje. Kávovary vybavené čerpadlem mají různé způsoby ovládání – pákové (mechanické a poloautomatické) a tlačítkové – plně automatické. Dokonalejší kávovary mají v sobě dokonce zabudovaný mlýnek, který mele kávu o hrubosti, jakou si zvolíme. Cena těchto kávovarů se pohybuje v rozmezí 3000 až 60 000 Kč.
Laici upřednostňují automaty
Speciální druh automatických kávovarů představují kávovary na kapsle. Stačí, když do nich vložíme kávovou kapsli, a ve vteřině máme připravenou kvalitní kávu – espreso, cappuccino nebo třeba latté. Co se týče ceny, kapslové kávovary jsou poměrně levné, ale připravují dražší kávu než jiné typy automatických presovačů. Co se týče kvality nápoje, většinu z nás nejspíše uspokojí. Sympatie vzbuzuje i snazší údržba, než jakou vyžadují automatické presovače, které si kávu i namelou. V každodenním shonu však řada z nás naopak upřednostní přístroje, které na nás nechají jen minimum manuální práce i odpovědnosti. Pomocí symbolů a textů na displeji si nastavíme obsah šálků, druh a sílu kávy, kterou si přejeme. Navíc můžeme do paměti kávovaru vložit i vlastní recepty.
Více muziky za méně peněz
Odborníci však dávají při přípravě kávy přednost přístrojům, u nichž se na kvalitě připravené kávy mohou větší měrou podílet. A nepředstavují ani větší investici. Kvalitní automatické domácí kávovary s vestavěným mlýnkem nás dnes přijdou na 30 000 Kč, ale i více. Pro kávové gurmány, kteří jsou pro dobrou kávu ochotni udělat víc než zmáčknout knoflík plně automatického kávovaru, doporučují odborníci lacinější řešení. Většinou doporučují pořídit si mechanický kávovar a k němu samostatný mlýnek. Důvodem je to, že si tak sami můžeme seřídit jemnost mletí kávy a podle potřeby napěchovat kávu v lisu. Když spočítáme, že velmi kvalitní mechanický kávovar vás přijde na 10 000 Kč a mlýnek na 6000 Kč, investice bude poloviční a káva kvalitnější. V žádném případě si však nepořizujte mlýnek vrtulový, který kávu nemele, ale nerovnoměrně seká a občas připaluje. Dejte přednost mlýnku s mlecími kameny.
Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 5. 6. 2016