Výběr bazénu
Duben je měsíc, kdy lyžařská výbava i zimní boty definitivně míří do sklepů a člověk se „přepíná“ na letní atmosféru. S tím přicházejí i myšlenky, kde bude trávit dovolenou, zda mu zbudou peníze na zájezd k moři a jak levně zajistí zábavu pro děti na celé prázdniny. Přitom všechny tři problémy lze vyřešit najednou: pořiďte si na zahradu vlastní bazén!
Důvodů, proč si pořizovat bazén právě v této době je více. „Zvyšuje se tak cena nemovitosti, která jinak spíš klesá, děti se naučí rychleji plavat, víte, v jak čisté a jak kvalitně ošetřené vodě se koupete. A též, koupě bazénu je výhodná, protože v letošním roce jsou bazény na historicky nejnižších cenách,“ nabízí další důvody pro koupi David Jirušek ze společnosti Mountfield. Pokud patříte mezi ty rozhodnuté, čeká vás před prvním skokem do chladivé vody poměrně dlouhý kolotoč vybírání, zjišťování a porovnávání. A to nejen co se týká velikosti a tvaru – o nich rozhoduje zpravidla rozloha vašeho pozemku a volné místo pro domácí plovárnu – ale především materiálu, z něhož bude vyroben.
Který bazén vám padne?
Nejpříznivěji co do poměru cena a užitek vycházejí montované fóliové bazény. Jejich stěny tvoří silnostěnný pozinkovaný plech, chráněný proti korozi speciální vrstvou. Vnitřní část bazénu vyplňuje pevná fólie. Jak vyplývá z popisu, jde o určitý kompromis mezi levnými „modrými“ nadzemními bazény a těmi zapuštěnými. Stejně jako u nadzemních i pro tyto platí, že máte omezený výběr tvarů a velikostí, při neodborné montáži i při nesprávném používání hrozí možnost poškození fólie. Tu jde však opravit nebo vyměnit za novou. Ale zvažte, zda nechcete využít příznivé období pro nákup bazénů, tedy jestli se vám nevyplatí přidat nějakou tisícikorunu navíc a zvolit některý z odolnějších a trvanlivějších typů. „Z nich se jako ideální jeví a k nejžádanějším patří sklolaminátové bazény. Jejich základem je laminátová vana, která se už hotová převáží od výrobce na připravenou betonovou desku a poté je zafixována suchou nebo polosuchou betonovou směsí,“ říká David Jirušek. A přidává i výhody těchto výrobků. Patří mezi ně nejen jednoduchá a rychlá montáž, ale pokud se opatří nástřikem tepelně-izolační pěny, mají výborné izolační vlastnosti. Voda vám v nich nebude tolik chladnout a prodloužíte si tak zcela zadarmo koupací sezonu. Za určitou nevýhodu lze, stejně jako u těch foliových, opět označit menší výběr tvarů a barev.
Bazén vašich snů
Tato nevýhoda odpadá u kompozitních bazénů. Jejich základ tvoří speciální panely z pevných a tuhých kompozitních materiálů. Ty se pak „vystýlají“ uvnitř bazénovou folií, kterou si můžete vybrat v mnoha barvách a vzorech. Na stejném principu fungují i takzvané francouzské bazény, kde jsou však kompozitní materiály nahrazeny oboustranným ztraceným bedněním, kdy po proarmování a vylití betonem vznikne železobetonová monolitická vana, která je zárukou dlouhodobého bezproblémového provozu bazénu. Pro oba typy platí, že se z panelů dá vytvořit mnoho tvarů a velikostí bazénů, vstupní schodiště lze umístit kamkoli a lišit se může i hloubka od mělčiny pro děti až po hloubku vhodnou pro plavání dospělých. Na podobném principu pak fungují i bazény ze speciálního materiálu Albistone. „Jde o stavební prvky v podobě desek, které jsou vyrobené z termoplastického polymeru, nepřesně řečeno jde o určitou formu plastu,“ říká Lenka Benešová ze společnosti Albixon, která si tento materiál pro své bazény nechala speciálně vyvinout. A důvod? „Oproti jiným má vysokou životnost, odolá teplotám od minus čtyřiceti do plus sedmdesáti stupňů, je pružný a tvárný, ke kladům patří i vysoká pevnost v tahu a barevná stálost, takže ani na slunci nevyšisuje,“ přidává další výhody Lenka Benešová. Oproti kompozitním a francouzským se však obejde bez vnitřní fólie. Desky jsou spojovány extrudovaným horkovzdušným svařováním, které je pevnější než samotný materiál. Popraskání je tedy vyloučeno. Navíc v „bezfóliovém“ provedení i při běžném používání právě oceníte odolnost a houževnost Albistonu. Spadne-li vám dovnitř těžký předmět, který by fólii prorazil, zde žádnou škodu nenadělá. Další možností jsou keramické bazény. Jádro jejich stěn je tvořeno keramickou vrstvou, která jim dodává skvělou tvarovou stálost a vynikající tepelnou izolaci. K jejich dalším kladům pak patří i dlouhá životnost a velký výběr barevných povrchů.
K moři patří pláže. A k bazénu také!
Stejně jako u moře oceníte krásné pláže, kde si budete moci mezi plaváním a děti mezi hraním odpočinout, případně si dopřát sluneční paprsky, tak u bazénu oceníte krásné, bezpečné a hlavně na údržbu nenáročné okolí. Vyvarovat se tak musíte dvou největších rizik, která u bazénu hrozí: abyste si do vody nezanesli příliš nečistot, což se stává, je-li kolem pouze trávník. Zvolíte-li dlaždice, nesmějí klouzat! Mezi nejoblíbenější materiál stále patří dlažby – a to jak betonové, tak keramické nebo třeba kamenné. Máte pocit, že když sáhnete po betonových dlaždicích, bude to kolem vašeho bazénu vypadat jako na letišti? Omyl. Betonová dlažba je všechno jen ne fádní. A nemusíte se omezovat pouze na takzvanou zámkovou dlažbu, která je z těchto produktů nejoblíbenější. Speciální úpravou povrchu může beton připomínat přírodní kámen, upoutat zajímavým melírem, milovníci patiny zase ocení otloukaný povrch, jemnou strukturu mu dodává opracování tryskáním nebo vymýváním. Všechny typy si při tom zachovávají ty nejlepší vlastnosti betonu, tedy pevnost, vysokou odolnost proti deformaci i nečistotám, nezničí je ani mrazy. Mnozí pak ocení jejich nízkou cenu. Pokud se rozhodnete pro keramickou dlažbu, můžete si dopřát to, co jiné materiály nedovolí – položit stejné dlaždice jak kolem bazénu, tak na terasu a protáhnout je až do obývacího pokoje. Výsledek bude opravdu skvělý. A pokud si správně vyberete, životnost můžete počítat na desítky let. „Doporučeným materiálem pro venkovní prostory jsou mrazuvzdorné vysoce slinuté glazované dlaždice s nasákavostí do jedné desetiny procenta,“ říká Pavla Nováková zastupující značku RAKO.
Dalším neopominutelným parametrem dlažeb určených do exteriéru je otěruvzdornost v kategorii označené PEI minimálně na stupni 4, lépe však na stupni 5. Platí totiž, že čím vyšší otěruvzdornost, tím méně se vám dlaždice „ošlapou“ a tedy déle vydrží. Zvlášť u bazénů, kde bývá mokro a vlhko, je důležité eliminovat riziko, že zde uklouznete. Proto je dobré sem volit výhradně dlažby se speciálními protiskluznými glazurami. Ty poznáte podle označení R9 až R13. Na terasy a jiné venkovní prostory vybírejte dlažbu z kategorie devět či deset. Kompromisy nemusíte dělat ani ve vzhledu. „Kromě dlažeb v duchu přírodních trendů s nadčasovým i moderním designem lze využít i zajímavé a opravdu nekonečné barevné kombinace, které nabízí třeba naše kolekce RAKO Object, obsahující systém dvaceti čtyř barev, jež lze vzájemně kombinovat,“ říká Pavla Nováková. Dlažba však může být nejen keramická, ale i cihelná. Jestliže se pro ni rozhodnete, bude okolí vašeho bazénu zdobit klasický přírodní produkt, ověřený staletími, navíc s nadčasovým vzhledem, co nevyjde z módy po dvou nebo pěti letech. Jde navíc o výrazný architektonický prvek, který ovlivní celý prostor a stane se ozdobou zahrady. To, zda má okolí bazénu upoutat, nebo se stát pouze krásným doplňkem, ovlivníte při samotné pokládce cihelných dlaždic. Ty lze totiž, podobně jako třeba parkety v obýváku, skládat do různých více či méně výrazných obrazců, to jiný venkovní materiál nedovoluje. A samozřejmě kromě krásy hovoří pro tento materiál i výborné užitné vlastnosti, tedy snadná údržba a vysoká odolnost vůči poškození. Pokud přece jen dlaždice praskne nebo se nějak poničí, není problém dlažbu rozebrat a těch pár kousků vyměnit. Vhodným materiálem pro terasy je i kámen. Dlažba z přírodního kamene však patří mezi nejdražší, zvláště u cizokrajných druhů.
Dřevo, které vydrží vše
Zastáváte názor, že na zahradu – kamkoli a kdykoli – patří přírodní dřevo? Pak si ho můžete dopřát i kolem bazénu. Stačí jen dobře vybírat. Nejčastěji používaná bývá impregnovaná borovice, která díky tomuto ošetření získává dlouhou životnost a je cenově přijatelná. Delší životnost, ovšem za více peněz, nabízejí i exotické dřeviny. Mezi nejznámější patří teak, kanadský červený cedr, akát či merbau. I když je to na první pohled nemožné, i dřevo lze zdokonalit. Hitem posledních několika let se tak stávají kompozitní materiály, které tvoří zhruba půl na půl – procenta se mohou lišit podle výrobců – dřevo a plastové komponenty. „Nově vzniklý materiál si bere to nejlepší z obou, tedy přírodní vzhled a hřejivý pocit ze dřeva a z plastu pak jeho trvanlivost a minimální údržbu. Terasové desky se navíc neštěpí, nekroutí a odolávají parazitům a vodě, což z nich dělá ideální materiál nejen kolem bazénu, ale kdekoli venku,“ vysvětluje Radek Slabák ze společnosti Inoutic / Deceuninck. K dokonalému vzhledu vaší zahrady přispěje i možnost zvolit si tento kompozitní materiál až v deseti barevných odstínech, mezi nimiž najdete vlašský ořech, olivu, lískový ořech, ale i kůru nebo kámen.
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 24. 4. 2017