Venkovní stínění: rolety, žaluzie, markýzy, plachty a slunečníky
Přestože většina z nás se těší na teplé jarní a letní dny, pokud je musíme trávit v přehřátém interiéru, dali bychom přednost zamračenému nebo i deštivému dni. Rtuť v místnosti záhy vyšplhá do neúnosných výšin a v místnosti je bez nadsázky k nepřežití. Nápravu může zajistit pouze klimatizace nebo vhodné zastínění.
Vzhledem k tomu, že klimatizace představuje značně nákladné řešení přehřívání interiéru, v obytných objektech se mu většinou snažíme zabránit pomocí vhodného zastínění. Nápor slunečních paprsků můžeme výrazně snížit speciálními reflexními skly či tzv. solární fólií či jim postavit do cesty bariéru v podobě vnitřního či vnějšího zastínění. Při rozhodování, jaký způsob zastínění oken zvolíme, je důležitá jejich orientace vůči světovým stranám. Nejméně zvanými hosty jsou v interiéru sluneční paprsky pronikající do něho okny orientovanými na západ.
Vnitřní zastínění
O tom, zda se nám podaří udržet v interiéru přijatelnou teplotu, rozhoduje to, do jaké míry zabráníme rozpálení skleněných ploch. Zde interiérové zastínění příliš nezmůže, neboť do interiéru pouze nepustí přímé sluneční paprsky, ale vzniku skleníkového efektu již nezabrání. Přesto má v interiéru své poslání. Tím, že zadržuje přímé sluneční paprsky, umožňuje i za slunečných dnů práci na počítači či sledování televizních programů. Navíc reguluje množství světla v místnosti, zajišťuje soukromí a svým dekorativním vzhledem opticky zatepluje interiér. Nejpoužívanějším typem vnitřního zastínění jsou žaluzie. Jejich výhodou je především rychlost montáže, snadná manipulace, minimální údržba a především cenová dostupnost. Výhodou žaluzií rovněž je, že jimi můžeme dobře regulovat množství a směr dopadajícího světla. Rozlišujeme žaluzie horizontální a vertikální. Horizontální žaluzie se vyrábějí a montují na všechny typy oken – ať již paneláková, eurookna či špaletová okna ve staré zástavbě. Vyrábějí se žaluzie meziskelní volné, případně meziskelní s fixací či žaluzie, které lze umístit kdekoliv na rámech oken i volně v interiéru. Nic nebrání tomu, abychom si pořídili žaluzie i na okna zcela atypického tvaru. Co se týče výrobních materiálů, nejčastěji se používají žaluzie z plastu, za hliníkové a především dřevěné si musíme značně připlatit. Výhodou druhého, vertikálního typu žaluzií je jejich schopnost zastínit velké plochy, kde nahrazují záclony a závěsy. Stejně jako horizontální žaluzie se vyrábějí v bohaté nabídce materiálů a barevných odstínů. Největší tradici využití mají u nás látkové rolety, které si můžeme nechat ušít na míru do všech typů oken. Oblibě se těší například římské rolety, jejichž vytažením se vytvářejí efektní pravidelné sklady. Jejich velkou výhodou je snadná údržba. Látka je připevněna k hliníkovému profilu pomocí suchého zipu, což umožňuje snadné odejmutí a opětovné upevnění.
Venkovní rolety
Podstatně účinnější než vnitřní je vnější zastínění, které pomocí reflexe a absorpce slunečního záření minimalizuje jeho množství dopadající na okenní tabuli i do vlastního interiéru. Kromě toho prostor mezi stínicí clonou a okenní tabulí umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu, která pozitivně ovlivňuje množství dopadající sluneční energie na okenní tabuli. V neposlední řadě pak exteriérové zastínění dokáže účinněji bránit únikům tepla, chrání okna před nepříznivými klimatickými vlivy a tak prodlužuje jejich životnost. Nejpoužívanější způsob venkovního zastínění představují rolety, na které je dobře pamatovat již v projektu, jinak bude truhlík vyčnívat do prostoru nebo ubere oknu na světelnosti. Rolety se vyrábějí z různých materiálů – plastu, hliníku a tvrdého dřeva, přičemž profily prvních dvou se vyplňují pěnou zvyšující jejich tepelně izolační vlastnosti. Výrobní materiály v tomto případě rozšířily i o speciální textilie, jako je screen, látka tkaná ze skelného vlákna obaleného ochranným PVC, nebo soltis, jehož základem je polyesterové vlákno opět opatřené povlakem z PVC. Je třeba rozlišovat mezi roletami a žaluziemi. Zatímco předokenní rolety se pohybují v pevné boční liště, žaluzie jsou zavěšené na lanku nebo slabé liště. Od rozdílného způsobu instalace se odvíjejí i další rozdíly. Rolety tím, že jsou napevno usazené, neplní pouze stínicí roli, ale zároveň se podílejí na zabezpečení objektů. Jejich nevýhodou ve srovnání se žaluziemi je to, že nejdou naklápět, a tak zabraňují i přístupu světla do interiéru. Co se týče ceny, musíme počítat minimálně s částkou 2000 Kč za metr čtvereční.
Venkovní žaluzie
Venkovní žaluzie se připevňují k okennímu rámu nebo na konstrukci fasády. Fungují na stejném principu jako ty vnitřní – dají se naklápět a tak regulovat množství světla, které pouštějí do interiéru. Také na žaluzie je vhodnější pamatovat již v projektu a zabudovat je pod omítku. Při dodatečné montáži se sníží světelnost okna o 15 až 20 %. Jak venkovní rolety, tak i žaluzie lze ovládat manuálně nebo plně automaticky centrálním či dálkovým ovládáním. Žaluzie vybavená světelným a tepelným čidlem sama reguluje množství světla a tepla v místnosti. Také cena hliníkových žaluzií se pohybuje od 2000 Kč za metr čtvereční výše. Pokud bychom se však rozhodli pro žaluzie a rolety ze dřeva, musíme si našetřit dvakrát až třikrát vyšší částku. Občas na domech, které něco pamatují, zahlédneme i dřevěné okenice. Jejich předností je, že do interiéru nepustí nejen slunce, ale ani hluk či zloděje. Naopak nevýhodou, že do něho nepustí ani světlo.
Markýzy, plachty a slunečníky
Před slunečními paprsky však potřebujeme najít útočiště v podobě blahodárného stínu i venku, když odpočíváme na zahradě, terase či na balkoně. Nejčastěji nám ho poskytnou nejrůznější typy markýz. Ze současné nabídky si můžeme vybrat jak jednoduché a cenově velmi přijatelné sklopné clony, tak i praktické a všestranné výsuvné markýzy s nosným profilem nebo bez něj nebo elegantní kazetové markýzy. Markýzy se vyrábějí v různých rozměrech i tvarech, chrání nás nejen před sluncem, ale pokud jsou vyrobeny z nepromokavého materiálu, tak i před deštěm. Co se týče manipulace, opět je zde možnost jak manuálního, tak automatického ovládání. Nabízejí se nám ale i další možnosti, jak si na zahradě či terase zajistit blahodárný stín. Stále častěji se k tomuto účelu používají i sluneční plachty, kterými můžeme zastínit plochu o rozloze až několik desítek metrů čtverečních. Díky kvalitním výrobním materiálům jsou tyto plachty vhodné i pro dlouhodobé instalace. K zajištění menších zastíněných ploch se slouží tzv. flexibilní slunečníky instalované na pružné boční tyči. Systém nabízí téměř neomezené možnosti instalace – od upevnění na stěnu až po vícebodové uchycení.
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 28. 5. 2017