Vyberte si správný dřez pro vás
Opravdu jde nádobí mýt s radostí, když ne s nadšením. Prvním krokem je výběr správného dřezu – začněte úvahou nad prostorovými možnostmi kuchyňské linky. Jak často vaříte a jak často budete dřez využívat? A k čemu především?
Samozřejmě, že mytí nádobí dnes většinou přebrala myčka, stále ale i tak zůstává spousta povinností na kuchyňském dřezu a na vás samotných. Proto si ten důležitý kousek kuchyně vyberte pečlivě, nepodceňte jeho velikost, prostornost, snadnou údržbu a trvanlivost. A nezapomeňte, že v něm nebudete jenom mýt nádobí, budete s jeho pomocí také připravovat nejrůznější suroviny na vaření, oplachovat a krájet zeleninu, odkládat do něho použité kuchyňské nádobí, slévat vodu i likvidovat kuchyňský odpad a podobně…
Jeden, nebo radši dva dřezy?
Další otázka, kterou musíte před návštěvou obchodu vyřešit. Samostatný jednodřez bez odkládací vaničky je dobrým řešením pro jednotlivce nebo pár, který nevaří, ani nemyje ručně nádobí; hodí se do prostorově malých kuchyní. Může být čtvercového, obdélníkového nebo kulatého tvaru, zadní plochu mívá připravenou pro instalaci vodovodní baterie, někdy i dávkovače saponátu.
Do kuchyně, kde chybí myčka, ale o vaření tam zase až tak moc nejde, je ideální volbou dřez s vaničkou (nebo odkapem) – odkapovou plochu lze použít i jako krájecí desku, přikoupíte-li si pár vhodných doplňků.
Pokud se chystáte trochu víc vařit a být u dřezu častěji, kupte si dvojdřez s vaničkou – získáte výborné spojení mycího a přípravného centra. Ve vaničce si pěkně omyjete zeleninu a jiné suroviny na vaření – třeba salát nebo brambory, scedíte bez komplikací těstoviny. Varianta dvojdřezu je vhodná hlavně pro rodiny a domácnosti, kde se opravdu už „trochu“ vaří.
Materiál dřezu pečlivě zvažte
Jde totiž o další zodpovědný krok – na výběru materiálu závisí pohoda při užívání dřezu a také se tím od sebe zásadně finančně odlišují. Vyšší cena obvykle zaručuje vyšší kvalitu a vložená investice se vám zpravidla vrátí v podobě vysoké odolnosti vůči mechanickému, tepelnému a chemickému poškození – například materiál granit si poradí i s teplotami kolem 180 °C a vyššími, keramický či nerezový dřez zase nabízí jistotu dlouhodobé barevné stálosti. Nejznámějšími a nejprodávanějšími dřezy na trhu jsou právě kompozitní granitové dřezy z různých syntetických materiálů – například z Corianu, HI-MACSu, Kerrocku nebo Silgranitu – jsou velmi odolné a hygienické, umožňují spojení beze spár, takže dřez může plynule přecházet v pracovní desku, voda nikde nezatéká. Jde o materiál, který je pevný, ale tvárný, dá se snadno opracovávat, má antibakteriální povrch a na dotek je velmi příjemný.
Smaltový, nerezový i plastový dřez
Keramický (kameninový) dřez nemusí působit pouze rustikálně, i když v této podobě vnese i do moderní kuchyňské linky atmosféru venkova, běžně se setkáte i s minimalistickým pojetím a různou barevností, výrobci nezůstávají pouze u bílé. Kvalitní keramika dobře odolává nárazům, nemusíte se obávat běžné manipulace s těžkými hrnci, je vysoce hygienická a výborně snáší teplotní šoky.
Stejně dobrou volbou je nerezový dřez, zejména silnostěnný. Nerezová ocel je totiž v jednom ohledu naprosto jedinečná – stará se o svou vlastní regeneraci. Díky slitinovým prvkům, které se v ní nacházejí, se na jejím povrchu vytváří tenká transparentní „pasivní vrstva“, a pokud dojde k poškrábání nebo jinému poškození povrchu, tak se tato vrstva, jejíž tloušťka je pouhých několik mikrometrů, sama postará o nápravu – pouhým působením vody a kyslíku. Proto nerezové dřezy zůstávají lesklé po mnoho desítek let.
Občas se setkáte i s dřezy smaltovanými, ale spíše výjimečně a ve venkovské kuchyni. Pokud chcete kvalitu, ale za nižší cenu, můžete zvolit alternativu z takzvaného SMC kompozitu (sheet moulding composite), což je směs nenasycených polyesterových pryskyřic a dalších komponentů vyztužených skelnými vlákny. A k mání jsou i dřezy plastové, aby byl výčet kompletní, jejichž výhodou je barevnost, ale velkou nevýhodou snadné mechanické poškození a minimální tepelná odolnost.
Keramický dřez
- jednoduchá údržba
- možnosti barevného provedení
- rustikální vzhled
- vysoká odolnost proti nárazu, poškrábání a skvrnám
- odolnost vůči vysokým teplotám
- zdravotní a hygienická nezávadnost
- barevná stálost
Granitový dřez
- antibakteriální
- odolný vůči kyselinám, UV záření, nárazům a poškrábání
- tepelně odolný až do 180 °C
- snadno udržovatelný
- příjemný na dotyk
Nerezový dřez
- odolný proti rzi
- maximálně teplovzdorný
- hygienicky nezávadný
- odolný proti skvrnám a kyselinám
- barevně stálý
- snadno udržovatelný
Možnosti montáže dřezu
I montáž dřezu do kuchyňské linky nabízí několik variant – tu vaši si zvolíte podle materiálu pracovní desky a také podle hmotnosti a tvaru dřezu. Svoji roli hraje i skříňka, do které se bude dřez osazovat. Tradičním způsobem je vsazení shora do desky nebo zapuštění pod její okraj, anebo můžete využít celoplošného typu montáže – kuchyňská pracovní deska se nahradí přesahem dřezu úplně. V tomto případě se jako velmi efektní doporučuje keramický dřez, krásně v tomto provedení vynikne. Ať si vyberete jakoukoliv variantu vsazení dřezu, vždy musíte pečlivě promyslet, jestli se hloubka dřezu vejde do prostoru spodní skříňky a kolik prostoru vám v ní ještě zbude. Aby dřez dobře plnil svoji funkci, měl by mít hloubku nejlépe 18 až 20 cm – jedině tak bude manipulace s nádobím, zejména velkými a těžkými kusy, pohodlná a snadná.
Text: Mirka Vernerová
Foto: se svolením firem Technistone, Dřez CZ, Sapho, Oresi, EshopSchock, Ancor
Datum vydání: 14. 4. 2015