Rekonstrukce garsonky v paneláku
Garsonka v paneláku, kterou rodiče dali Lukášovi do užívání, nebyla v dobrém stavu. Ven se sice dívala novými plastovými okny, ale na bytě samém nezanechal stopy jen jeho věk, ale především předchozí nájemníci, kteří se v něm střídali. Potřeboval dát do pořádku. „Říkal jsem si – když rekonstrukci, tak už pořádnou,“ vzpomíná mladý investor, pro kterého stejně jako pro jeho přítelkyni garsonka představuje první samostatné bydlení.
Lukáš přiznává, že přestože o nezbytných úpravách a nové podobě garsonky o rozloze 32 m2 přemýšlel, v podstatě si s ní nevěděl rady. „Uvědomoval jsem si, že rekonstruovat malý byt je podstatně obtížnější než upravovat velký. Právě tím, že je malý, musí být každý metr maximálně využitý,“ říká. S prosbou o vypracování projektu rekonstrukce se proto obrátil na profesionály – kamarády ze studia IGLOO ARCHITEKT. A nelitoval. „K jejich návrhu jsem neměl vůbec žádné námitky. Pokud došlo v průběhu přestavby k nějakému odchýlení od původního projektu, tak šlo o materiály. Snažili jsme se pouze najít levnější řešení. Vše jsme ale konzultovali s autory projektu.“ Také druhá strana byla se spoluprací spokojena. „Investor je náš kamarád. Byli jsme rádi, že projekt respektoval. Diskutovalo se pouze o maličkostech. Byla zde určitá finanční omezení, jindy ale narážíme na podstatně větší problémy především s dodržováním projektu během realizace. Často je velmi obtížné uhlídat návrh před nevhodnými a neodsouhlasenými změnami při provádění. A to především ze strany dodavatelů, někdy ale i ze strany investora, který se například na zdánlivé drobnosti nedívá v souvislostech celku. To však nebyl tento případ,“ hodnotí spolupráci ing. arch. Igor Šimon.
Rekonstrukce od podlahy
Garsonka absolvovala rekonstrukci, jak se doslova říká, od podlahy. Kromě výměny umakartového jádra za zděné, nových stoupaček a všech nových rozvodů se položily i nové podlahy. Původní PVC nahradila průmyslová dubová mozaika a velkoformátová keramická dlažba. Změnila se i dispozice. „Šlo nám o to, aby byt působil jako jeden prostor,“ vysvětluje architekt. Propojení se dosáhlo zrušením dveří, jimiž se původně vstupovalo z předsíně do obývacího pokoje. Kuchyně s jídelním koutem se propojila s obývacím pokojem, který slouží zároveň jako ložnice, širokými posuvnými dveřmi. Uskutečnění tohoto kroku si však vyžádalo vyjádření statika, protože šlo o zásah do nosné příčky, a navíc v prvním patře domu. Souhlasil, ale s podmínkou, že stěna bude „vyztužena“ ocelovým rámem v ostění. Realizace poměrně náročné rekonstrukce se zhostil z větší části sám investor. „Abychom si na to taky trochu sáhli, a samozřejmě i z důvodu ušetřit jsem si dělal řadu věcí sám, tedy s tátou, který už postavil tři baráky, a s bráchou. Nikdo z nás není od fochu, já jsem strojní projektant,“ směje se Lukáš.
Další úpravy
K celkovému propojení prostoru však nepřispělo pouze posunutí a výměna typu dveří, ale i řešení klidové a obytné zóny v obývacím pokoji. Dvojlůžko s velkou vestavěnou skříní je odděleno od zbývající části místnosti opticky, a to pomocí stropu obloženého laminem s funkčním policovým systémem ze stejného materiálu. Až se zaplní knížkami a jinými předměty, prostor se příjemně zabydlí. Na obložení stěn se původně počítalo s překližkou, která ale ze zmíněných úsporných důvodů byla nakonec nahrazena laminem. Naprosto dostatečnou kapacitu mají v garsonce úložné prostory, kterých v malých bytech většinou bývá nedostatek. Jejich základna je v ložnici. Kromě již zmíněné vestavěné skříně a policového systému na stěně mají podobu výsuvných zásuvek pod vyvýšeným dvojlůžkem. Úložný prostor se ale nachází i v dalších částech bytu. V kuchyni ho zajišťuje kuchyňská sestava sahající až do stropu. V jejích horních patrech se neukládají potraviny a výbava potřebná k přípravě pokrmů, ale věci, které Lukáš s partnerkou potřebují pouze občas nebo pouze v určitém ročním období. V místě původních dveří vznikla na chodbě nika. Je podložena zrcadlem a slouží jako otevřený botník. Šikovně jsou řešeny rovněž úložné prostory v koupelně. V obdélníkové nice, o kterou se rozšířil původní půdorys koupelny směrem do kuchyně, je umístěna pračka a nad ní prostorná skříňka.
Tři požadavky
Veškerý nábytek v bytě, vyjma židlí, byl vyroben na zakázku. „Světla jsme vybírali my – ale samozřejmě jsme se radili s investorem. Jsou to obyčejná svítidla české výroby, která nebyla drahá. A stejně tomu je v případě obkladů, dlažby, ale i sanity v koupelně. Vybavení, které jsme zvolili, muselo splňovat tři požadavky: Muselo se nám líbit, být funkční – a zároveň moc nestát,“ říká architekt a dodává: „Vyšší standard dělají pouze maličkosti.“ Byt má přírodní ladění, které oživují pastelové barvy. Například v kuchyni je stěna za pracovní deskou natřena výraznou žlutozelenou omyvatelnou barvou. „Výhoda byla, že zatímco někteří investoři se bojí nových věcí, Lukáš je naopak sám rád zkoušel,“ říká Igor Šimon.
Příjemné bydlení
Proměna letité panelákové garsoniéry v moderní malý byt probíhala bez větších potíží, i když se samozřejmě řešila otázka kam s troskami umakartového jádra a kam schovat rozvody, které v panelácích nelze ukrýt do stěn. Rekonstrukci pouze pozdrželi sousedé z nejvyššího – sedmého patra domu. „Měli strach, že stavebními úpravami narušíme statiku, a tak ohrozíme jejich vlastní plány na přestavbu. Vliv to samozřejmě nemělo, přesto nám rekonstrukci o tři měsíce zpomalili,“ krčí rameny Lukáš. Na otázku, jak se mu bydlí, odpovídá: „Zatím se zabydlujeme. I když mezi bydlením v rodinném domku, kde jsem předtím žil, a touhle garsoniérou je rozdíl, protože občas k nám něco doléhá z okolních bytů, je to super. Příjemné bydlení – pro dva lidi ideální.“
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: Jiří Ernest
Datum vydání: 13. 5. 2016