Plovoucí podlahy
Na otázku, jakou si pořídí podlahu, lidé často odpovědí jedním slovem – plovoucí. Většinou mají na mysli plovoucí laminátové podlahy, ale nemusí. V současnosti mohou mít plovoucí podobu i jiné druhy podlah, a to dřevěné, korkové, z linolea, PVC a dalších materiálů.
Výraz plovoucí nevyjadřuje druh podlahové krytiny, ale její strukturu. Prodejci podlahových krytin ho převzali ze stavební terminologie, kde znamená celou skladbu podlahy, nejenom její vrchní nášlapnou vrstvu, tedy samotnou krytinu. Zmatek v pojmech vznikl celkem jednoduše, a to tak, že plovoucím způsobem se začaly pokládat právě laminátové podlahy.
Co jsou to plovoucí podlahy?
Plovoucí podlahy jsou veškeré finální podlahové krytiny, které se pokládají na rovný pevný povrch takzvaným plovoucím způsobem – tedy bez pevného spojení s podkladem a s dostatečnými dilatačními spárami okolo pevných bodů. Dobře položená plovoucí podlaha pracuje v závislosti na klimatických změnách jako jeden celek. Plovoucí podlahy se vyrábějí v několika typech – liší se nejen položenými materiály, ale i způsobem položení.
Proč přišly na svět
U zrodu plovoucích podlah stála potřeba podlahy, která v dostatečné míře tlumí zvuk, neboť bydlet někde, kde víme o každém kroku obyvatel nad námi nebo v sousedství, není nic příjemného; ruší to víc než hluk zvenčí. Podstatou šíření hluku z kroků nebo nárazů na podlahu je přenášení otřesů a chvění do stropů a do zdí, jimiž se hluk šíří i do dalších pater. Plovoucí podlahy přišly před lety na svět tak, že se využilo skutečnosti, že zatímco tvrdé materiály otřesy snadno přenášejí, pružné je naopak tlumí. Využitím tohoto principu plovoucí podlahy zvyšují kročejovou neprůzvučnost – v maximální míře snižují přenos hluku způsobený mechanickými nárazy na podlahu. Plovoucí podlahy ale mají i další výhody. Tím, že se jednotlivé části po položení spojují buď lepením, nebo zámkovým systémem perodráž ka, mají rychlou i snadnou pokládku a stejně jako opravu. Rozebrat podlahu a vyměnit poškozený díl se stihne za několik hodin, není to otázka několika dní, jak tomu bývá u jiných podlahovin.
Skladba plovoucí podlahy
Plovoucí podlaha se skládá ze tří vrstev: nášlapné, roznášecí (nosné) a izolační. Nášlapnou tvoří konečná pochozí vrstva podlahy (laminát, dřevo, parkety, korek, vinyl). Roznášecí vrstva přenáší plošné zatížení podlahy na izolační vrstvu. Roznášecí vrstvy se rozdělují na lehké (OSB, dřevotřísky, sádrokarton…) a těžké (armovaná betonová mazanina). Pružná kročejová izolace pak odděluje horní vrstvu podlahy od nosné konstrukce stropu i od svislých konstrukcí (stěn), takže chodíme po pevné ploše, která doslova plave v pružném loži.
Laminátové a dřevěné
Trh nám nabízí bohatý sortiment plovoucích podlah, z nichž nejznámější jsou laminátové. Tento druh podlah má základní desku většinou z HDF (lisované dřevěné vlákno) či MDF. Horní vrstva je z laminátu, který se vyznačuje značnou odolností a vyrábí se v široké škále dekorů. Při pořizování laminátové podlahy je třeba věnovat pozornost především prostřední nosné vrstvě, která určuje kvalitu podlahy. Měla by mít tloušťku alespoň 8 mm. Horní nášlapná vrstva je překryta ochrannou vrstvou, kterou můžeme vybírat z bohaté nabídky dekorů. Bohatý výběr se nám nabízí i v případě dřevěných podlah. Zde se naskýtá několik možností. Jednou z nich je cenově nejpřijatelnější dýhovaná plovoucí podlaha, která má stejnou skladbu jako laminátová, ale s tím rozdílem, že horní vrstvu místo laminátu tvoří dřevěná dýha o tloušťce 0,6 mm. Dalším typem dřevěných podlah jsou třívrstvé podlahy. V tomto případě nosnou vrstvu tvoří jedna nebo dvě vrstvy masivního dřeva, na které se lepí pochůzná dýha z ušlechtilého dřeva o síle 2,5 až 4 mm ve vzoru parket, větších lamel nebo prken. Na spodní stranu se rovněž lepí dýha jako protitahová vrstva pro rozměrovou stabilitu panelu. Takto připravená lamela se slisuje, několikrát brousí a lakuje speciálními laky tvrzenými proti UV záření. Dřevěné podlahy se liší v použité dřevině, v lacích, tloušťkách a výrobních technologiích. V nabídce jsou nejen běžné evropské dřeviny, ale i dřeviny exotické včetně bambusu.
Další možnosti
V plovoucí podobě se rovněž vyrábějí korkové podlahy. Také jejich jádro tvoří nosná deska z HDF, na kterou je nalepena korková vrstva o tloušťce 3–4 mm. Pro stabilizaci celého panelu je korková vrstva nalepena také na spodní části nosné desky. Povrchová úprava korkových krytin se provádí již ve výrobě nanesením několika vrstev speciálního laku, tenké vrstvy PVC nebo olejové impregnace. Používá se rovněž keramický lak s přídavkem porcelánového prachu výrazně zvyšující odolnost a životnost podlahy. Po pokládce se podlaha ošetří speciálním lakem nebo polyuretanovou ochranou, aby se utěsnily spoje mezi dílci a zabránilo se pronikání vlhka do spojů. Na základní desku z HDF se v současnosti často celoplošně lepí i horní vrstva z přírodního linolea nebo vinylu (PVC). Deska je opatřena spodní protitahovou vrstvou (standardně korkový plát) pro rozměrovou stabilitu. Tyto krytiny se téměř výlučně dodávají v provedení se suchým zámkem.
Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv redakce
Datum vydání: 7. 3. 2016