Rekonstrukce bez starostí
Zásadní úprava bytu vyžaduje celou řadu úkonů, které těžko zvládnete sami, vedle svého zaměstnání. Potřebujete řadu řemeslníků různých profesí, jejich práci časově skloubit, plánovat, kontrolovat, přebírat. Úkol hodný manažera na plný úvazek. Jde to jinak, snadněji?
Ano, jde. Existuje řada firem, které nabízejí postarat se kompletně o rekonstrukci celého bytu, nebo jeho části, a převzít tak na sebe maximum starostí i odpovědnosti. Jak taková služba probíhá nám přiblížila interiérová designérka Květa Havrdová a Zdeněk Nový, vedoucí klientského centra společnosti Svět interiérů, která nabízí realizace rekonstrukcí na klíč, ať již celého bytu či jen jeho části.
Začněme pro mnohé možná nejdůležitější otázkou: Přenechat všechny starosti odborníkům zní lákavě, není to však příliš drahé?
Zdeněk Nový: Naopak, troufám si tvrdit, že vás rekonstrukce bytu tímto způsobem přijde levněji, než když budete skládat jednotlivé profese, elektrikáře, pak instalatéra, topenáře, štukatéra, obkladače, podlaháře… Vždy vám budou účtovat vyšší částku než naši smluvní dodavatelé, se kterými máme dlouhodobé smlouvy. To však není to úplně nejdůležitější. Představte si, kolik úsilí musíte vynaložit, abyste si vybrali spolehlivé řemeslníky, abyste s nimi domluvili, kdy který přijde. Zkontrolovat, zda odvedl perfektní práci. Určitě se nevyhnete tomu, že si bude jedna profese stěžovat na nekvalitní práci té předchozí, těžko budete hledat viníka nekvalitního výsledku, vyřizovat reklamace. My tyto starosti přebíráme na sebe, od návrhu přes harmonogram prací a zajištění všech dodávek včetně materiálu. Dokonce i včetně průběžného a závěrečného úklidu. Vy se opravdu nemusíte o nic starat a můžete odjet třeba na dovolenou. To je úplně nejlepší. Nebo můžeme na tu dobu nabídnout i náhradní ubytování, i s domácími mazlíčky. Během rekonstruce se byt promění ve staveniště, ve kterém bydlet bych rozhodně nedoporučoval, často se to opravdu ani při nejlepší vůli nedá.
To můžeme nechat byt bez dozoru?
Ano, jsme na stavbě denně, ručíme za ni i za vzniklé škody. Na samém začátku vyměníme vložku zámku, takže žádný z pracovníků nedostane do ruky váš vlastní klíč. Po předání hotového díla se opět vložka vymění. Samozřejmě jeden z klíčů dostanou i majitelé, aby se mohli kdykoliv na průběh prací podívat.
Vraťme se však na začátek, můžete popsat, jak rekonstrukce na klíč probíhá?
Na začátku jednání s klientem je zjištění, co od nás požaduje. Byt navštíví naši specialisté, designér a technik, který posoudí fyzický stav bytu, a později, zda lze navržené provést i z technického hlediska. Stává se, že klient přijde s požadavkem jen na menší úpravu interiéru, například nové obklady, a při prohlídce zjistíme, že jsou například v nepořádku i rozvody vody, kanalizace, elektroinstalace, často bývá překvapením stav podlah pod původní krytinou a podobně.
Základem je pak návrh interiéru, který připraví naši designéři. Od něho se dále odvíjí příprava a zpracování podkladů, návrh materiálů, stavební rozpočet… Potom připravíme realizaci tak, aby vše na sebe ideálně navazovalo a doba realizace byla co nejkratší.
Pokud jsou zastaralé rozvody v celém domě, neproběhla rekonstrukce stoupaček, nebude to bránit tomu, aby se mohla rekonstrukce provést?
Nebude, připravíme byt tak, aby se ho v budoucnu rekonstrukce v celém domě co nejméně dotkly. Například počítá-li se v budoucnu s výměnou stoupaček, připravíme na to byt například tím, že navrhneme větší dvířka do instalační šachty, případně tam, kde hrozí částečné bourání, nakoupíme o něco více obkladu, aby se později mohla poškozená místa opravit ze stejných sérií. Zkontrolujeme i stav elektroinstalace, občas se stává, že se majitel bytu domnívá, že je již zrekonstruovaná, ale někdy se jedná jen o část bytu, nebo jsou vyměněné jen jističe a podobně.
Bylo řečeno, že základem rekonstrukce je návrh interiéru. Z čeho při něm vycházíte?
Květa Havrdová: Samozřejmě od klienta, protože v designu je důležité, aby klient dal podnět k tomu, co se mu líbí, co mu vyhovuje, podle toho se vytváří návrh. Navštívím s klienty byt a potom se snažím zjistit co nejvíce o tom, jakou mají představu, co se jim líbí, jak žijí, kolik lidí bude v bytě bydlet, jak moc vaří, jaké mají rádi barvy, jak jsou zvyklí se potkávat… Pak se snažím skloubit jejich představu s možnostmi a případně dovést klienta k posunu v myšlení. Ne dotlačit, dovést. Třeba tím, že jim nabídnu trochu jiné ztvárnění jejich představy. Většinou nabízím několik funkčních variant v půdorysech a vizualizacích, o kterých pak dále diskutujeme a společně se dobereme toho, co klientovi nejvíce vyhovuje. Samozřejmě záleží i na rozpočtu, abych věděla, jaké materiály mohu volit a podobně. Málokdo však chce otevřeně přiznat, kolik peněz na rekonstrukci má, bojí se, že se pak zbytečně „rozjedeme“. Ale vše je o dialogu, je dobře být hodně otevřený.
A neočekávají klienti, že jim navrhnete něco hodně neobvyklého, na co by sami nepřišli?
Samozřejmě, že něco takového očekávají. Ale přesto musí návrh vycházet z nich samých, z toho, co se jim líbí. Nemohu jim například navrhnout barvy, ve kterých se necítí dobře. A to bývá někdy problém – zjistit vůbec, co se jim líbí, v čem je jim dobře. Pomáhám si například tím, že je vyzvu, ať si přinesou jakýkoliv obrázek z prostoru bydlení, který se jim líbí. Nad ním pak diskutujeme, ptám se, co konkrétně se jim na tom líbí? A najednou nevědí, proč přesně. Postupně se pak dostáváme k tomu, zda to jsou barvy, styl, funkční řešení… Dobrým vodítkem je i to, v jaké barvě chodí nejčastěji oblečení. A nakonec si své preference nejvíce uvědomí nad vizualizacemi. Obyčejně lidé si teprve, až když vidí konkrétní návrhy, ujasňují, co se jim vlastně líbí.
Ale lidé mívají své oblíbené barvy.
Ano, stává se, že přijdou s tím, že chtějí nějakou výraznou barvu. Například mladý muž si přál vymalovat byt tmavě modrou. To by však znamenalo, že by byt působil příliš tmavě, opticky by se změnšil prostor. Nakonec jsme zvolili na některých místech výrazné tmavě modré akcenty. On svou tmavě modrou měl, ale byt zůstal světlý, nezmenšený. Jindy se mi to naopak nepodařilo, když jsem nedokázala přesvědčit maminku, že červená není do dětského pokoje ideální, že je to příliš agresivní barva pro to, aby v ní dítě trávilo delší čas.
Dáváte sama nějakým barvám přednost?
Osobně samozřejmě ano, ale při navrhování interiérů je ideální udělat byt v neutrálních barvách, přírodní podzimní barvy jsou člověku přirozené a cítí se v nich dobře. A osobní barvu, kterou preferuje, je lépe řešit detaily, textiliemi, které lze jednoduše vyměnit. Já jsem pro tuto cestu a s klienty se mi to dost daří, slyší na to i z důvodu finančního. Barvy nás totiž snadno přestanou bavit a potřebujeme inovaci.
Lidé mají často pocit, že designér není potřeba, že by si dokázali byt zařídit sami.
Ti, kteří k nám přicházejí, většinou o služby designéra stojí. Uvědomují si, že laik nemá dostatečnou představivost a zkušenost, aby prostor řešil pěkně a funkčně zároveň, nezná ergonomická pravidla, nenapadnou ho méně obvyklá řešení. A někteří naopak přijdou s tím, že chtějí pomoci pouze s designem bytu, a nakonec se ukáže, že je třeba začít u technického stavu. Spolupráce designéra s techniky je výhodou, navrhované řešení se snadno posoudí i stavebně. Výhodou je i to, že máme přehled o materiálech, zařizovacích předmětech, nábytku a můžeme rovnou nabídnout některé na výběr. Ušetříme tak lidem objíždění nejrůznějších prodejen a designových studií.
Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 29. 2. 2016