Elektrické topení
Elektřina je bezesporu nejpohodlnějším médiem, které můžeme využít k vytápění a ohřevu vody v domě. Je všude po ruce, nepráší, není nepotřeba komín… A pokud ji užijeme na vhodném místě správným způsobem, nemusí zatížit naši peněženku o nic víc než jiná paliva.
Pozice elektřiny jako nejdražšího topného média se v posledních letech začala měnit. Příčinou této změny není jen samotný fakt, že se v posledních letech zvýšily ceny i ostatních paliv, zejména plynu, ale jiný je především přístup k bydlení. Přestalo se hýřit teplem a domy se stavějí a rekonstruují tak, aby bylo k vytápění potřeba co nejméně energie. Tím se mění vztah mezi provozními a investičními náklady.
PRO ÚSPORNÉ DOMY
Obecně lze totiž tvrdit, že čím je menší tepelná ztráta objektu, tedy čím je dům lépe zateplen, tím menší váhu v celkových nákladech na vytápění mají provozní náklady, a tedy čím dál větší roli hrají náklady pořizovací a náklady na údržbu systému, respektive poměr mezi pořizovacími a provozními náklady. A právě v nízkých pořizovacích nákladech spočívá výhoda přímotopného elektrického vytápění v porovnání s teplovodním, ať už se jedná o přímotopné konvektory nebo elektrické podlahové topení. Při srovnání pořizovacích nákladů je třeba srovnávat nejen samotný topný systém, ale i související náklady, jako například přípojku plynu či komín. Z ekonomického hlediska elektřině nahrává i skutečnost, že při vytápění domácnosti elektřinou poskytují dodavatelé nižší tarif až po 20 hodin denně. Tento zvýhodněný tarif využívají v té době všechny spotřebiče, což může znamenat v moderní domácnosti významnou úsporu. K finančním úsporám přispívá i její snadná regulovatelnost, protože můžeme systém rychle přizpůsobit aktuální potřebě.
TEPELNÁ ČERPADLA
Na nutnost snižování spotřeby energie nemusíme nahlížet jen z úzkého zorného úhlu našeho domácího rozpočtu, ale i z hlediska širšího, tedy jejího vlivu na životní prostředí při vlastní výrobě. Pak možná zaměříme pozornost na tepelná čerpadla, která prvotně využívají přírodní energii země, vzduchu nebo vody. Ke svému provozu sice elektrickou energii potřebují, ale několikrát méně, než energie vyrobí. Kolikrát, to závisí na tak zvaném topném faktoru, tedy podílu mezi energií vyrobenou a spotřebovanou. V tomto případě je vztah pořizovacích a provozních nákladů opačný než u přímého vytápění elektřinou, pořizovací náklady jsou poměrně vysoké, ale platby za spotřebovanou energii několikanásobně nižší. Tepelná čerpadla jsou navíc ještě více zvýhodněna nižším tarifem, levný proud je účtován 22 hodin denně. Kdy je pořízení tepelného čerpadla výhodné? Jaká je návratnost vložených finančních prostředků? Na tyto otázky neexistuje jednoznačná odpověď. Jednak jsou značné rozdíly v ceně jednotlivých druhů čerpadel, nejlevnější jsou čerpadla vzduch-vzduch či vzduch-voda. Tam, kde potřebujeme čerpat teplo ze země pomocí plošných kolektorů nebo vrtů, budou náklady na pořízení vyšší, avšak čerpadlo bude efektivně pracovat při vysokém topném faktoru i při nižších venkovních teplotách, na provozních nákladech tedy ušetříme více. Tepelná čerpadla pracují nejefektivněji při nízkých teplotách topné vody, jsou tedy vhodná pro nízkoteplotní topné systémy, tedy pro úsporné domy s malou tepelnou ztrátou. Na druhou stranu však vzhledem k malé potřebě tepla na vytápění není úspora na provozních nákladech tak výrazná. Pak je otázkou, zda má význam investovat do poměrně drahého zařízení. Jak jsme však již zmínili, nemusíme ani na své vlastní bydlení nahlížet jen z našeho mikropohledu. Navíc je téměř jisté, že cena energií bude nadále stoupat a úsporný provoz může hrát stále větší roli. Tepelná čerpadla však mohou být zajímavým řešením i pro domy méně úsporné, zvláště tam, kde je z nějakých důvodů obtížné provést zateplení. V mnoha případech dokonce není nutné provést výměnu otopného systému, investice do tepelného čerpadla pak může nahradit investici do zateplení domu.
ELEKTŘINA JAKO DOPLNĚK
Pohotovost elektřiny a její dostupnost ji přímo předurčuje ke kombinaci s jinými zdroji tepla. Zpravidla slouží jako doplňkový zdroj pro dohřev teplé vody v teplovodních systémech, v akumulačních zásobnících vody, které jsou například přednostně vyhřívány solárními kolektory. Nebo naopak, elektrický topný systém může být doplněn krbem, což je řešení často používané v nízkoenergetických domech. Krb pomůže překlenout přechodná období a zkrátí potřebu vytápět dům dražší elektřinou.
ŠETŘETE NA OHŘEVU TEPLÉ VODY
Mít stále k dispozici teplou vodu je dnes naprostou samozřejmostí. Přitom je její ohřev po vytápění energeticky nejnáročnější, z celkové potřeby energie to bývá zhruba čtvrtina. A v nízkoenergetických domech je tento podíl výrazně vyšší, úměrně tomu, jak klesá potřeba energie na vytápění domu. Proto je třeba se zamyslet, kolik utrácíme zbytečně tím, že ohříváme vodu ve velkém starém elektrickém bojleru. Snížit náklady na ohřev vody můžeme několika způsoby. Jednak volbou úspornějšího spotřebiče s malou tepelnou ztrátou, jednak kombinací s ohřevem vody pomocí solárních kolektorů, nastavením nižší požadované teploty vody, správným dimenzováním objemu ohřívače, tepelnou izolací rozvodů a v neposlední řadě tím, že zkrátíme cestu vody od ohřívače k místu odběru.
MODERNĚJŠÍ SPOTŘEBIČE
I elektrické ohřívače musejí být vybaveny energickým štítkem. Vybírejme proto zásadně třídu A. Přímý vliv na úsporný provoz má nejen samotná technologie ohřevu, ale kvalita tepelné izolace povrchu akumulační nádrže – v moderních bojlerech se většinou používá polyuretanová pěna. Porovnat jednotlivé výrobky lze pomocí koeficientu měrných tepelných ztrát, tedy spotřebou ve Wh během 24 hodin na jeden litr objemu nádrže. Kvalitní výrobek by měl mít tuto hodnotu nižší než 8 Wh/24 hodin/litr. Bojlery vyráběné v osmdesátých letech, které mnohde ještě slouží, mají tento koeficient větší než 30 Wh/24 hodin/litr. Důležitá je také vhodně zvolená velikost, abychom neohřívali zbytečně moc vody a nezvyšovali tak zbytečně náklady na její ohřev nebo aby nedocházelo často k nedostatku teplé vody. Velké elektrické akumulační ohřívače má smysl využívat tehdy, pokud má domácnost zvýhodněný tarif. Ohřev vody by při normálních sazbách vyšel neúměrně draho. Některé elektrické akumulační ohřívače vody jsou připraveny pro kombinaci se solárními kolektory. Můžeme jimi ušetřit zhruba dvě třetiny elektrické energie nutné k ohřevu vody.
EKONOMICKÝ OHŘEV
K velkým ztrátám tepla dochází v potrubí, kterým se voda dostává od ohřívače k místu odběru. Je proto třeba ho důsledně tepelně izolovat, ale především cestu vody co nejvíce zkrátit. Odběrová místa by proto měla být co nejblíže ohřívače. Pokud to není možné, je lépe zvolit menší zásobníkový ohřívač vody nebo průtokový. Ten je vhodný v případech, kdy vodu odebíráme nepravidelně a zásoba vody v nádrži by nebyla dostatečně využita a zbytečně by se udržovala na potřebné teplotě. Anebo by se naopak mohla voda vyčerpat a museli bychom čekat, až se znovu dohřeje. V průtokovém ohřívači se ohřeje vždy jen tolik vody, kolik opravdu potřebujeme a bez tepelných ztrát. Přesně se nastaví požadovaná teplota, čímž se minimalizuje míchání studené vody se zbytečně teplou. Nevýhodou je, že rychlého ohřevu je dosaženo vysokým příkonem a v okamžiku spotřeby se proto výrazně zvýší příkon elektřiny. Obzvláště výhodné jsou průtokové ohřívače pro chaty či chalupy. Teplá voda je k dispozici ihned při příjezdu v neomezeném množství a při odjezdu nezanecháváme žádnou vodu, která by zde nevyužita chladla. Nejhospodárněji pracují ohřívače elektronicky řízené. Oproti běžným průtokovým ohřívačům si můžeme nastavit teplotu na přehledném displeji a nahradíme tak drahé termostatické baterie. Elektronická regulace umožňuje spínání pouze nezbytně nutného výkonu s ohledem na průtokové množství vody, vstupní teplotu a teplotu nastavenou uživatelem. Tyto ohřívače lze s úspěchem zapojit do solárního systému. Voda je přednostně ohřívána solárními kolektory, při odběru se elektricky dohřeje na požadovanou teplotu jen to množství, které nezbytně potřebujeme, na rozdíl od nahřívání větších objemů v solárním zásobníku.
Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 6. 3. 2016