Elektroinstalace a vypínače
Dům bez elektřiny je jako město bez lidí. Aby se v něm dalo žít, už se v dnešní době neobejdeme bez toho, aby v každé místnosti byla přístupná nějaká ta zásuvka nebo ovládání světel. Ale nejrůznějších spotřebičů, přístrojů a zařízení je nepoměrně víc a s každým rokem obývání domu přibývají.
Mít elektrický proud a využít jeho výhody všude tam, kde je třeba, ale vyžaduje naplánování elektroinstalací v době, kdy je možné po domě vysekat drážky pro vedení kabelů a osazení příslušných krabiček, tedy po dokončení hrubé stavby. Ale už před stavbou je třeba mít představu, kam v domě umístíte rozvodovou skříň, k níž se od elektroměru přivede proud hlavním kabelem. Ostatně projekt elektroinstalace by měl být součástí projektu na stavbu domu a zaručuje, že všechno podstatné bude připraveno – ještě před vybudováním základů například musí být kolem domu položen zemnicí pásek.
PŘEMÝŠLET SE VYPLATÍ
Jakmile stojí hrubá stavba a jsou hotové i vnitřní příčky, máte možnost si všechny místnosti projít. Oproti projektu na papíře máte velkou výhodu – všechno totiž uvidíte v reálných proporcích a pěkně ve 3D. Můžete si tak představit, kde přesně umístíte kuchyňskou linku, kde bude v obýváku gauč s osvětlením pro čtení oblíbené klasické literatury a kde bude své lumeny vyzařovat nejmodernější televize s plochou obrazovkou a výkonný zvukový systém. Ať už k této fázi úvah přizvete architekta nebo projektanta nebo budete plánovat sami, všechno si dobře rozmyslete – chcete-li se v budoucnu vyhnout vysekávání do vymalovaných zdí nebo vedení potřebných rozvodů v nevzhledných lištách, veškerou kabeláž je třeba vést pod omítkou. Moderní stavby se přitom bez velkého množství spotřebičů neobejdou, doby, kdy domácnosti stačila jedna dvě zásuvky v každé místnosti, jsou beznadějně pryč. Při detailním rozpracovávání návrhu elektroinstalace byste měli vzít v úvahu zejména to, jaké jsou vaše potřeby. Jiné nároky bude mít na obydlí bezdětná domácnost dvou seniorů, kteří si budují výminek na důchod, a jiné rodina se třemi dětmi. U druhého typu osazenstva se dá předpoklá- dat, že se zvyšujícím se věkem ratolestí porostou nároky na elektrorozvody: pořídit každému dítěti do pokoje počítač znamená nárokovat další zásuvky. Ale upřímně řečeno, ani modeloví senioři by neměli provedení elektroinstalací brát na lehkou váhu – chtějí-li dědicům, není-li to zrovna stát, zanechat dobře prodejný dům, určitě jeho hodnotu do detailu promyšlenými rozvody zvýší. Při procházení místnostmi přemýšlejte také o tom, kde budou jaké spotřebiče. Zejména kuchyň může být v tomto směru záludná, protože kromě dnes již klasické trouby, sporáku, myčky, ledničky a mikrovlnky budou právě sem při zabydlování domu směřovat další pomocníci – varné konvice, mixéry a šlehače, roboty, kávovary, toustovače, sendvičovače, ledovače a další. Ne všechny sice budete používat najednou ve stejnou chvíli, ale přesto by měl být počet zásuvek dostačující a všechny by měly být na správném místě. A podobné záludnosti vás čekají v každé místnosti. Týká se to pochopitelně i vypínačů a jejich umístění.
PRO STRÝČKA PŘÍHODU
Jak je třeba kabely vést, vám buď poradí elektrikář, pokud se rozhodnete některé práce udělat svépomocí, nebo vám kompletní rozvody dodá přímo na klíč. Dodavatel by měl mít na elektrikářské práce nejen živnostenský list, ale zejména příslušné oprávnění, protože při provádění rozvodů elektřiny jde doslova o život. Vedení kabelů a jejich uložení definuje technická norma, která je závazná a její dodržení je podmínkou vystavení závěrečné revize na elektroinstalace. Kabeláž může být umístěna pouze pod omítkou nebo uložena v trubkách uvnitř zdicího materiálu. Druhá varianta je vhodnější, protože úložná soustava by měla být dimenzována pro to, aby byla schopna pojmout další potřebné kabely nebo už přímo obsahuje rezervu. Ale i při zasekání kabelů přímo do zdiva je možné myslet na strýčka Příhodu a v drážce položit legendární husí krk, kterým v budoucnu potřebný kabel protáhnete.
KLASICKÁ, MODERNÍ…
Klasická elektroinstalace zahrnuje z pohledu uživatele, tedy poté, co se kabely ocitnou pod omítkou a koncové prvky se dokompletují, zejména zásuvky a vypínače. Ty ale nároky moderní domácnosti splní jen omezeně. Představují totiž naprosté minimum toho, co byste od dnešních elektroinstalačních prvků mohli očekávat. Tradiční spínač, kterým se světlo rozsvítí a zase zhasne, může být sice díky kreativitě výrobců a možnostem moderních materiálů dostatečně zajímavým doplňkem domácnosti, vždyť ho můžete mít třeba ve variantě s prosvětleným tlačítkem, ale vašemu komfortu prokáže lepší služby třeba takový stmívač, kterým můžete obyčejný vypínač nahradit. Ten vám umožní v jakémkoli okamžiku přizpůsobit intenzitu světla právě prováděné aktivitě – jiné osvětlení určitě potřebujete při sepisování domácích úkolů se svými dětmi a jiné na intimní posezení u sklenky vína. Kromě toho kvalitní stmívače se snížením intenzity osvětlení tlumí průtok proudu a šetří energii. Nové stmívače umějí stmívat už i LED žárovky. S rozsvěcením a zhasínáním si ale nemusíte dělat těžkou hlavu, protože mezi moderními elektroinstalačními prvky najdete automatické spínače, které budou osvětlení ovládat na základě pohybu v místnosti. Že má takové řešení vliv na úsporu, zvláště pokud za sebou permanentně zapomínáte zhasínat, asi není třeba dodávat. I když je některé moderní prvky jako stmívače a automatické spínače možné použít jako koncové ovladače i u běžných elektrorozvodů, vyplatí se zeptat na možnost jejich umístění elektrikáře, který přispěchal s rozpočtem. Je totiž možné, že kvůli konkurenceschopnosti počítal jen s oním základem, a tedy klasickými vypínači a zásuvkami, takže by bylo škoda připravit se kvůli několikatisícové úspoře o kvalitativně jiné užitkové vlastnosti rozvodů. Při plánování nezapomeňte ani na další doplňky, které zvýší váš komfort. Proč například dávat přednost ručně zatahovaným roletám či žaluziím, které budete stejně osazovat dlouho po zabydlení, když můžete v době, kdy je možné sekat do zdi, počítat i s jejich ovládáním?
KOMUNIKACE A TEPLO
Kromě silnoproudých rozvodů, představovaných v elektroinstalaci koncovými prvky, jako jsou zásuvky a spínače, by měl projekt obsahovat také rozvody určené pro sdělovací techniku a audio a videotechniku. Nemáme na mysli pouhý domovní zvonek, ale také televizní a rozhlasové antény, které vám umožní být v obraze a zvuku v jakémkoli pokoji a konečně i rozvody počítačové sítě. Pravda, tu je možné vyřešit wifinou, ale jak říká klasik a zkušenosti mnoha uživatelů domů, kabel je prostě kabel. A zapomenout nesmíme ani na ozvučení, které dodá vašemu obývacímu nebo dětskému pokoji atmosféru domácího kina – výsledkem pak budou reproduktorové zásuvky, vestavné reproduktory a zesilovač s tunerem FM, které se tváří velmi nenápadně jako běžný vypínač nebo zásuvka, a přitom se jedná o vestavné digitální rádio. To se hodí náramně například do kuchyně nebo koupelny, popřípadě lze ozvučit celý dům a připojit MP3 přehrávače všeho druhu. Bonusem navrch pak mohou být ovladače s GSM moduly, jejichž prostřednictvím můžete příslušné spotřebiče ovládat na dálku pomocí mobilního telefonu. Součástí elektrorozvodů v domě mohou být také termostaty ve shodném designu jako vypínače a zásuvky, které snímají teplo v objektu i mimo něj a podle nastavené teploty ovládají zdroj tepla tak, abyste se doma cítili co nejpříjemněji.
… NEBO SNAD INTELIGENTNÍ?
Vše, o čem dosud byla řeč, předpokládá běžné rozvody realizované za pomoci silových a sdělovacích kabelů. Jejich přizpůsobení moderním prvkům váš rozpočet nijak významně nezatíží, v desetitisícovém rozpočtu za kompletní montážní práce včetně materiálu vás vyjdou o několik tisícovek dráž. V současné době je ale ve všech pádech skloňováno sousloví inteligentní dům, které zatím představuje výzvu hlavně pro progresivnější stavitele. Na rozdíl od klasických kabelů vyžaduje inteligentní dům kabeláž pro tzv. sběrnicový systém. Silové rozvody je proto třeba doplnit kabely sběrnicovými, které zajistí, že spolu jednotlivé prvky vzájemně komunikují a předávají si informace, které dále využívají pro inteligentní obhospodařovávání domu – když je příliš horko, spustí klimatizaci a na slunné straně domu spustí žaluzie, když v některém pokoji otevřete okno, vypnou topení, při dešti zavřou střešní okna, ovládají bazén, zavlažování i vjezdovou bránu a umějí přizpůsobit atmosféru v jednotlivých zónách domu těm, kteří je zrovna obývají. To všechno za využití nejmodernějších technologií včetně mobilních telefonů, počítačů, internetu, multimediálních zařízení a zabezpečovacích prvků.
BEZPEČNOST
Jak už bylo řečeno (aniž by bylo třeba na to zvlášť upozorňovat, jak doufáme), jde-li o elektrický proud, je třeba věnovat mimořádnou pozornost bezpečnosti. Pro případy, kdy se třeba obsluhy elektrické sekačky nebo hoblíku ujme nešika, bývá v rozvodné skříni u jističů nainstalovaný citlivý proudový chránič, který při jakékoli změně v odběru proudu (třeba při styku spotřebiče s vodou nebo po přeseknutí kabelu) vyřadí z provozu všechny zásuvky. Ochrana proudovým chráničem je od roku 2008 až na výjimky povinná u všech zásuvek v nových elektroinstalacích, netýká se tedy jen dříve nejčastější koupelny. Pokud ale nechcete nic ponechat náhodě a máte staré rozvody, je možné zakoupit bezpečnostní zásuvky, které se zastrčí do těch stávajících. Bezpečnost elektronickým miláčkům zajistí přepěťová ochrana, kterou mohou obsahovat jednotlivé zásuvky. Dojde-li k úderu blesku, kolem domu projede tramvaj nebo blízká transformovna škytne, může se v elektrických rozvodech vytvořit krátké, jen několik mikrosekund trvající napětí o několika desítkách tisíc voltů, které může spotřebiče nenávratně poškodit. Tomu zabrání právě přepěťová ochrana. Pocit bezpečí si ale zasloužíte nejen v oblasti elektřiny – vždyť na vaši nemovitost číhá celá řada nebezpečí. Počítejte v projektu elektroinstalací také s hlásiči kouře nebo snímači úniku vody, které mohou zabránit něčemu, čemu je vždycky dobré se vyhnout. Při správném zapojení kabeláže dokonce tato nepatrná zařízení umí zdroj neplechy vypnout a zamezit větším škodám. Takový hlásič kouře ochrání váš klidný spánek, a to doslova, protože čich je ve spánku neaktivní.
DESIGN V NEPOSLEDNÍ ŘADĚ
A pro ty z vás, kdo vizuální stránce svého domova přikládáte významnou roli, máme na závěr velmi dobrou zprávu. Nepřeberné množství výrobních řad a invence výrobců, kteří elektroinstalační prvky na český trh dodávají, umožňují přizpůsobit všechny ovladače, snímače a krabičky prakticky jakýmkoli estetickým nárokům. A protože se dají pořídit v sadách, všechno bude krásně ladit nejen barevně, ale také typově. Nyní lze sladit elektroinstalaci také s domovními audio a videotelefony.
Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 10. 2. 2016