Moderní styly kuchyně
Drobné kosmetické úpravy posledních let jsou ty tam. Kuchyně se významně proměnily. Nastoupilo nové uspořádání, jiné tvary i nové barvy, poměr bílá a ostatní se otočil ve prospěch těch jiných. A z kuchyně se mimo jiné stává velice příjemné místo k bydlení.
Moudří říkají: řeknete-li A, je třeba říci i B. Inu dobrá, bílé kuchyně pořád jsou a vypadají moc dobře, ale nepřevažují. Precizní laboratoře bez čehokoliv osobního také, ale velmi na ústupu. Pořád ještě se objevují kuchyně-skříně, kdy můžete téměř či úplně vše ukrýt za dvířky, ale kuchyň nenápadně skrytá v interiéru už má i jiná řešení. Pokračuje nástup dřeva a tak jako všude jinde v interiéru i v kuchyni se objevuje více barev. Když značka Caesar oblékla svoji novou kuchyni do „bělostné krokodýlí kůže“, myslela na nový přístup. Jakmile pohnete dvířky a porušíte bílou celistvost, objeví se krásné dřevo.
INTEGRACE
Na jedné straně varné centrum, hořáky a pánve, na druhé místo pro talíře a připravené barové židle. Plocha může být ve stejné úrovni jako vaření nebo o něco níž, z druhé strany se jindy objevuje třeba pohodlná lavice s polštáři, která budí pocit, že jste někde v chalupě u starých kamen. Vysoké sezení se často kombinuje s klasickým, variací je bezpočet. Jednotlivé moduly doplňují desky, ať už z barevného kompozitu či masivního dřeva, které se různě překládají či podkládají a tvoří plochy, na kterých se jí i pracuje. Celkově jsou tyto kuchyně velmi kompaktní, nikam se neodbíhá, ten, kdo čeká na jídlo, může sledovat proces přípravy a docela intimně komunikovat s kuchařem. Varné ostrůvky jako takové tíhnou ke štíhlému obdélníkovému tvaru.
Nemíchají se jen materiály, ale také styly, moderní soustavy si rády vypůjčují z těch retro tak, aby kuchyně byla plná života. Se zajímavým projektem Social Kitchen přišla na Eurocucinu značka Scavolini s Dieselem. A pak jsou tu obliny! Po létech strohých přímých linií se hrany zakulacují, část sestav občas žertovně vybočí do prostoru, skříňky se zavlní jako vodní hladina. Zajímavé je i střídání hranolů a oblých tvarů, rozhodně tento přístup vnáší do kuchyně novou dynamiku.
SPLÝVÁNÍ
Vlastně se jedná o jakési podheslo integrace, ale tady už nejde o kuchyňskou sestavu, nýbrž o celkové začlenění do interiéru. Je vidět, že výrobci opravdu hodně přemýšleli o novém uspořádání našich domovů, o celkovém otevření a o propojení kuchyně, jídelny a obytného prostoru do jedné volné plochy. Vlastně je to i ekonomické, protože výrobci nábytku najednou mohou dělat i kuchyně a ti zaměření na kuchyně si klidně mohou zkusit i obývák. Propojení a sjednocení prostoru pomocí materiálu, barev a uspořádání linií dolního nábytku i zavěšených modulů je tak dokonalé, že vám dá dost práce rozeznat na první pohled, kde že vlastně ta kuchyň je. Obvykle ji prozradí baterie, která je přece jen dost výrazným, a při tomto řešením vždy i dokonalým designovým prvkem.
Tou zásadní proměnou je ale místo pro jídlo. Designéři stále víc vycházejí vstříc uživatelům malých bytů a do základní sestavy integrují vše, co se dá. Tedy i místo pro stolování. Vzniká jakýsi bufetový styl, který možná neosloví starší ročníky, vyznávající setkávání kolem rodinného stolu, ovšem v garsonce je toto řešení přímo ideální. Kam by se tam vešel stůl tak, aby se v prostoru ještě dalo dýchat? Pro velké byty a domy je toto řešení šikovné pro rychlé občerstvení či snídani. A také jsou tu jídla, kdy jeden smaží palačinky či bramboráky a ostatní mu je tahají pod rukama… Tam bufetový styl určitě oceníte, ale při dostatku místa si i tak dopřejte pořádný rodinný stůl.
BAREVNOST
Ve srovnání s použitím v bytě jsou barvy v kuchyni odvážnější a výraznější, žádoucí ale nejsou velké kompaktní barevné plochy, spíš střídání barvy a neutrálu, kterým může být dřevo, bílá plocha, kov apod. Nezřídka se vystřídá na jedné sestavě hned několik barevných tónů, snad nejodvážnější a překvapivě pěkná byla kombinace bílé, světlé fialové a sytě červené. Trendem nejvyšším jsou všechny myslitelné tóny růžové a fialové, tedy vlastně četné odstíny základní červené, doplňované šedě či béžově tónovaným dřevem. Barva se ale dostává do kuchyně i jinak: výmalbou jedné stěny velmi výraznou barvou, tapetami, které se umístí za pracovní sestavu, kontrastně barevnými lemy dvířek či vybarvenými vnitřky polic a vitrín. Vše dolaďují pečlivě sladěné barevné doplňky a velkou roli v celkovém zdobnějším dojmu hrají i digestoře. Ano, a barevná světla a prozářené vitríny v sestavě.
VINTAGE
Způsob, kdy se jemně a opatrně míchá dohromady i několik stylů, se prosazuje všude – v textilu, kombinaci materiálů a vzorů, v interiéru, u konkrétních kousků nábytku, a tedy i v kuchyni. Vnáší do dřívějších laboratoří každodenní život, všechno není tak učesané a dokonale hladké, o to příjemnější je v takovém místnosti posedět, hrát si, povídat. Čas, kdy klasické kuchyně, inspirované venkovem i zámkem, integrovaly do starého vzhledu nejnovější technologie, tiché pojezdy a nehlučná dvířka, se otočil. K čistým liniím moderní sestavy se přesouvají prvky z těch klasických měšťanských i rustikálních. Přidávají se zdobnější dvířka či úchyty, mozaika, dřevěný masiv s přiznanými nerovnostmi, ke starým stolům se postaví zcela současné plastové židle… Hodně záleží na citu pro věc.
Datum vydání: 27. 2. 2016