Jakou vybrat ledničku
Kupte nové, vyberte lepší, nechte se zlákat naší senzační nabídkou… Nechávají vás tyto slogany v klidu, protože vy jste věrní a rozhodně nemáte důvod se po dvaceti či třiceti letech zbavovat svých starých spotřebičů, které vám tak dobře slouží? Udělejte jednu výjimku a kupte si novou chladničku. Vyplatí se vám to.
Důvody, proč vyměnit sice ještě fungující, ale starou chladničku za nový výrobek, jsou minimálně dva. Patří mezi ně nejen tolik omílaná nižší spotřeba energie, a tedy i úspora peněz, ale také širší nabídka funkcí, které udržují potraviny maximálně čerstvé a kvalitní a také zjednodušují péči o tyto přístroje. A to je problém, který se týká každého, stačí se podívat na statistiky zastoupení spotřebičů v českých domácnostech. Jasně vedou právě chladničky, vlastní je 99,4 procenta domácností. Průměrné stáří přístroje se pohybuje na samotné hraně doporučené životnosti a činí 9,2 roku. Za nimi následují barevné televize, které má 97,4 procenta lidí, a třeba myčku nádobí vlastní jen 13 procent rodin.
VYMĚNIT SE JI VYPLATÍ
Pokud se s ledničkou nemůžete rozloučit, možná vás přesvědčí tato čísla a údaje. Jak vypočetli odborníci, pokud stará chladnička má spotřebu energie dvě kilowatthodiny denně, za její provoz v průběhu deseti let dáte o 27 375 korun více, než když si koupíte novou se spotřebou půl kilowatthodiny za den. Takže když si dnes pořídíte novou, energeticky úspornou lednici za patnáct tisíc korun, nejenže vám to neudělá díru do rodinného rozpočtu, ale na jejím provozu ušetříte v následujících letech minimálně 12 375 korun, a pokud elektřina podraží, což je pravděpodobné, bude to i více. Jako bonus pak získáte další funkce, například samoodmrazování, které vás zbaví této nepříjemné činnosti. Anebo takové, které zajistí, že potraviny v lednici déle vydrží a neztratí na své kvalitě, barvě ani vůni. Navíc jsou nové přístroje bez škodlivých látek, takže nepoškozují ozonovou vrstvu a nepřispívají k efektu skleníkových plynů.
ZA STEJNÉ PENÍZE VÍCE MUZIKY?
Menší náklady na provoz chladniček uživatelům dodávají odvahu sáhnout po takzvaných amerických neboli side by side chladničkách. Čím se liší od klasických, napovídá jednak hojně používaný český název – vícedveřové – a také rozměry. Ty nejmenší mají šířku sice jen sedmdesát, ale ty největší klidně i 140 centimetrů. Hloubka zůstává klasických šedesát centimetrů a výška se pak pohybuje zpravidla od 120 do 200 centimetrů. Takové chladničky pak mají objem i 500 až 700 litrů. A platí, že čím větší vnitřní prostor, tím vyšší náklady. Proto se jich mnozí báli. Ovšem i pro americké chladničky platí, že jsou čím dál úspornější a koupíte je v těch nejúspornějších třídách A a několik plusů. V současnosti je tak běžné, že i typy s tím největším objemem mají spotřebu méně než jednu a půl kilowatthodiny. To je zhruba tolik, jako mívaly ještě před lety obyčejné chladničky. Rozhodně už tedy neplatí americká chladnička rovná se drahý provoz. Firmy navíc tyto přístroje zdokonalují. Klasické americké chladničky byly jen dvoudvéřové, zatímco dnešní výrobky disponují až čtyřmi samostatnými částmi s vlastním otevíráním. Důvodem jsou opět úspory – nejvíce tepla se do chladničky dostává právě otevřenými dvířky. Čím menší část otevřete, tím méně se uvnitř oteplí a tím méně energie bude potřeba, aby se teplota dostala na původní hodnotu. Americké chladničky jsou také dělené na více samostatných chladicích okruhů, abyste si mohli nastavovat v jednotlivých částech individuální teplotu. Podle potřeby nasměruje více či méně studeného vzduchu tam, kde je právě potřeba. Mnozí u nich oceňují i jejich variabilitu. Rozhodně neplatí, že oněch sedm set litrů by muselo sloužit jen jako chladnička nebo jako chladnička a mraznička. Zvlášť u těch vícezónových lze volit i kombinaci s vinotékou či takzvanou nulovou zónou. Některé jsou dokonce tak chytré, že záleží jen na vás, co z ní zrovna uděláte. Není tak problém mít v létě, kdy potřebujete uchovat kila ovoce, mrazničku. A postupně, jak ho sníte, na Vánoce ve stejné části zřídit chladničku, v níž budete skladovat množství jídla na svátky. Přístroj vám dovoluje nastavovat si takové rozmezí teplot, že se může jeho část proměnit jak na chladničku, tam mrazničku.
MRAZNIČKY ROZHODNĚ NEJSOU OUT!
Máte pocit, že mrazničky jsou v dnešní době, kdy všechno vždycky a všude koupíte, přežitým přístrojem, o nějž má zájem jen málokdo? Omyl. Podle statistik má kromě chladničky ještě samostatnou mrazničku více než sedmdesát procent domácností. Přitom venkov s osmdesáti procenty vede nad městem, ale i tam má mrazák 67 procent rodin. Není proto divu, že jejich nabídka se nezmenšuje. K mání jsou nejen typy truhlicové či zásuvkové, ale u těch druhých můžete volit mezi volně stojícími i vestavnými, které krásně schováte za dvířka kuchyňské linky. Stejně jako pro chladničky platí i pro mrazničky, že hlavním kritériem pro jejich nákup by měla být ani ne tak cena jako energetická třída. Ideální jsou typy A+ či A++. Jejich spotřeba energie se pohybuje podle velikosti, od 150 do 250 kilowatthodin. Pokud máte doma staré přístroje, může to být až dvojnásobek. I když zde obzvlášť je třeba připomenout, že na energetickém štítku se uvádějí laboratorní údaje a skutečná spotřeba závisí na šetrnosti při provozu. Tu můžete hodně ovlivnit typem mrazničky. Pokud ji lze postavit do komory či technického zázemí domu, zvolte truhlicovou nebo pultovou. Jsou to ty, jež připomínají mrazáky v obchodech. K výhodám patří především to, že při otevření odtud neuniká tolik tepla jako ze zásuvkových. A jako druhé plus se uvádí, že sem uložíte větší kusy potravin, tedy klidně celou husu či krůtu. Velký nedělený prostor ovšem není vždy jen výhodou. Ačkoli i k těmto mrazákům dodávají výrobci koše nebo mrazicí tácy, které zabírají jen menšinu objemu, ve zbylé části nikdy neudržíte pořádek a budete mít jen velmi špatný přehled o tom, co tady je uloženo. Naopak dobrý přehled o uložených věcech nabízejí zásuvkové mrazničky, které se vyrábějí pro ještě snazší orientaci z průhledného materiálu. Oproti truhlicovému mrazáku však stačí jen krátká doba, aby se vnitřek přístroje ohřál. To nesvědčí skladovaným potravinám a po každém otevření mrazák začne pracovat na větší výkon, čímž se zvyšuje i spotřeba energie.
Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 1. 1. 2018