Jak vybírat koberec?
Většinou leží na podlaze, už méně obvykle – aspoň v našich krajích – visí na stěně. Má hřát nohy, sloužit k dětským hrám, chránit cenné parkety, cokoliv chcete. A také hodně vydržet.
První koberce vznikaly někdy před čtyřmi pěti tisíci lety ve střední Asii. Původní forma koberce – to byl předem daný rozměr, jemuž se přizpůsobilo vzorování. Koberce jako celoplošná textilie se vyrábějí teprve od 50. let minulého století. Dnešní moderní koberce pro domácnost se vyrábějí téměř výhradně z umělých vláken, ale to neznamená, že si nemůžete pořídit koberec přírodní či ručně vázaný, nebo dokonce sběratelský kus. Záleží přitom nejen na vaší peněžence, ale také na tom, jak moc vám na koberci záleží, jak s ním budete zacházet, čemu bude vystaven. Drahý peršan asi nedáte do dětského pokoje, a v ložnici nebudete bosky běhat po sisalu. A tak se zaměříte spíš na to, jestli je koberec měkký či odolný proti skvrnám, jestli se vám hodí barevně.
Při nákupu ale byste měli zvládnout aspoň kobercové minimum a nespoléhat na to, že narazíte na ochotného odborníka, který vám poradí. Ačkoli i to se může stát, zvlášť když zamíříte do značkové prodejny společnosti, která nabízí to, co vyrábí. Tam obvykle obsluze na spokojeném zákazníkovi záleží. Je fakt, že v Miláně se letos u velkých značek hodně objevovaly koberce se starými vzory (někdy i autentické staré koberce) i nové koberce zašlé, jakoby vyšlapané. A pak patchworkové koberce, připomínající nejspíš likvidaci starého bazaru s krásnými koberci, které došly zničení, takže se z nich vystříhaly čtverce a různě pospojovaly… U moderních pokrývek podlahy pořád vítězí geometrie, a samozřejmě se letos přidaly pro soulad s nábytkem jemné tóny béžové, šedé a různé odstíny fialové.
Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 20. 1. 2016