Jak se bydlí ve viladomě

Byt v novostavbě a soukromí? Byt v novostavbě a zahrada? Jde to dohromady? V takzvaných viladomech, které slučují bydlení v bytovém domě s výhodami rodinného domu, ano. Nahlédněte s námi do bytu v Nových Chabrech, kde vyrůstá bytový areál jednoduše řešených čtyřpodlažních domů zasazených do zeleně předzahrádek.

Přestože projekt developera Star Group počítá s výstavbou 950 bytů, díky architektonickému konceptu menších objektů obklopených zelení vytváří komorní prostředí, které podle developera vychází z filozofie příjemného bydlení pro všechny generace. Dopravně nerušené zóny pro trojice či čtveřice pospolitých domů vytvářejí bezpečné prostředí pro rodiny s dětmi. Nechybí dostatek parkovacích míst v podzemních garážích, mateřská školka, restaurace, obchod… Okrajem areálu vede nově zbudovaná cyklostezka, k pohybu láká i venkovní fitness stezka, v plánu je i velké centrální hřiště. Každý byt má svůj balkon, v nejvyšším podlaží prostornou terasu, v přízemí zahrádku.

2

Pracovní místo kuchyňského koutu je orientováno směrem do místnosti. Ten, kdo připravuje pokrm, tak zůstává v kontaktu s ostatními.

1

PROSTORNĚ SE DVĚMA PŘEDSÍNĚMI

Vzorový byt 3 + k. k. s bytovou plochou zhruba 82 m2 a balkonem okolo 16 m2 je reprezentantem prostornějších bytů, které v projektu převažují. Nejvíce prostoru 34 m2 je věnováno obývacímu pokoji s kuchyňským koutem, další dva pokoje zaujímají plochu zhruba 13 metrů čtverečních. Základní dispozičřešení dělí bytovou plochu na denní a noččást. Do denní, společenské, se vstupuje chodbou, po jejíž levé straně je toaleta a po pravé straně komora či šatna. Obývací pokoj je prosvětlen francouzskými okny, na opačné straně místnosti je opticky vyčleněn kuchyňský kout. Místo pro vaření je orientováno do místnosti. Ten, kdo vaří je tak obrácen ke světlu přicházejícímu širokými francouzskými okny a zůstává v kontaktu s ostatními přítomnými v místnosti, ať již usazenými na barových stoličkách, u jídelního stolu či na pohovce. Kuchyně umístěná v hloubi místnosti vyžaduje kvalitní umělé osvětlení, které je umístěno v sádrokartonovém podhledu ukrývajícím i digestoř. Intimní část bytu, kterou tvoří dvě ložnice s koupelnou a toaletou se samostatnou předsíní, navazuje na obývací pokoj, respektive kuchyňský kout, kolem nějž se prochází z jedné předsíně do druhé.

Byt se vzpomínkou na Adinu

KOUZLO PROUTĚNÝCH VARIACÍ

O řešení interiéru bytu se postarala designérka Květa Jedličková tak, aby bylo inspirativní a zároveň vyhovovalo široké škále vkusu zájemců o byt. „Volba neutrálních tónů nemusí být zásadním nedostatkem ani při tvorbě individuálně řešeného interiéru,“ říká designérka. „Pokud si byt zařizujete na delší čas, je dobré vybavit ho kvalitním nábytkem a volit takové spektrum materiálů a barev, aby se neokoukal. A mohli jste ho v budoucnu snadno obměnit drobnými doplňky.“ Mezi těmi, které zvolila pro tento byt, zaujmou patrně nejvíc ty z proutěného materiálu, jako například taška, různé koše, zejména pak oba prádelní, které nahrazují v ložnici noční stolky.

Podlahy z běleného dubu, dýhovaný a bílý nábytek sjednocují a prosvětlují místnosti. Převažující bílou barvu doplňuje nevtíravá šeď sedačky a šedá výmalba v obývacím pokoji, šedá tapeta v ložnici, jemně žlutá barvou stěny v dětském pokoji. V určitém kontrastu s nimi je velká vestavěná skříň v ložnici rozložená po celé stěně s komodou uprostřed, kde se podle chuti dá umístit i plošná televize.

3

Mezi mnohými místy k odpočinku upoutá vnitroblok s kruhovým pískovištěm, z něhož vyrůstá Strom – socha Lukáše Raise.

5

BALKON I ZAHRÁDKA V JEDNOM

Balkon o rozloze 16 m2 se vine ve tvaru písmene L podél obývacího pokoje a ložnice až na nároží směrem k výhledu ven z areálu. Právě tam je dost místa k příjemnému posezení i u malého venkovního grilu. A nejen k tomu, protože prostor je dost velký na to, aby nebyl jen průchozí. „Rozčlenila jsem ho na několik zón: na terásku jsme do nádob vysadili zeleninu a ovoce, pěstováním se zabaví i děti. Další část patří posezení ve společnosti středomořských rostlin, hlavně bylinek. A poslední část, která je nejblíže dveřím z obýváku, zastupuje relaxační křeslo s podnožkou obklopené květinami,“ říká Květa Jedličková.

6

I v ložnici převažují neutrální odstíny šedé s dominantní barvou závěsů. Proutěné truhly plní i funkci nočních stolků.

8

Půdorys bytu: 1 – vstup, 2 – WC, 3 – obývací pokoj s kuchyňským koutem, 4 – ložnice, 5 – předsíň, 6 – koupelna, 7 – dětský pokoj, 8 – komora, 9 – balkon

 Více informací se nachází v prosincovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 31. 12. 2015

Edit: