Vyberte krásné, ale hlavně zdravé hračky
Vánoce jsou za dveřmi a s nimi přichází i oblíbené či méně oblíbené nakupování. Jaké hračky pořídíte dětem? Obchody se před svátky předhánějí v nabídce. Pomůžeme vám při správném výběru.
Nabídka zahrnuje všechno, co rozzáří dětská očka – hračky, které dětem pomohou stát se na chvíli jejich oblíbenými filmovými či jinými hrdiny, mít věci skoro jako mají dospělí a vše, co vnáší do jejich života radost, zábavu a v ideálním případě se také účastní všestranného rozvoje schopností a osobnosti vůbec. Právě v tom tkví tajemství hraček, které děti hned tak neomrzí. Jen ty, které rozvíjejí jejich fantazii, kreativitu a poskytují prostor pro nové dovednosti přiměřené jejich věku, mohou naše ratolesti zaujmout déle než na několik týdnů po Štědrém dni.
VYBÍREJME PODLE DĚTÍ, NE PODLE SEBE
Prostřednictvím hry děti poznávají přirozeným způsobem předměty, učí se nejrůznějším činnostem, které stimulují jejich smysly a motorické dovednosti. To bychom si měli uvědomit i ve chvíli, kdy dětem hračky pořizujeme. Nám dospělým možná vyhovuje, když chrastítko jen jemně šumí, pro naše nejmenší je však k ničemu. Musí vydávat aspoň trochu rámus, aby jej slyšeli. Nám se mohou líbit pro naše malé princezničky a princátka jemně růžové, bledě modré či příjemně vanilkové hračky, ale ony tyto typicky „miminkovské“ barvy nevidí! Sytě modrá, bordó či oranžově žlutá nejsou přece o nic horší a mrňata je vnímají.
Svá pravidla má i výběr hraček pro větší děti. Každá nová hračka je něco, s čím si musíme alespoň zpočátku hrát společně s potomky i my, dospělí. Musíme je totiž naučit si s ní hrát. Bubínek rozvíjí rytmus, proto je třeba do něj nějak bouchat. Kostek existuje celá řada různých druhů – mohou se stavět na sebe či vedle sebe, mají-li otvory, vkládají se do nich předměty stejných tvarů. Kroužky se navlékají na tyčku, ale později mohou podobně jako stavebnice sloužit i nácviku rozlišování barev, množství, velikosti, polohy. Knihou lze listovat, prohlížet ji a později ji také číst.
NIKDY NEZAPOMEŇTE OVĚŘIT BEZPEČNOST
Hračky mají být nejen krásné a užitečné pro rozvoj fyzických a psychických schopností dětí, musí být i bezpečné. Není divu, že hračky patří mezi výrobky, u nichž stanovila Evropská unie bezpečnostní kritéria a další podmínky pro uvedení na trh. Výrobky, opatřené značkami „Bezpečné hračky“ od Institutu pro testování a certifikaci (ITC) či „Bezpečná a kvalitní hračka“ od Zkušebního ústavu lehkého průmyslu (ZÚLP) poskytují garanci mechanické, fyzikální i zdravotní nezávadnosti použitých materiálů a splnění hygienických požadavků. Proto byste měli hledat především ty. A to zejména ve specializovaných prodejnách. Levné hračky z tržišť se nejen často brzy rozbijí, čímž mohou způsobit i poranění dítěte. Navíc ale mohou být vyrobeny i ze zdraví škodlivých materiálů, jako jsou měkké plasty, které obsahují ftaláty. Certifikace hraček totiž u nás není povinná, ale i když ji výrobek má, není možné se na ni stoprocentně spolehnout. Zkušebna sice vzorky hraček odzkouší, ty, co se ale pak dostanou na trh, mohou být jiné. Stačí, když výrobce například nahradí některý materiál levnějším, který nesplňuje požadavky na zdravotní nezávadnost.
Zárukou bezpečnosti by mělo být rovněž označení CE, které je potvrzením provedení tzv. posouzení shody s předpisem č. 86/2011 Sb., nařízení vlády o technických požadavcích na hračky. To má každý výrobce provést nebo zajistit před uvedením výrobku na trh. Prohlášení platí deset let. Shodu by měl prokázat i každý dovozce, tedy i importované hračky by měly být opatřeny označením CE. Bohužel kontroly ukazují, že na trh se stále dostávají hračky, které shodu provedenou vůbec nemají, a to i přesto, že označením disponují. Důležitá je tedy především zodpovědnost samotného výrobce.
Text: Irena Bečvářová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 20. 12. 2017