Jeden lustr nestačí...
Osvětlení interiéru je stejně důležité jako například výběr správné matrace do postele. Špatnou volbou a chybným umístěním můžete způsobit víc škody než užitku. Při nákupu svítidla proto buďte nekompromisní a dbejte na kvalitu.
Na trhu je v současné době velice pestrá nabídka svítidel, která vám pomohou vytvořit si doma příjemné prostředí. Ale musíte umět vybírat. Při výběru si všímejte nejen vzhledu, který samozřejmě hraje hlavní roli, ale především funkčnosti – sledujte všechny detaily, jako jsou konstrukční řešení, závěs svítidla, možnosti výškového umístění, pohyblivost ramene (u lampiček) a podobně. Mezi další technické parametry, které byste neměli podcenit, patří rozhodně intenzita osvětlení, barva světla, jeho stabilita, materiál stínidla, stojanu a držáku a také možnost snadné výměny žárovky nebo zářivky a dostupnost náhradních dílů. Ověřte si také způsob údržby osvětlovacího tělesa – prach, který by nebylo možné z jeho povrchu odstranit, může kvalitu a intenzitu světla hodně změnit.
ESTETICKÉ NÁROKY
Zde jsou na prvním místě design, materiál a ba- revnost. Jednotlivé lampy a lustry vybírejte s citem, snažte se představit si je u vás doma. A nepředstavujte si je jen v rozsvíceném stavu, ale i za slunečného dne, jestli i tak budou příjemným prvkem interiéru. I když nebudou svítit, měla by být radost na ně pohledět. Podstatnou roli hrají barvy, které krásně vyniknou především v dobře osvětleném interiéru. Využít můžete i hru světla a stínu – opticky tak lze oddělit jednotlivé prostory, například pracov- ní kout od relaxačního. Dejte si pozor na zrcadla a lesklé plochy, ty totiž odrážejí světlo někdy až nepříjemně. Vyhnout se tomu můžete volbou lampy s vhodným stínítkem. Na takovou situaci už ale musíte být připraveni v obchodě.
KAŽDÉMU TO JEHO
Znáte to… Jeden si čte v křesle, druhý si hraje na koberci a třetí si vybírá, co si pustí na DVD. V centrální místnosti, kterou většinou bývá obývací pokoj, se schází více požadavků na různé druhy osvětlení, tady jeden lustr nestačí. Je třeba pořídit sem trochu „pružnější“ osvětlení. Jedině tak zvládnete osvětlit všechna místa, kde se něco děje. Pryč jsou časy, kdy lustr v obýváku musel zařídit veškeré světlo v místnosti a maximálně ho doplňovala jedna lampička na čtení. Současným nepostradatelným pomocníkem jsou bodová světla, která lze libovolně nasměrovat podle potřeby, navíc můžete zvolit úspornou variantu, takže mohou prostor nasvěcovat dlouhodobě, aniž by trpěla vaše peněženka. Pro zastánce klasických stojacích lamp se nabízí řešení v podobě otočných a polohovatelných stínidel s pohyblivými rameny a podobně. Vhodným nasměrování toku světla například na obraz docílíte efektního prvku, který ozvláštní interiér. Moderním způsobem osvětlení knihovny jsou malá svítidla instalovaná přímo do polic či vitrín, která krásně osvětlí hřbety knih, zároveň i poslouží jako funkční doplňkové světlo.
JAKÝ SVĚTELNÝ ZDROJ?
Promyslete si požadavky na výkon a provoz – jestli potřebujete hodně světla po dlouhou dobu (což bývá třeba v kuchyni, dětském pokoji a obýváku), pak volte kompaktní zářivku. Má vysoký výkon a dlouhou životnost. Pokud potřebujete osvětlit prostor pouze krátkodobě (toaleta, komora, chodba…), zkuste vhodnou žárovku, jako ideální orientační noční osvětlení zase výborně funguje LED dioda – může svítit dlouhodobě a s malou intenzitou.
JAKÉ SVĚTLO KAM?
V kuchyni je za hlavní svítidlo považováno to nad jídelním stolem. Je rozhodně opticky nejvýraznější, dodává kuchyni atmosféru, ale jeho funkce je spíše doplňková, mnohem důležitější jsou jednotlivá světla umístěná nad pracovní plochou (kuchyňskou linkou). Ta by měla být rozmístěna tak, abyste si při práci nestínili vlastním tělem a zároveň by vám světlo nemělo svítit do očí. Ideálním místem, kam bodová svítidla umístit, je spodní strana horních kuchyňských skříněk. U dřezu volte svítidlo se zesíleným krytem proti vodě, nad varnou deskou osvětlení vyřeší digestoř. V ložnici se snažte zachovat intimitu prostoru a pořiďte si osvětlení s příjemným a klidným světelným tokem.
Přečtěte si 10 rad pro osvětlení obýváku.
Opět je lepší volit více drobnějších svítidel, která lze natáčet a polohovat podle nálady a potřeby. Myslete také na to, že zatímco vy už chcete spát, partner si ještě chce chvíli číst – pořiďte tedy takové lampičky, které vás nebudou rušit při usínání. V dětském pokoji myslete hlavně na bezpečnost – svítidla by měla být bez ostrých a špičatých hran, samotný světelný zdroj pak chráněn ochranným krytem, aby se o něj děti nespálily a zároveň ho při válečné bitce nerozbily. U pracovního stolu je samozřejmostí kvalitní lampa s polohovatelným tělem.
Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 29. 12. 2015