Pohodlí na prvním místě
Měnící se trendy a žhavé novinky z veletrhů jsou fajn, ale jak si zařídit ložnici, aby vám vyhovovala do posledního detailu na dlouhou dobu? Jak z ní vykouzlit pohodlné a příjemné místo k odpočinku?
V ložnici se chceme cítit v bezpečí a pohodlí, měli bychom tam tedy mít jen to, co máme rádi a co je nám blízké. Měli bychom také pamatovat na své smysly a dopřát jim, po čem touží. Jde především o ticho a klid, příjemné vizuální podněty (barvy, vzory, dekorace) a samozřejmě nesmíme zapomenout ani na přirozené denní světlo, dostatek čerstvého vzduchu a příjemné materiály, kterých se budeme často dotýkat. Pokud se vám podaří tohle všechno zkombinovat, pak budete mít ložnici s atmosférou, která vás hned zbaví veškerého stresu z práce či náročného dne.
BEZ POSTELE TO NEJDE
Ta je totiž základním prvkem ložnice, bez níž by ztratila smysl. Odborníci radí při výběru postele nešetřit a zvolit opravdu kvalitní a spolehlivý kousek, jak v případě rámu, tak roštu i matrace. Rozhodující je ale i její umístění – měli by k ní mít přístup oba partneři, pokud jde o manželskou postel. Dostatek volného prostoru kolem je také důležitý – oceníte ho především při nočním vstávání. Postele se vyrábějí v různých šířkách – záleží na vás, jak moc se k sobě v noci tulíte, ale její minimální šířka by se měla pohybovat od 160 cm výše. Uvažujte do budoucna a zvolte si i vhodnou výšku postele, aby se vám v pokročilejším věku lépe vstávalo.
ROŠT A MATRACE
Tahle dvojice je nerozlučná a na jejím pečlivém výběru závisí, jak se vám bude spát a jestli vás ráno budou bolet záda. Nelze poradit, jestli je lepší tvrdá nebo měkká matrace, každý totiž potřebuje jinou tvrdost a s tím je spojený i materiál a pružnost. Nejlépe vám poradí ve specializované prodejně, kde si vybranou matraci můžete na vlastní kůži vyzkoušet a pomohou vám také s určením přesného typu, který bude odpovídat vaší výšce, váze a zdravotnímu stavu. Rozhodně se nenechte zlákat extrémně dlouhou životností matrace, protože správně byste ji měli měnit každých sedm až osm let.
STOLEK A LAMPIČKA
Noční stolek by měl u postele mít každý, jedině tak bude jeho pohodlí před usnutím stoprocentní – je příjemné mít kam odložit rozečtenou knihu, brýle, skleničku s vodou a podobně. A samozřejmostí je i dobré osvětlení, které s nočním stolkem také souvisí – vhodná stolní lampička vám posvítí při čtení knihy a zároveň navodí večerní atmosféru těsně před usnutím, připraví tělo na spánek (centrální osvětlení je příliš výrazné a namáhá oči).
Chystáte se k ložnici pořídit také šatnu? Přečtěte si užitečné informace v článku Jak na skvělou šatnu?
PODLAHA A BARVY
Na zem do ložnice se báječně hodí dřevěné podlaha – je teplá, přirozená a navozuje automaticky pocit tepla a domova. Pokud ji nemáte, zkuste si to vynahradit alespoň kusovým kobercem umístěným k posteli do míst, kam došlapujete při vstávání.
Stejně tak nepodceňte barvy – nedejte na módní trendy, spolehněte se raději na vyzkoušená jednoduchá pravidla. Máte-li tmavou podlahu, stěny by měly být světlé a naopak. U ložnice orientované severně volte teplejší odstíny, které ji prohřejí alespoň opticky. Dalším z pravidel v tomto případě je, že všeho moc škodí – pokud chcete do ložnice výraznou barvu, kroťte svůj rozlet a dejte ji jen na jednu stěnu, jinak se vám může stát, že se po čase začnete cítit stísněně a navíc ani neusnete… Obecně se doporučuje používat barvy spíše tlumené, neutrální a jemné, rozhodně ne jasně červenou, křiklavě zelenou a podobně.
KAM S TÍM VŠÍM?
Úložný prostor je další „disciplínou“, kterou musíte při zařizování ložnice absolvovat. Výhodou je, když doma máte dostatek úložného prostoru mimo ložnici a nemusíte v ní všechno oblečení hromadit. Pokud tomu tak není, pak je dobrým řešením šatní skříň na míru nebo skříň v podobě zajímavého solitéru, která prostor zbytečně nezmenší, ale naopak na něj šikovně upozorní. A velmi důležitý je i pravidelný úklid – utírání prachu, luxování, častá výměna lůžkovin. Chaos a nepořádek ložnici, ani spánku nesvědčí…
Více informací se nachází v listopadovém, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 22. 11. 2015