Můžete tu klidně přespat...
Pokoj pro hosty je jednoznačně dobrá věc. Jednak se můžete radovat z jeho zařizování a za druhé vás může hřát pocit, že u vás někdo rád přespí a společně pak posnídáte. Není to krása?
Při zařizování hostinského pokoje by vám mělo jít o jedno – aby se v něm hosté cítili jako doma nebo ještě lépe. Aby se vyspali do růžova a rádi zase přijeli. Pokud jde o styl a vzhled interiéru pokoje, zapomeňte na luxus či reprezentaci a vsaďte na jednoduché věci – světlo, prostor a barvy. Ty utvářejí první dojem, drobnými detaily se ještě dá mnohé doladit.
ČÍM ZAČÍT?
Pokud jde o velikost pokoje, nemusí být nijak ohromující, i malý prostor může působit útulně a harmonicky. Podstatné je denní světlo, blízkost koupelny, toalety a jako bonus krásný výhled z okna. Pokud teprve váš domov zařizujete a plánujete, kam pokoj umístit, vžijte se na okamžik do role hosta a hned vám to půjde lépe. Snažte se dodržet pravidlo soukromí jak pro hosty, tak pro vás, což je pro pohodlí obou rozhodující. Někdy totiž nejde jen o jednu dvě noci, může přijet třeba babička na pár týdnů pomoci s vnoučaty a dostatek soukromí po několika dnech uvítáte stejně jako ona. Má-li místnost velké okno, nezapomeňte na závěsy nebo žaluzie pro případ horka a rušivých elementů během noci. Stejně tak nepodceňte dostatečné umělé osvětlení – jeden centrální lustr nestačí, nepostradatelné je ještě doplňkové osvětlení, například noční lampička u postele nebo stojací lampa u křesla, dobrým nápadem je i orientační bodové osvětlení cesty na toaletu.
Jak na ideální pokoj pro hosty?
◗ mobiliář volte nadčasový, abyste ho nemuseli každou sezonu měnit
◗ nábytek vybírejte stohovatelný – až hosté odjedou, je uklizeno
◗ když stůl, tak malý, který jde rozložit
◗ drobné kousky nábytku pořiďte s kolečky, získáte variabilní sestavy podle potřeby
◗ potahové látky jedině s nešpinivou povrchovou úpravou (zabraňuje usazování nečistot a vsakování tekutin)
◗ styl pokoje se vyplatí zařídit v neutrálních barevných odstínech (neokoukají se, uklidňují)
◗ jednu barvu zvolte jako akcentní (oživí atmosféru pokoje)
◗ materiály nábytku a doplňků volte snadno udržovatelné (plast, laminát, dřevo…)
◗ myslete na vyměnitelné detaily interiéru, kterými potěšíte konkrétního hosta
POSTEL, POLŠTÁŘ A WI-FI
Zařízení pokoje zvolte jednoduché, ale účelné, tak, aby hostům nic nechybělo. Základem je samozřejmě kvalitní postel – buď rozkládací sofa, nebo přímo manželské dvojlůžko, je-li pro něj v pokoji dostatek prostoru, a noční stolek. Standardní šířka dvojlůžka bývá 160 cm, pohodlnější je 180 cm. Lůžkoviny by měly být hypoalergenní (pro všechny případy), povlečení rozhodně bavlněné a snadno pratelné. Polštářů připravte raději víc (velký, malý, krční…), aby si host mohl vybrat ten, na který je zvyklý. Uvidíte, že vám ráno poděkuje. Neměla by chybět menší skříň s ramínky nebo komoda na oblečení, případně domácí sluha na odložení oděvu. Naprostou samozřejmostí je stolek se židlí, hodiny, a chcete-li hosty rozmazlovat, pak i televize (stačí menší), CD přehrávač a wi-fi připojení.
CO ROZHODUJE?
Detaily! Příjemné barvy, přírodní materiály, dekorativní doplňky, které podtrhnou styl interiéru. Barvy volte spíše neutrální, které uklidňují a jsou snadno kombinovatelné. Jeden odstín může být výraznější, akcentní, který bude pokoji dominovat. Zařízení pokoje se vyplatí pořídit mobilní, tedy snadno přenosné, na kolečkách nebo rozkládací a podobně. Vyhnete se tak problémům, jak rychle a hezky upravit pokoj pro více hostů, a navíc bude vypadat vzdušně a moderně. Pokud jde o materiály mobiliáře, nabízí se samozřejmě dřevo a kvalitní plasty – vše v takovém provedení, které se lehce udržuje a je trvanlivé. Zásadní chyba je odkládat sem použitý nábytek, který vám bylo líto vyhodit – třeba dětskou palandu, starý koberec a podobně. Na to rovnou zapomeňte. Hosté by sice jednu noc přežili, ale už by to jistě nechtěli nikdy zopakovat a v jejich očích byste rozhodně neobstáli jako skvělí hostitelé.
Co nesmí v pokoji pro hosty chybět?
◗ pohodlná postel
◗ čisté voňavé povlečení
◗ pléd nebo deka pro chladnější dny
◗ alespoň dva druhy polštářů (na výběr)
◗ noční stolek s lampičkou
◗ budík nebo hodiny
◗ zrcadlo
◗ skříň (stačí malá nebo komoda)
◗ ramínka na oblečení nebo domácí sluha
◗ ručník, osuška, hygienické potřeby (zubní kartáček, zubní pasta, mýdlo, šampon, toaletní papír, kapesníky…)
◗ vzpomínka na staré časy – papír a tužka
◗ zpět do současnosti – wi-fi připojení
DOBRÉ RÁNO!
A ještě něco… Co takhle čerstvé květiny ve váze, domácí pantofle (ještě nepoužité), huňatý župan a ve sprše nachystaná velká osuška, sprchový gel a šampon? A ráno křupavé rohlíky, máslo, med a dobrá brazilská káva… Nepřipadali byste si také jako v prvotřídním hotýlku? Dopřejte svým hostům tenhle pocit a oni si vždy rádi nechají odjet poslední noční autobus nebo metro, jen aby znovu zažili tu slast, že je o ně tak krásně postaráno…
Datum vydání: 19. 11. 2015