Voňavá kuchyň není sen
Základem každé dobré digestoře je její bezvadné fungování, které by nemělo mít žádné kompromisy. Jedině tak bude stoprocentně a spolehlivě odsávat pachy a výpary vzniklé při vaření. Uvažujete zrovna o nějaké? A potřebujete poradit?
Podstatný je především dostatečný sací výkon a také samotné umístění digestoře do správné výšky nad varné centrum. Samozřejmě, že při výběru se ohlížíme i na cenu, ale podcenit bychom neměli ani hlučnost, vzhled a snadnou údržbu. Pokud si s jejím výběrem dáte opravdu práci, může se navíc stát i ozdobou kuchyně.
Co si zjistit před koupí digestoře
Před koupí vždy porovnejte sací výkon a hlučnost. Vhodný sací výkon odvodíte z velikosti kuchyně nebo kuchyňského koutu – měli byste vědět, jak velký objem vzduchu bude muset digestoř zvládnout odsát. To snadno zjistíte takto – výkon odsávače by měl být asi desetinásobkem objemu místnosti. Důležitou roli hrají také délka odtahu a druh potrubí. U příliš složité odtahové cesty budete muset investovat do většího výkonu. Než tedy vstoupíte do prodejny, připravte si všechny údaje o objemu a velikosti místnosti i o specifikách odtahu. Šikovný prodejce by vám měl pomoci vybrat tu nejvhodnější digestoř a poradit vám i s případnými úskalími montáže. Nenechte se zmást rozšířeným bludem, že čím hlasitější odsávač, tím větší sací výkon a lepší odsávání, to vůbec neplatí. Důležitější je spíše možnost volby individuálního nastavení stupně sacího výkonu, abyste jej mohli zvýšit na maximum a rychle a účinně tak odsát za co nejkratší dobu všechny nechtěné nahromaděné pachy a páry.
Druhy digestoří
Digestoře se dělí na odtahové a recirkulační. Jaký je mezi nimi rozdíl? Odtahové odvádějí pachy z kuchyně rovnou ven, oproti tomu recirkulační čistí nasátý vzduch pomocí uhlíkových filtrů a čistý jej zase vracejí zpět do místnosti.
Recirkulační digestoře jsou vhodné spíše do bytů, kde by odtah do samostatného komína byl složitý nebo dokonce nerealizovatelný. Tohoto způsobu čištění vzduchu se nemusíte bát – trvanlivost uhlíkového filtru je asi šest měsíců (samozřejmě v závislosti na intenzitě vaření), a pokud jej budete pravidelně čistit a měnit, bude vám recirkulační digestoř výborně sloužit mnoho let. Míru znečištění filtru snadno poznáte podle nedostatečného odvodu pachů, prostě to ucítíte. Navíc většina moderních digestoří má kontrolku, která hlídá zanesení filtru a včas vás informuje. Pravdou je, že účinnost odtahových digestoří je oproti recirkulačním vyšší – používají se nejčastěji u rodinných domů a všude tam, kde si můžete dovolit vyřešit odvod pachů z místnosti rovnou ven.
Jsou dva druhy filtrů do digestoře
- Uhlíkový (pachový) – odstraňuje pachy a má životnost asi půl roku (podle intenzity vaření a druhu připravovaných pokrmů). Je součástí recirkulačních digestoří.
- Tukový – je součástí všech typů digestoří, filtruje tuk a výpary z vaření, je nutné ho jednou za dva až tři měsíce vyměnit (pokud je látkový), v případě kovového ho stačí umýt v myčce. Umytý filtr se zpět do digestoře musí vkládat naprosto suchý.
Recirkulační digestoř s odtahem?
I to je možné – jde o variantu digestoře, u které si můžete způsob odvodu pachů zvolit. Buď odsávač napojíte na odtah z místnosti, anebo ho vložením dodatečného pachového filtru snadno proměníte na recirkulační digestoř. Ať se rozhodnete pro to či ono, nikdy se nevyhnete tukovému filtru, který je nezbytný pro správné odsávání, stejně jako jeho údržba. Ta by měla být důkladná a hlavně pravidelná – v tukovém filtru se totiž zachytává veškerá mastnota. Údržba není nijak složitá, filtr můžete dát do myčky – stačí jednou za dva tři měsíce.
Typy digestoří
Komínová digestoř je nejrozšířenějším typem, umísťuje se většinou mezi horní skříňky kuchyňské linky, někdy se do nich může i schovat. Velmi oblíbená je ostrůvková digestoř, která nahrává současnému trendu samostatných varných ostrůvků. Měla by být krásná a zajímavá, protože bude dominantou místnosti. Existují i digestoře podvěsné, které oceníte zejména v malých kuchyních, protože se zabudovávají přímo pod horní skříňku a v prostoru nepřekážejí. Bývají jedny z nejlevnějších na trhu. Posledním kouskem je vestavná či výsuvná digestoř, která se zabudovává přímo do kuchyňské linky a buď se může před použitím vyklopit, nebo vysunout. A když ji zrovna nepoužíváte, zase ji zasunete a nijak vám esteticky nevadí.
Nepodceňujte hlučnost digestoře
Ta může být pro mnoho lidí rozhodující – ti, kdo mají rádi tiché domácí spotřebiče, by se měli poohlédnout po digestoři s hladinou hluku od 40 do 60 dB při běžném provozu.
Až si budete hlučnost digestoře zkoušet v obchodě, myslete na to, že při vaření budete stát těsně u ní a hluk budete mít opravdu přímo u ucha. Neměl by vás tedy obtěžovat stejně jako ostatní členy rodiny sedící opodál u stolu. I na to myslete. Výrobci přicházejí se stále novými vylepšeními a technologiemi, které mají zaručit co nejtišší chod odsávače a nabízejí je pod různými obchodními názvy (např. Deep Silence, Maxi Flow, Active Heat a podobně), rozhodující jsou ale fakta a konkrétní údaje v decibelech.
Pověste digestoř do správné výšky
Sebelepší digestoř, je-li nevhodně umístěná, nebude dobře fungovat. Obzvlášť, má-li ještě složitou nebo dlouhou odtahovou cestu nebo trubku s malým průměrem. Digestoř pak odsává vzduch nedostatečně, v některých případech jej může vracet do místnosti nepřefiltrovaný. Začnete být nespokojení, zkusíte ji reklamovat a samozřejmě neuspějete, protože ve většině případů půjde o takzvanou závadnou montáž, kterou jste zřejmě způsobili sami jejím nevhodným umístěním.
Mezi digestoří a elektrickou varnou deskou musíte dodržet vzdálenost 65 cm, u plynového sporáku je to 75 cm. V případě, že danou vzdálenost nedodržíte, nebude digestoř stoprocentně správně fungovat a hrozí také nebezpečí samovznícení par. Nejlepším řešením, jak se těmto problémům vyhnout, je svěřit celý proces instalace a zapojení digestoře do rukou odborníkovi. Pak také uspějete s případnou reklamací.
Na co se ještě při výběru digestoře zaměřte
Při výběru digestoře nezapomeňte, že ji budete mít denně na očích, a zaměřte se proto i na její vzhled – na trhu se setkáte s designovými kousky, které mohou připomínat spíše lustr nebo umělecké dílo, především u ostrůvkových typů odsávačů. Velmi často se kombinuje nerez a sklo, většinou s úpravou proti otiskům prstů nebo rovnou s dálkovým ovládáním.
Je možné, že se v obchodě zamilujete do digestoře na první pohled, ale představte si ji také u vás doma, jestli se hodí k ostatnímu zařízení kuchyně a podobně. Zamyslete se také nad tím, kolik prostoru máte pro pohodlnou manipulaci při vaření – abyste se při každém naklonění nad pánví či hrncem netloukli hlavou o hranu digestoře. Nepodceňte ani osvětlení – nemělo by vás oslňovat a zároveň by mělo dostatečně osvětlit celou varnou plochu. Některé odsávače mají možnost volby intenzity osvětlení, což není vůbec špatné. Osvětlení bývá většinou halogenové nebo s LED diodami, které nevytvářejí na varné desce stíny a ještě jsou energeticky úsporné a s dlouhou životností.
Text: Mirka Vernerová
Foto: se svolením firem Faber, IKEA, Philco, CS Karlín, Gorenje, Bosch
Datum vydání: 25. 4. 2015