S myčkou je svět veselejší
A kuchyň uklizenější. Všechno špinavé nádobí se v myčce ukryje a klidně tam pár hodin bez újmy přečká. Pak stačí jen vhodit tabletu a zmáčknout tlačítko. Zatímco myčka myje, vy se můžete v klidu věnovat sobě nebo rodině.
Malé komplikace mohou nastat po skončení mycího cyklu, protože se většinou nikomu do vyprazdňování myčky dvakrát nechce. Ale zkuste to ve dvojici, zapojte třeba sourozence – jeden nádobí podává a druhý ho ukládá, to je aspoň trochu zábava i adrenalin. A pokud jste si vybrali skutečně dobrou myčku, nemusíte ani kontrolovat, jestli je nádobí dokonale umyté. Jak ale vybrat tu pravou?
PŘED KOUPÍ PŘEMÝŠLEJTE
Prvním rozhodujícím kritériem výběru je kapacita myčky a s ní související prostorová náročnost. Pár dnů sledujte, kolik nádobí při běžném chodu rodiny zhruba zašpiníte, a podle toho zvolte velikost myčky. Běžné čtyřčlenné domácnosti postačí myčka s kapacitou na 12 sad nádobí. U každé myčky je tento údaj uveden jako jeden ze základních, takže se snadno zorientujete. Standardní myčka mívá šířku 60 cm, s čímž počítají i výrobci kuchyní a nechávají v kuchyňské lince prostor pro její vestavbu. Alternativou pro malé kuchyně může být myčka s šířkou 45 cm, nebo dokonce stolní myčka, kterou jednoduše postavíte na kuchyňskou linku. Vejde se do ní asi šest sad nádobí a velikostně odpovídá krabici o rozmě- rech 50 x 50 cm.
PODÍVEJTE SE I DOVNITŘ
Vnitřní uspořádání myčky je druhým zásadním kritériem – měla by být dobře členěná a poskytovat dostatek prostoru pro nejrůznější typy nádobí, příborů i křehké sklenice na víno, zároveň by se do ní měl vejít i opravdu velký pekáč nebo hrnec. Klasikou býval košík na příbory umístěný ve spodním patře, ale současné modely místo něj nabízejí speciální příborovou zásuvku v horní části myčky. Uvolnil se tak prostor na jiné nádobí, které je rozměrnější a do horního patra se nevejde. Praktickou součástí vnitřního uspořádání jsou i různé odkládací plochy a úchytky (držátka) na drobné nádobí – křehké skleničky, malé hrnečky a podobně. Ty potřebují pevné ukot- vení, aby se během mycího cyklu nepřevrátily.
Víte, jak o ni pečovat?
◗ Nedávejte do myčky větší zbytky jídla.
◗ Jednou za čas zkontrolujte filtr (mohou v něm být zachycena zrníčka z citrusů,
drobné kosti, rýže a podobně).
◗ Dvakrát do roka ji zapněte na prázdno nebo se speciálním čističem myčky.
◗ Kvůli regulaci tvrdosti vody mějte po ruce speciální sůl. Pokud jí má myčka nedostatek, většinou na to sama upozorní signálem na displeji.
◗ Pravidelně kontrolujte trysky, jestli nejsou zanesené.
◗ Jestli se z myčky line nepříjemný zápach, i když je prázdná, zavolejte raději servisního technika. Dočasně je možné problém vyřešit speciálním deodorantem do myčky, který zvládne i mycí cyklus.
SKLENIČKU NAHORU, HRNEC DOLŮ?
Nádobí do myčky skládejte vždycky tak, aby si jednotlivé kousky nepřekážely a vždy byly dnem vzhůru, aby se v nich nedržela voda. Do horního koše se zpravidla dávají křehčí věci jako sklenice, misky, hrnečky a podobně, do spodního koše, pokud možno co nejblíže k tryskám, pak hrnce, pánve a talíře. Vždy kolmo k trysce, což často bývá vertikálně – některé trysky jsou totiž umístěny na bocích myčky a vertikálním uspořádáním nádobí ušetříte zároveň i místo pro další kousky. Trysky dokáží odstranit z „černého nádobí“ i tu nejhorší špínu; pryč jsou doby, kdy bylo nutné hrnec před uložením do myčky napřed umýt ručně. S kvalitní myčkou tohle opravdu dělat nemusíte.
CO JE FUNKCE AQUA STOP?
Bezpečnostní systém proti vytečení vody. V případě vypnutého spotřebiče je bezpečnostní ventil bez proudu, a tudíž uzavřený, hadice jsou bez tlaku. Když myčka začíná mýt a potřebuje vodu, bezpečnostní ventil se automaticky otevře. V případě, že ze spotřebiče nebo z hadice vytéká voda, je přívod vody do myčky automaticky zastaven. Zdroj: www.bosch.cz
NEPODCEŇTE DESIGN ANI HLUK
Myčka je dnes naprosto samozřejmou součástí kuchyně, respektive kuchyňské linky. Většina zákazníků totiž volí spíše zabudovanou variantu, a pokud volně stojící, pak v atraktivním pro- vedení; velmi oblíbená je třeba varianta s nerezovým povrchem. Jestli váháte, kterou koupit, pak rozhoduje celkové pojetí vaší kuchyně – vestavná dokonale splyne s kuchyňskou linkou, v podstatě nikdo ani netuší, kde je, a odpadá vám také zametání a úklid kolem ní. Nezapomeňte se informovat na hlučnost myčky. Všechny současné spotřebiče jsou poměrně tiché, většinou dosahují hlučnosti kolem 44 dB, ale můžete si pořídit i obzvlášť tichého pomocníka, jehož hluk nepřekročí 39 dB, což je, jako kdybyste jen šeptali.
Jedna sada nádobí obsahuje:
1 x mělký talíř
1 x hluboký talíř
1 x dezertní talíř
1 x čajový šálek
1 x malý talířek (podšálek)
1 x sklenice
1 x vidlička
1 x nůž
1 x polévková lžíce
1 x čajová lžička
1 x dezertní lžička/vidlička
Zdroj: www.bauknecht.cz
ŠETŘÍ PŘÍRODU I VAŠE PENÍZE
Pokud jde o energetickou náročnost myčky, nejefektivnější je samozřejmě známá energetická třída A, na trhu jsou již kousky zařazené do kategorie A+, A++, či dokonce A+++. Ohlídejte si i údaje o spotřebě vody na jeden mycí cyklus. Existují i myčky, které ho zvládnou s pouhými šesti litry vody a nádobí je dokonale umyté. Je to díky systému recyklace vody, kdy se voda z posledního oplachování nádobí uloží do speciálního zásobníku a použije se pro předmytí u dalšího cyklu. Nemusíte se bát, že by se nahromadila a přetekla, nespotřebovaná voda se totiž automaticky do tří dnů vypustí.
NĚJAKÉ VYCHYTÁVKY?
Každý výrobce se snaží přijít na trh s vylepšením, které by ho odlišovalo od konkurence a zároveň potěšilo zákazníka. Například funkce odloženého mytí je dnes u většiny myček samozřejmostí – umístíte nádobí do myčky, navolíte program, zmáčknete funkci odloženého startu a jdete ven. Myčka se zapne podle vašeho pokynu tak, aby domyla přesně s vaším příchodem domů. Jiným výborným pomocníkem je třeba samočisticí filtr (váš zásah, či spíše kontrolu, po třebuje maximálně dvakrát ročně, jinak se zvládne vyčistit sám) anebo speciální program, kterým lze regulovat intenzitu umývání – od mytí křeh kého a minimálně zašpiněného nádobí, například sklenic, až po zašpiněné pánve se zaschlými zbytky jídla. Dokonce jsou na trhu myčky, které si samy automaticky změří stupeň znečištění vody a podle toho nastaví umývání, aby spotřeba vody a energie byla co nejnižší. A to není všechno – mycí cyklus se sám zastaví přesně ve chvíli, kdy má myčka pocit, že je nádobí perfektně čisté. Užitečnou funkcí je i tzv. vícezónové mytí, tedy možnost mytí pouze v horním anebo dolním koši.
Pokud s nákupem myčky tápete, může vám pomoci také test myček a jak je vybrat.
Datum vydání: 19. 11. 2015