Úklid bez námahy?
Je to prosté. Pokud chcete mít dokonale uklizeno opravdu zcela bez námahy, svěřte svůj domov úklidové firmě a jděte do kina. Jestli vás ale uklízení baví, zkuste si vzít k ruce pomocníky, s nimiž to zvládnete raz dva.
Hlavním klíčem k úspěchu je dobrý plán. Jednotlivé kroky si pečlivě promyslete, začněte tím nejnáročnějším a končete drobnými detaily. Nezapomeňte na kostlivce ve skříni – tedy na věci, do kterých se vám nikdy moc nechce, stále je odkládáte, ale jednou za čas je třeba vzít zodpovědnost do vlastních rukou.
LÉTO ZA ZIMU
Na první pohled tahle akce s úklidem nemá moc společného, ale odborníci doporučují začít právě tímto. Vykliďte ze šatníku vysloveně letní oblečení, vyperte ho a uložte do čistých krabic nebo nachystaného prádelníku. Kousky, které nenosíte, ale jen nostalgicky uchováváte „na někdy“, nekompromisně vyhoďte nebo pošlete dál (charita, přátelé…). Naopak podzimní a zimní svrchníky, kabáty a bundy připravte na sezonu a zkontrolujte jejich stav. Přesunem oděvů značně rozvíříte prach; nechte ho usadit a pak ho setřete vlhkým hadříkem, případně antistatickou prachovkou (univerzální utěrka z mikrovlákna). Důrazně postupujte hlavně v ložnici, kde na vás číhají i roztoči ukrytí v matracích a povlečení. Matrace vyluxujte opravdu pečlivě a z obou stran, a vyperte i přikrývky a polštáře nebo je dejte odborně vyčistit. Vždy dbejte návodu na etiketě, abyste je nezničili jednou provždy. Pokud máte dva druhy přikrývek – letní a zimní, přichází čas je právě teď prohodit, noci budou chladnější. Než vyprané a dokonale proschlé lůžkoviny vrátíte na místo, celou ložnici perfektně vyluxujte a zkontrolujte i nepřístupná místa pod postelí, za skříní a podobně.
A okna taky?
◗ Umyjte okenní rámy a parapet.
◗ Na skla použijte stěrku s teleskopickou tyčí.
◗ Aby se okna leskla, přidejte do vody pár kapek octa.
◗ Záclony a závěsy věšte až úplně nakonec.
KŘESLA, SOFA, KOBEREC…
V obýváku je postup podobný jako v ložnici – sedací soupravu a křesla je třeba důkladně vyluxovat, případně vyprat snímatelné potahy. Koženku nebo kůži stačí setřít vlhkým hadříkem a detailně vyčistit spáry a švy čalounění. Rozhodně nebude na škodu, když do pokoje vnesete alespoň malou změnu v podobě nového potahu sedačky, který interiér oživí a příchod studené zimy zpříjemní. K tomu jednu dvě měkké huňaté deky – pro všechny případy. A máte-li krb nebo krbová kamna, vyčistěte je, nachystejte na provozní období a zásobte se dřevem, o Vánocích jako když najdete!
Kde se daří nečistotám?
◗ kuchyňský dřez, houbička nebo hadřík
◗ kliky
◗ vypínače
◗ telefony
◗ dálkový ovladač televize
◗ hračky
◗ klávesnice a myš počítače
◗ kuchyňské prkénko na maso
◗ rohy, kouty, spáry
SMETÁK UŽ NENÍ V MÓDĚ
Až se vrhnete na podlahy, zapomeňte na klasický smeták s hadrem, kupte si mop nebo rovnou celou sadu na vytírání. Odpadne vám neustálé ohýbání se ke kbelíku s vodou a ždímání hadru – i vytírat lze elegantně a pohodlně, opravdu. Nabídka v obchodech je široká, určitě najdete ideálního pomocníka na vaši konkrétní podlahovinu.
KDYŽ KOBEREC, TAK ROBOTA
Jste-li kobercový typ, pak s mopem příliš neuspějete, zato si můžete pořídit dokonalý vysavač. Buď takový, který je přesně podle vašich představ – lehký, snadno manipulovatelný, s vysokým sacím výkonem a velice tichý, anebo robotický, který uklízí zcela sám a perfektně. I zde je nabídka neskutečně pestrá, odborníci vám rádi poradí a vše předvedou v akci. Zejména u vysavače nepodceňte ukázku vysávání, jedině tak zjistíte jeho schopnosti a hlučnost. Máte-li ale koberec ručně tkaný, nepouštějte se do jeho čištění sami, svěřte ho do rukou odborníkům, vyplatí se to.
JAK NA VARNOU KONVICI?
Vodního kamene se zbavíte pomocí kyseliny citronové – obsah sáčku vsypte dovnitř a naplňte konvici vodou. Nechte přejít varem a 10 minut působit. Vylijte a konvici důkladně několikrát vypláchněte vodou.
MALÁ, ALE NÁROČNÁ
Koupelna. Rozměrově nebývá velká, ale s úklidem se tady zdržíte dlouho. Podobně jako jste probírala šatník, i koupelnové zásuvky potřebují čas od času kontrolu. Prošlé a vypotřebované přípravky bez milosti vyhoďte, police a regály vymyjte a na sanitu a baterie použijte pouze takové přípravky, které jsou k tomu určeny. Myslete ekologicky a s jejich množstvím to nepřehánějte – koupelna se sice bude blýskat a vonět, ale všechny chemické složky z čisticích přípravků poputují do odpadních vod…
KUCHYŇ RAZ DVA
Kuchyň a jídelna by vás neměly příliš vyčerpat, protože tady byste měli pořádek a čistotu udržovat průběžně po celý rok. Zaměřte se spíše na místa, která běžně neuklízíte – interiér kuchyňské linky, příborník, spíž… Můžete vyčistit i varnou konvici, dokonale umýt troubu a mikrovlnku, myčku, ledničku – a kuchyň bude jako nová.
Datum vydání: 18. 11. 2015