Jak na skvělou šatnu?
Pokud chcete v bytě, respektive v ložnici, získat více volného prostoru a zároveň mít všechno oblečení pěkně uspořádané a přehledně uložené, řešení je nasnadě – pořiďte si vestavnou skříň nebo rovnou samostatnou šatnu.
Máte-li v bytě tuto možnost, je vestavná varianta šatní skříně opravdu skvělým řešením – nezabere téměř žádný prostor, můžete využít celou výšku místnosti od podlahy až ke stropu a ještě snadno ukryjete nejen oděvy, ale třeba i vysavač, krabice s vánočními ozdobami nebo různé sportovní vybavení. Že to vypadá jako zázrak?
ČÍM NEJLÉPE ZAČÍT?
Samozřejmě dobrým naplánováním. Vezměte si k ruce papír a tužku a sepište si všechno oblečení, které máte – získáte přehled o tom, které kousky musí viset na ramínku a které vyžadují uložení do polic. Přeměřte i délky kabátů, plášťů a šatů, aby vás pak nezaskočila nedostatečná výška šatní tyče. Při svém plánování nezapomeňte na prostorové a finanční limity; možná vám nakonec bude úplně v klidu stačit klasická skříň a komoda. Do některých typů interiérů se dokonce i lépe hodí, a ne vždy si také můžete vestavnou skříň z prostorových důvodů dovolit. I když současní výrobci tvrdí, že není prostor, do kterého by nebyli schopni vyrobit vestavnou šatní skříň.
DÁME VÁM DVĚ DOBRÉ RADY…
◗ Při vyměřování prostoru určeného pro vestavnou šatní skříň nezapomeňte ke standardní hloubce 60 cm připočítat ještě 10 cm na pojezdový mechanismus dveří.
◗ Při vyměřování výšky pro vestavnou skříň zkontrolujte, jestli je podlaha perfektně
rovná. Pokud ne, budete ji muset ještě před instalací šatny dokonale vyrovnat.
HLOUBKA, ŠÍŘKA, VÝŠKA
Tři základní a velmi podstatné „detaily“, které hrají hlavní roli. Rozhodující pro jejich určení je samozřejmě prostor, kam vestavnou skříň chcete instalovat. O bližším vnitřním členění pak rozhodují spíše vaše zvyklosti – jestli totiž preferujete oblečení raději skládat do polic nebo věšet na ramínko. Složené kousky totiž zabírají méně místa, ale vyžadují přece jen trochu úsilí a šikovnosti než je jen pověsit na ramínko. Pečlivě se věnujte i hloubce polic, v tomto případě buďte za škrty a spokojte se se 40 centimetry. To je totiž naprosto ideální rozměr pro složenou košili nebo svetr, hlubší police (třeba 60 cm), je k tomuto účelu už nepraktická, jednoduše příliš hluboká. Na druhou stranu ale zvažte, kam pověsíte zimní kabáty, aby se nemačkaly a v ramenou se do skříně pohodlně vešly. Pamatujte i na uskladnění sezonního oblečení, které může být třeba vakuově zabalené do plastových obalů, čímž ušetříte spoustu místa, a také na obuv, která by naopak neměla být v uzavřených krabicích, aby mohla přirozeně dýchat. Snažte se zkrátka zvolit vnitřní uspořádání tak, abyste do nového prostoru mohli uložit veškeré ošacení, a to včetně drobných doplňků, jako jsou kravaty, šátky, spodní prádlo, ponožky i kabelky.
LAMINO, DÝHA, SKLO?
Na korpusy vestavné skříně se nejčastěji používá dřevotříska potažená laminem nebo dýhou. Ta je samozřejmě dražší, laminát zase nabízí mnoho barevných možností. Při výběru barevnosti i materiálu skříně berte v potaz celkové vyznění interiéru ložnice, které by mělo působit spíše klidněji. Pokud jde o vzhled a pojetí dveří šatny, výrobci preferují jednoznačně posuvné – nezabírají tolik místa a jsou praktické při otevírání. Oblíbený je v tomto případě dekor dřeva, ale velmi moderní jsou i luxusní provedení v podobě skleněných výplní – čirých, matných, pískovaných nebo barevných (prodávají se například pod názvy Lacobel nebo Matelac) a většinou potažených bezpečnostní fólií. Nebraňte se ani dveřím se zrcadlovou výplní, malý prostor opticky zvětší a prosvětlí.
DETAIL OPĚT ROZHODUJE
Ještě zpět k vnitřnímu členění vestavné skříně nebo šatny. Snažte se při jejím plánování využít každý koutek, ovšem tak, aby byl snadno a rychle přístupný. Nepodceňte také tiché dojezdy u zásuvek a posuvných dveří. Vyplatí se „poslechnout si“ konkrétní model ještě v obchodě. Každý prodejce vám také doporučí hliníkové kolejničky a rámy, které působí efektněji a elegantněji než ocelové nebo plastové, ale jsou samozřejmě dražší. Běžně se posuvné dveře dodávají s horní i dolní vodicí lištou, ale setkáte se i s nabídkou na dveře bez dolní lišty – na první pohled rozdíl nepoznáte, vypadají naprosto stejně, jen jsou zavěšeny pouze v horní ose rámu. Esteticky jistě lákavá alternativa, ale největší plus spočívá v bezbariérovém řešení vstupu do šatny.
PODLE ČEHO SI VYBRAT?
Vybírat můžete z nabídek jednotlivých firem, většinou mívají na svých webových stránkách kompletní fotogalerii, ceník i reference. Samozřejmě větší jistotu dobré volby máte u firmy s dlouhou tradicí a dobrou pověstí, která se šíří sama. Rozhodně ale oslovte více firem, abyste měli z čeho vybírat. Běžné bývá, že pracovník firmy přijede, prostor určený pro vestavbu přeměří, zjistí vaše požadavky a nabídne vám předběžný návrh podpořený grafickou vizualizací s již konkrétní cenovou nabídkou. Až potud je vše zadarmo. Což je báječné, protože máte v rukou několik návrhů a cenových nabídek a stačí si jen vybrat. Nespěchejte a vše pečlivě zvažujte, promyslete si nejen prostorové řešení a vnitřní členění, informujte se také o materiálových možnostech a trendech, záruce, dopravě, montáži a neostýchejte se ujistit, že předložená cena je opravdu konečná a včetně DPH. Dokud nebudete mít ve všem naprosto jasno, nic nepodepisujte a klidně hledejte dál. Je to přece vaše šatna a vaše oblečení.
Datum vydání: 26. 11. 2016