Variace na dřevěné podlahy
Dřevěná podlaha vnese do interiéru teplo a nezaměnitelnou krásu přírodního materiálu, což s úspěchem předává i několika generacím majitelů. Někdy ale tento materiál nemusí být z určitého důvodu možné či vhodné na podlahu použít. Ani v těchto situacích ale není naštěstí nutné se krásy dřeva vzdávat.
Fakt, že skutečné dřevo není ničím nahraditelné, a to i v případě použití na podlahách, zůstává neměnný. Autenticita přírodního materiálu má zkrátka proti všem druhům imitací jakýsi na první pohled nepatrný bonus, který však není možné nevnímat. Každý kus dřeva je originál se všemi neopakovatelnými nepravidelnostmi, kazy, nedostatky. Dřevěná podlaha zároveň příjemně ovlivňuje klima prostoru, nabízí dlouhou životnost, z praktického hlediska pohlcuje a tlumí hluk či nárazy a díky určité elasticitě působí měkce, chrání nohy při došlapu.
Trendy u dřevěných podlah
Trendy v oblasti dřevěných podlah podtrhují autentičnost přírodního materiálu, jak jen je to možné. Z nedokonalostí dokonce činí přednosti. Na moderních dřevěných podlahách tak najdete nejen suky, ale také viditelné stopy po ručním opracování dřeva například hoblíkem, dlátem, nosí se patina, která, ač byla podlaha vyrobena nedávno, dodá dřevu punc letitosti. Setkáte se dokonce s dřevěnými podlahovými krytinami, v nichž jsou stopy po červotoči! Některé podlahy mají na omak velmi hrubý povrch, ve smyslu výrazné reliéfnosti daný suky, prohlubněmi, prasklinami, jiné podlahy jsou proti tomu jemnější. Není výjimkou, že se jednotlivá prkna opracovávají skutečně ručně, takže u vybraných druhů výroba jednoho prkna trvá i deset hodin… Využívají se i moderní technologie řezání dřeva, které dokážou zachovat plasticitu povrchu prkna včetně prasklin. Na celé čáře vítězí přírodní barevnost, nanejvýš zvýrazněná například mořením, což souvisí s návratem k přirozenosti. Ale setkáte se také s podlahami, které byly při výrobě nejprve natřeny barvou a až posléze přebroušeny a přetřeny lakem; jejich barevnost je ale tlumená, poklidná, neagresivní. Tyto podlahové krytiny přitom mají své místo i v moderních interiérech, kde umožňují stavět na kontrastu letitého materiálu a moderních kusů nábytku či jiného vybavení.
Způsoby ostaření dřeva
Decapé: do pórů dřeva katrovaných či kartáčovaných podlah se nanese jiná barva, než do které je tónově laděna většina povrchu.
Hoblování a vyškrabování: hoblíkem či dlátem a ruční prací se ve dřevě vytvářejí vrypy, rýhy.
Katrování: hladký povrch se naruší ve směru kolmém na strukturu přírodního materiálu.
Kartáčování: pomocí speciálních kartáčů se vymílají nejměkčí části dřeva z letokruhů, čímž se zvýrazňují póry dřeva.
Kouřování, okuřování: speciální technikou okuřování se dřevo probarvuje do tmavého odstínu.
Nevýhody dřevěných podlah
Pokud by dřevěné podlahy měly pouze uvedené výhody, zřejmě bychom nechodili po ničem jiném než po dřevě. Co tedy nutí majitele bytů a domů, aby volili imitace? Jako první nevýhoda dřevěných podlah bývá uváděna cena. Je pravdou, že kvalitní dřevěná podlaha je finančně náročnější, nicméně za prvotní investici se odměňuje svou životností. Skutečně přežije generace, což ovšem může být v některých případech nepotřebné. Například tehdy, potřebujete-li rychle dokončit interiér, aby byl obyvatelný, a dřevěnou podlahu hodláte zrealizovat až za čas, kdy bude dostatek financí, případně i čas na výběr. Nebo tehdy, rekonstruujete-li garsonku potomkovi, který právě vyletěl z rodinného hnízda – lze předpokládat, že během několika málo let změní bydliště. A dalo by se pokračovat…
Jako další nevýhoda bývá zmiňována složitá pokládka, kterou je ideální nechat na odbornících. Pokud však podlahu položí profesionál, eliminujete případné nedostatky spojené s nekvalitní prací na minimum a zajistíte si zmíněnou bezproblémovou dlouholetou životnost.
Jak dřevěnou podlahu udržovat
Třetím argumentem proti dřevěným podlahám bývá náročnost údržby. Běžné ošetřování přitom náročné není. Mohou se vysávat a vytírat dobře vyždímaným mopem či textilií. Přílišná vlhkost z pochopitelných důvodů nedělá dřevu dobře. Fakt, že je podlahu třeba chránit před poškrábáním při manipulaci s nábytkem, kamínky či jinými hrubými nečistotami, pak neplatí jen pro dřevo. (Případné drobné poškození podlahy, která byla pořízena pro svůj ostařený vzhled, nejvýš znásobí patinu povrchu.) Z dlouhodobého hlediska je při údržbě nutné přihlédnout k povrchové úpravě krytiny. Lakované podlahy, které jsou obecně lépe chráněny než olejované, je nutné po čase zbrousit a nalakovat. Záleží na frekvenci a způsobu užívání a údržby. Drobné škrábance u lakovaných podlah lze opravit pomocí opravných laků. V případě hlubšího škrábance má tato oprava význam i ochranný. Kdyby nebylo dané místo uzavřeno, mohlo by (například při vytírání) docházet k jeho rozšiřování.
Olejovaný povrch vyžaduje skutečně pravidelné a opakované ošetřování (v prostorech s vyšší frekvencí užívání výrobci nejčastěji doporučují olejování jednou do roka, v méně zatěžovaných prostorách pak jednou za dva až tři roky). Výrobci však své produkty neustále zdokonalují a intervaly nutné údržby se prodlužují. V některých případech lze podlahu olejovat i lokálně pomocí oleje v rozprašovači (dojde-li například k vytvoření výrazného škrábance, který svítí do dálky, či při lokálním zašpinění podlahy). Výrobci prodávají speciální sety, díky nimž ošetření olejem zvládnete i sami.
Dřevěná podlaha v koupelně a podlahové topení
Argumenty, že dřevěné podlahy nejsou vhodné na podlahové topení či do vlhkých prostor, už nejsou dnes příliš na místě. Pokud potřebujete od přírody teplou podlahu ještě více ohřát, je to možné. Dřevěné podlaze sice o něco déle trvá, než se prohřeje, ale je schopna teplo déle akumulovat, a tím pádem ho i déle předávat. Podlaha je ještě dlouho po vypnutí topení příjemně zahřátá. Do prostor se zvýšenou vlhkostí lze pak zvolit podlahové krytiny vyrobené z exotických dřevin, které vlhkost snášejí velmi dobře, v podstatě beze změn.
Imitace dřevěných podlah
Ať už se při realizaci podlahy pro náhražku dřeva rozhodnete z jakéhokoli důvodu, při možnostech moderních výrobních postupů vám ke kráse skutečné dřevěné podlahy bude chybět opravdu jen nepopsatelný dotek skutečné přírody. To, co dnes dokážou napodobit výrobci dlažeb, laminátových či vinylových podlah, je totiž vskutku neuvěřitelné včetně zdání originality každého jednotlivého dílce. A bez ohledu na důvody, které vás k volbě imitace vedou, pořídíte dřevěnou imitaci podlahy za příznivější cenu a s praktičtějšími vlastnostmi, pokud jde o pokládku i údržbu.
Dřevěné imitace podlah vítězí
Imitace dřeva jsou mezi ostatními napodobeninami přírodních materiálů nejvyhledávanější. Ovládají laminátové podlahy, mají silné zastoupení i v nabídce keramické dlažby či podlah vinylových. Podlaha z těchto materiálů se přitom může tvářit jako prkenná, parketová, vytvořená z průmyslové mozaiky nebo intarzií, s přiznanými (a plastickými) drážkami, nerovnostmi, kazy a vadami dřeva, stopami po řemeslném opracování dlátem, hoblíkem, pilou, popraskaná či se zbytky nátěru. Umožňuje to především technologie digitálního tisku, již lze kvalitně provádět i v menších nákladech, a mají ji proto k dispozici i menší výrobci. Dokonalé reprodukce povrchů a struktury dřeva pak docilují výrobci důrazem na detaily. Právě v perfektním prokreslení detailu je totiž fotorealistický tisk velmi silný. Není tedy problém přenést například na keramické dlaždice vzhled prošlapané dřevěné podlahy či povrchu, kde jsou stopy po dlátě. Podlaha se může tvářit jako zčernalá kouřem, v tmavé ploše vystupují světlá místa. Setkáte se rovněž s imitacemi zvětralých dřevin, opotřebovanosti používáním i časem, a to včetně prasklin, stop po hřebících či červotoči.
Výhody imitací dřevěných podlah
Dlažba: praktičnost, snazší způsob kladení, minimální údržba, stálost, dobrá cena.
Laminát: nízká cena, levnější a snazší pokládka, snadná údržba, snadná výměna podlahy.
Vinyl: snadná pokládka, příznivá cena, trvanlivost, snadná údržba, snadná vyměnitelnost.
Text: Kateřina Nová
Foto: se svolením firem KPP, Rako, Stepstyle, Expertoclick, Tilia, Likor, Atelier Exlusive, SECA
Datum vydání: 12. 3. 2024