10 rad pro osvětlení obýváku
V obývacím pokoji se často schází celá rodina, odpočívá se tu, ale někdy i pracuje. Osvětlení této místnosti tak musí plnit více funkcí: v určitých situacích zajistit podmínky pro práci či na čtení, v jiných jen vytvořit příjemnou atmosféru. Může ale také zvýrazňovat určité partie místnosti. Jak postupovat, aby tohle všechno bylo zajištěno, a na co je důležité myslet?
1. MÁ MNOHO FUNKCÍ
Funkcí, které osvětlení v obývacím pokoji plní, je skutečně mnoho. Kromě celkového osvětlení prostoru zajišťují jednotlivá svítidla dobré podmínky pro určité činnosti – čtení, šití a podobně, dále by měla být schopna vytvořit požadovanou atmosféru pro okamžiky, kdy tu nikdo nepracuje, mohou také pomoci zvýraznit určité zákoutí (například polici se suvenýry z cest) či nasvítit cenné tituly v knihovně. Zvláštní požadavky se kladou také na osvětlení při sledování televize.
2. JEDEN LUSTR NESTAČÍ
V obývacím pokoji se z uvedených důvodů uplatní více typů svítidel. Jedno centrální určitě nestačí, stropní svítidlo může ovšem tvořit základ. K němu se pak připojí doplňkové osvětlení v podobě stojacích lamp, nástěnných svítidel, bodového osvětlení nebo stolních lamp. Uplatní se zde také světelné LED pásky, na druhou stranu i nejrůznější svícny na klasické svíčky.
3. PRO KAŽDOU ATMOSFÉRU
Schopnost vytvoření příjemné atmosféry je pro osvětlení obývacího pokoje důležitá. Zvolíte-li více zdrojů světla, správně je rozmístíte, můžete si v jednom okamžiku vytvořit vhodnou kulisu pro relaxaci beze slov, v dalším intimní přítmí pro zamilovaný rozhovor. Pro tento účel se hodí nejen více zdrojů světla, ale také svítidla (respektive zdroje) umožňující stmívání, tedy regulaci intenzity světla, či svítidla poskytující světlo různých barev. Na trhu dokonce najdete žárovku, která hraje a do prostoru uvolňuje vůni! A to vše můžete ovládat pomocí mobilu…
4. DESIGN JE DŮLEŽITÝ
Do všech místností interiéru byste se měli snažit volit taková svítidla, která nejen zajistí potřebnou funkci, ale budou do prostoru zapadat také designem. Právě v obývacím pokoji, kde je zdrojů světla více, by se ale měl na jejich vzhled klást větší důraz. Není nutné pořídit vše do poslední lampičky z jedné kolekce, ale celkově se snažit design osvětlení sladit nejen mezi sebou navzájem, ale samozřejmě také se stylem místnosti.
5. KUPUJETE UMĚLECKÉ DÍLO?
Moderní svítidla často připomínají umělecké artefakty, které by měly v prostoru vyniknout. Pokud zvolíte jedno výrazné svítidlo (například lustr či stojací lampu), pak je vhodné, aby ostatní osvětlení bylo spíše umírněné a vzhledově s tímto malým uměleckým dílem nesoupeřilo.
ODBORNÍK RADÍ, JAK VYBRAT SVĚTELNÝ ZDROJ
1. Je třeba znát patici: miňonkový úzký závit E14 či klasický široký E27, případně jiný.
2. Dále rozhoduje množství světla (světelný tok): pro relaxaci stačí méně světla (do cca 400 lm, tedy obdoba 40W žárovky), pro práci a čtení je vhodnější více světla – nad 700 lm (60W žárovka), pro jedno centrální svítidlo je vhodné zvolit silný zdroj, nad 900 lm (75W žárovka).
3. Následuje typ zdroje: pro časté svícení se vyplatí dražší a kvalitnější LED žárovky nebo kompaktní zářivky, pro kratší svícení postačí levnější halogenová žárovka či úsporka s rychlým náběhem.
4. Zvolte úsporný typ: pro kompaktní zářivky nejméně energetickou třídu A s dobou života 10 tisíc hodin a počtem spínacích cyklů alespoň 10 tisíc a pro LED žárovky alespoň třídu A+, dobu života nejméně 25 tisíc hodin a počet spínacích cyklů alespoň 25 tisíc.
5. Zvolte vhodnou barvu světla: pro běžné potřeby a relaxaci je ideální rozpětí 2500–3200 K (teple bílá), pro práci pak chladnější tóny nad 3500 K.
6. Zkontrolujte rozměry, design (do lustrů zvolíme designové LED) a stmívání.
Michal Staša ze SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie
6. PRO VÍCE TVÁŘÍ PROSTORU
Dekorativnost svítidel nespočívá pouze ve tvaru jich samých, ale také ve způsobu nasvícení, v povaze světla, které poskytují. Výrazná svítidla originálních tvarů se v prostoru stanou dominantou, naopak méně nápadné typy osvětlení podpoří plasticitu prostoru, aniž by upozorňovaly samy na sebe.
7. DOBRÉ JE PLÁNOVAT
Často se při realizaci osvětlení stává, že ideální podoba je v rozporu s provedením elektroinstalací v místnosti. Je tak dobré znát maximum požadavků na počet i povahu svítidel už ve fázi projektu, aby na ně byl prostor připraven. Uvažujete-li o nástěnných svítidlech, vývody elektřiny se hodí například nad každým koncem pohovky (musíte tedy s předstihem rozhodnout i to, kam umístíte tento kus nábytku). Počítat dopředu je třeba i se světelnými rampami či bodovými světly a tak dále. V obýváku určitě zaveďte dva okruhy elektřiny, aby se dalo centrální svítidlo spínat nezávisle a aby bylo možné je případně stmívat.
8. ČÍM ZAČÍT VÝBĚR?
Nejsložitější je obvykle nákup konkrétního svítidla. Co by mělo být pro výběr (a nejen do obývacího pokoje) stěžejní? Ačkoli mnoho lidí začíná vzhledem a energetickou náročností, důležitější je funkce a schopnost poskytnout požadované množství a povahu světla v určeném prostoru. Takže začít byste měli tím, jaké světlo a kolik ho potřebujete, a teprve poté vybírat v dosažitelných cenových relacích svítidlo určitého tvaru.
PŘI SLEDOVÁNÍ TELEVIZE
Při sledování televize, ale i při práci na počítači je třeba snížit nepříjemný kontrast jasu obrazovky a tmavého okolí, a zmírnit tak zrakovou únavu. Na obrazovce by nemělo docházet k odleskům jiných světelných zdrojů (umělé osvětlení, okno). Světelné zdroje by neměly být za zády sledující osoby. Dobré je osvětlit zeď za televizorem nebo prostor za monitorem měkkým, tlumeným světlem. Řešením je také umístění stojací lampy, jejíž světlo se odráží od stropu nebo od stěny.
9. VSAĎTE NA ZMĚNU
Světlo v určité místnosti může mít nespočet podob. Docílíte toho nejen výběrem svítidel s možností stmívání; různou atmosféru vytvoří studené a teplé světlo i zdroje s různou intenzitou světla, ale prostor ozvláštní také barevné zdroje či zdroje poskytující světlo v různých barvách. Příjemnou změnu v případě potřeby zajistí i různá stínítka, například u stolní lampičky. Prostor pro experimentování nabízejí svítidla s pohyblivými rameny, možností natáčení a podobně.
10. NIC NEMUSÍ BÝT ZTRACENO
Pokud máte pocit, že je osvětlení vašeho obývacího pokoje nedostatečné, ale nechce se vám přebudovávat rozvody a vývody elektřiny či jinak významně investovat do potřebné změny, odborníci mají malý trik. Mnoho nedokonalostí může vyřešit vhodně vybraná a umístěná stojací lampa. Trh nabízí výrobky, které lze ovládat i bezdrátově na dálku, nebo takové, které lze stmívat a měnit jejich barevné podání.
Datum vydání: 19. 9. 2015