Malý spotřebič velkým pomocníkem?
Je to tak. Drobné kuchyňské spotřebiče zastanou pořádný kus práce, a navíc ještě dobře vypadají. Ty moderní mají vtipný design a svěží barvy. Zkrátka je radost s nimi pracovat.
Užitečné drobné pomocníky využíváme během celého dne, ale nejvíce ráno, kdy připravujeme snídani. Po ruce je varná konvice, presovač nebo kávovar, toaster nebo sendvičovač, citrusovač (odšťavňovač), třeba i mlýnek na kávu a další. Na nich často závisí, jaký náš den bude, protože dobrou snídaní vše začíná…
POSTAV NA ČAJ
Málokdo dnes připravuje horkou vodu na čaj v tradiční konvici na sporáku, všechny domácnosti zaplavily varné konvice. Na trhu jich jsou tisíce s nejrůznějšími objemy a funkcemi. Kromě toho se odlišují umístěním varné spirály – mohou ji mít viditelnou, přímo ponořenou do vody anebo skrytou pod dnem konvice. Výhoda té první spočívá v trochu vyšší účinnosti (díky přímému kontaktu spirály s vodou), ale zase přináší větší riziko rychlého hromadění vodního kamene. Ukrytá spirála to má přesně naopak. Tak či tak, jednou za čas je stejně nezbytné varnou konvici odvápnit, buď pomocí speciálního odvápňovacího prostředku, nebo jednoduše kyselinou citronovou. Některé typy varných konvic mají vestavěné sítko v hrdle konvice, které částečně pomáhá proti hromadění vápenatých usazenin, které by se jinak mohly dostat do vody. Co možná každý neví, je, že varná konvice je velký žrout energie, a proto je vhodné ohřát jen tolik vody, kolik zrovna potřebujete. K tomu vám pomůže objemová stupnice umístěná většinou na obou bocích konvice. Některé modely mají i funkce nastavení teploty; například vodě na zelený čaj stačí 80 °C, marná není ani funkce udržování horké vody (třeba na podlévání pečeně v troubě). Při výběru varné konvice se informujte nejen na rychlost ohřevu vody, ale také na její hlučnost, některé kousky jsou opravdu halasné.
JEDINEČNÁ VŮNĚ KÁVY
Domácí espreso? Proč ne. Na výběr máte mezi levnějšími kousky a dražšími, které jsou opravdu sofistikované. Nejde ani tak o to, jestli umějí napěnit mléko do kávy, ale o snadnou obsluhu a dokonalý výsledek v podobě chutného nápoje. Rozhodující je tlak páry a kvalita kávy. Ideální je tlak kolem 15 barů, který vám zaručí pravé espreso s krásnou pěnou. Musíte ale stále kontrolovat dostatek vody v zásobníku a samozřejmě i kávy. Dražší typy nabízejí i vestavný mlýnek na kávu a vodní filtry. Kromě espresa připraví i latté nebo macchiato, můžete si nastavit intenzitu kávy a podobně. I odvápňování a čištění přístroje probíhá zcela automaticky. Novinkou posledních let mezi espresy jsou přístroje na kávové kapsle, které jsou jedinečné především snadnou obsluhou a čistým provozem. Stačí jen doplňovat vodu a pravidelně vyprazdňovat nádobu na použité kapsle.
SENDVIČOVAČ, NEBO TOASTER?
Abyste si je nepletli. Sendvičovač připravuje sendviče. Mezi rozpálené teflonové desky se vloží dva plátky toastového chleba například se šunkou, sýrem, zeleninou či omeletou a ty se zapečou. Hotovo raz dva. Pokud chcete, aby váš sendvičovač zvládl i něco náročnějšího, pořiďte si přístroj s výměnnými deskami, které lze využít jednak jako sendvičovač, ale také jako kontaktní minigril nebo vaflovač. Při koupi rozhodně odolejte lákavým levným kouskům, zaměřte se pouze na ty, které mají opravdu kvalitní a certifikovaný povrch desek (nepřilnavý a zdravotně nezávadný). Toaster nezapéká, nýbrž vyrábí toasty, česky topinky (jejich zdravější variantu), a to pomocí sálavého tepla z topných spirál. Zvládne nejen toastový, ale poradí si i s běžným chlebem. Většinou se setkáte s výrobkem, který má dva vkládací prostory vedle sebe, ale existují i s jedním dlouhým prostorem pro krajíc tradičního chleba. Všechny toastery už dnes bývají vybaveny automatickým vyhazováním toastu i škálou pro nastavení propečenosti. Není na škodu pořídit si model s takzvaným rozpékacím nástavcem, který oceníte při rozpékání staršího pečiva, například housek nebo rohlíků, které by se vám jinak do útrob toasteru nevešly. Některé mají i funkci rozmrazování, pokud jste příznivci skladování pečiva v mrazáku.
ČERSTVĚ A ZDRAVĚ
Investice do přístroje na výrobu ovocné nebo zeleninové šťávy se rozhodně vyplatí. Zajistíte si tím přísun vitaminů i během zimy a neskutečně čerstvou porci energie třeba hned po ránu, čímž se organismus skvěle nastartuje. Odšťavňovače nebo také lisovače na citrusové plody vybírejte podle velikosti rodiny – pro jednoho stačí malý a méně výkonný (není rozumné vypít naráz příliš moc šťávy, například jeden dva pomeranče pro přípravu čerstvé šťávy jsou pro člověka ideální množství), pro velkou rodinu pořiďte přístroj větší a výkonnější. Zároveň volte takový, který se snadno obsluhuje a lehce udržuje v čistotě, výhodou je, když ho lze dát do myčky.
Vybrat správný kávovar nemusí být jednoduché, pomoci vám může test automatických kávovarů.
Datum vydání: 23. 10. 2015