To je vaše zahrada?
Ta je ale krásná! To jste se asi nadřeli, viďte? Jestli se vás sousedé takhle ptají, nemají určitě ani tušení, jaké praktické pomocníky jste si pozvali na pomoc. Protože s nimi není údržba zahrady práce, ale zábava…
Je to radost a snad i luxus dovolit si v dnešní době strávit odpoledne prací na zahradě – hned se vám na tváři objeví šťastný úsměv, rukávy se samy vyhrnují, jak se těší a hlína už se na vás třese. Pokud si k tomu přizvete ještě pár dobrých a praktických kamarádů, budete si připadat jako v ráji. A ty výsledky! Práce na zahradě je prostě radost, málo platné.
CO VŠECHNO SI KOUPIT?
To snadno poznáte podle charakteru vaší zahrady, její velikosti a způsobu využívání. Jestli je hlavně užitková, pak se vám budou hodit motyčky, plečky, trhače ovoce s teleskopickou tyčí, prostříhávače stromů, drtiče větví a podobně. U okrasné si budete nejspíš dávat záležet hlavně na trávníku, pak je nezbytným pomocníkem dobrá sekačka a vertikutátor a samozřejmě i zavlažovací systém nebo alespoň jeho prvky. A jestli má vaše zahrada od všeho kousek, je tedy kombinovaná, pak se vám budou hodit všechny tyto nástroje – praktické i zkrášlovací. Pokud právě přemýšlíte nad výběrem nějakého kousku, který by vám měl usnadnit a zpříjemnit práci, pak zkrátka a jednoduše vezměte v úvahu především množství stromů, keřů, rostlin a také druh půdy, typ trávy a rozlohu záhonů, abyste si udělali obrázek, kde vám bude nový pomocník nejvíce užitečný a opravdu ho maximálně využijete.
STARÉ PRYČ, NOVÉ SEM
Dříve to byla motyčka, dnes je to elektrická motyčka, která pleje skoro sama, a místo obyčejné pilky máme teleskopické nůžky s ostrým břitem. S nimi lze dosáhnout několik metrů vysoko a snadno se dostat do husté koruny stromů, aniž byste potřebovali žebřík. Sečení klasickou kosou uvidíte málokde, většina zahrádkářů využívá spíše motorovou kosu, která zvládne i menší keříky a stromky, anebo rovnou sekačku. A u té máte ještě na výběr – buď klasickou, nebo robotickou. Motorová kosa je výborná na členité plochy, s hůře dostupnými kouty zahrady si poradí strunová sekačka, na opravdu rozlehlé svahy se vydejte s elektrickou nebo benzinovou sekačkou. A pokud toho máte k posečení vážně hodně, pak se nebraňte zahradnímu traktůrku. Je to dobrá investice, protože ho můžete používat i v zimě, jen připojíte sněhovou radlici a tradá… Jestli jste ovšem fajnovka a nechcete se ani trošičku zapotit, pak si pořiďte robotickou sekačku, která k tomu, aby sekla, potřebuje pouze vyznačit prostor a občas dobít baterie. A i zde máte alternativu v podobě solární automatické sekačky. Mezi ostatní nástroje, bez nichž si dnes již práci na zahradě skoro neumíme představit, patří ještě třeba vertikutátor (provzdušňovač půdy), rotavátor (kultivátor zeminy, který ji připraví pro výsev a hroudy dokonale a jemně rozmělní) nebo travní fréza (provzdušňovač trávy). To už je slušná výbava, nemyslíte?
Tak čím na jaře začneme?
◗ Jako první je na řadě obhlídka zahrady a zjištění případných škod vzniklých po zimě a jejich náprava.
◗ Pak zbavte trávník i záhonky nečistot a mechu, přihnojte je kompostem. Stejně tak i trvalky, okrasné keře i jahodníky.
◗ Je na čase vyčistit i zahradní jezírko, máte-li nějaké, a vysadit do něho nové vodní rostlinky.
◗ Můžete přesadit dřeviny a vysadit sazenice ovocných stromů. V dubnu je to ideální.
◗ Vrhněte se na udržovací řez ovocných stromů (jabloní, hrušní…).
◗ Je-li předpověď počasí optimistická, můžete vysadit cibuli sazečku, později i cukety, rajčata, okurky a květák, zároveň i ostatní cibuloviny a hlízy kvetoucí v létě (jiřiny, sasanky, lilie a podobně).
◗ Sestřihejte růže, odstraňte odumřelé části rostlin.
◗ Máte-li skleník, pak hurá do akce. Je nejvyšší čas zasít bylinky, případně si některé předpěstovat doma za oknem.
◗ Začít můžete už i s výsevem trávníku.
HEZKY EKOLOGICKY
Když už jste si pořídili sekačku, pak jste jistě uvažovali nad ekologickou likvidací posečené trávy. Nejlepším a nejcitlivějším způsobem je mulčování, což je v podstatě přirozená likvidace trávy a plevele. Princip mulčování spočívá v rozsekání trávy mulčovací sekačkou na malinkaté kousíčky, které se nechají ležet na trávníku, postupně přirozeně zetlí a působí jako hnojivo. Vám tím zároveň odpadne starost, kam s množstvím posečené trávy, s travním odpadem. Mulčovat můžete vlastně všechno, co posečete trávu, plevel, různé plané nálety i třeba bramborovou nať, která se dříve běžně spalovala. Dnes je to zakázáno a odvoz na skládku může být pro někoho příliš komplikovaný a náročný, takže mulčování je dobrou volbou. Navíc se jím pozemek rekultivuje, pokud mulčujete pravidelně.
PODLE ČEHO SI VYBRAT?
U koupě sekačky se soustřeďte na otázky ohledně velikosti pozemku, který chcete udržovat, na jeho vlastnosti – je rovinatý, svažitý, nebo hodně členitý? Zvládnu se o něj pravidelně starat? Bude mě to bavit? A kolik na ni mám vlastně peněz? Až budete mít v tomto jasno, můžete s potěšením začít vybírat. Vřetenová sekačka stříhá trávu pomocí nůžek rotujících na spirále, nejlépe si poradí s nižší výškou sečení, asi od 5 do 30 mm. Zvládnete s ní v pohodě malý a rovný trávník asi do 200 m2 rozlohy. Existuje ve variantě ruční, elektrické a s akumulátorem, tedy jako dobíjecí. Na větší plochy je vhodnější rotační sekačka – elektrická nebo benzinová. Seče s pomocí rotujícího dvoulistého žacího nože a zvládne bez problémů i vyšší stébla, až do 40 mm výšky. Jestli jste trávu nechali trochu přerůst, hodí se vám sekačka bubnová, která si poradí i s drny a kameny a posečenou trávu rovnou pěkně nařádkuje. Lepší je varianta s pojezdem, protože sekačka je velmi těžká a manipulace s ní je bez něj namáhavá. Na velké pozemky, které jen tak kamenem nepřehodíte, je ideální lištová sekačka, jen s ní musíte opatrně v případě drnů a kamenů, s nimi si neporadí tak hravě jako její předchozí kolegyně. Ale zase umí být užitečná i v zimě – když si k ní přikoupíte sněhovou radlici, můžete s ní odhazovat sníh. Úplně poslední možností, jak trávu posekat, je travní traktor. U něho je rozhodující hlavně šíře záběru (většinou bývá od 60 do 120 cm) a pohodlné sezení, protože kdo si koupí traktor, má zřejmě opravdu rozsáhlý pozemek a dvě hodiny sedět v nepohodlném sedadle může mít i zdravotní následky. Sečení s traktorem je velmi kvalitní a spolehlivé, pokud si samozřejmě zvolíte dobrý kousek. I on se vám hodí vlastně celoročně, třeba jako zametač chodníku, sněhová fréza, ale některé modely jdou snadno přeměnit na vertikutátor, válec nebo jednoduchý valník.
Datum vydání: 2. 5. 2016