Že jsou šťastné jako blechy?
Pak jste vše zařídili správně a nic jim v pokojíku nechybí. Poskládat totiž všechny detaily tak, aby se děti ve svém prostoru cítily spokojeně a pohodlně, je někdy náročnější, než by se mohlo zdát…
Chcete-li, aby se vám to povedlo, pak „netlačte na pilu“, nechtějte dětským pokojem ohromit návštěvu, ale mějte na paměti hlavně spokojenost vašich dětí. Přizvěte je ke spolupráci a klidně se s nimi o všem bavte, raďte a nakonec společně vymyslete geniální řešení. Čistě na vás pak je, aby do sebe konkrétní řešení a jednotlivé kousky prakticky zapadaly, dobře fungovaly, byly bezpečné a splňovaly skvěle svůj účel.
PŘÍJEMNĚ A POZITIVNĚ
Při zařizování dětského pokoje postupujte krok za krokem, podobně jako například při zařizování kuchyně. I zde jsou totiž jednotlivé oddíly, které na sebe musí navazovat a mít svoji logiku. Jde o tři základní zóny – spaní a odpočinek, hraní a zábava a samozřejmě zóna učení. Při jejich dispozičním řešení je rozhodující prostor, ale také počet dětí v pokoji a jejich věk. Nezapomeňte na to, že děti budou ve svém pokoji trávit stále víc času, proto byste měli velkou pozornost věnovat především vytvoření pozitivní atmosféry – ta může zdravý vývoj dítěte a jeho pocity velice ovlivnit.
VZDUŠNÝ A VOLNÝ
Jedno pravidlo považujte téměř za svaté – prostor dětského pokoje nechte co nejvolnější, důležité je i denní světlo a čerstvý vzduch. Děti potřebují skákat, běhat, být neustále v kontaktu se zemí, plazit se po podlaze, válet sudy, kutálet si s míčem, zalézt pod koberec a občas si udělat z postele bunkr nebo letadlo, vždyť to znáte… A když jim tohle splníte, pak už jen stačí soustředit se na základní prvky – pořídit kvalitní postel a psací stůl s pohodlnou židlí. Ostatní si už děti „vyrobí“ samy.
PĚT ELEMENTŮ V DĚTSKÉM POKOJI
Podle filosofie feng-shui je nejdůležitější věcí harmonické propojení života člověka s přírodní energií (symboly jin a jang). Symboly se dělí na pět prvků (energií) – vodu, dřevo, oheň, zem a kov. Děti ovlivňuje především energie dřeva, která má původ ve zmatku, chaosu, pestrosti a hravosti. Aby bylo dítě ve svém pokojíku opravdu šťastné a harmonicky se rozvíjelo, mělo by cítit přítomnost všech pěti energií.
CO ŘÍKÁ FENG-SHUI?
Postel by měla být v pokoji umístěna tak, aby dítě mělo za hlavou zeď nebo aspoň knihovnu (rozhodně ne dveře) a nad hlavou volný prostor. Ideální „výhled“ z postele je do prostoru pokoje nebo z okna. Pokud jde o umístění stolu, je nejlepší, když dítě sedí zády ke zdi, nikdy ne zády do prostoru. Příjemné je také, když od stolu vidí na dveře do místnosti. Poloha stolu v závislosti na okně vyplyne z toho, jestli je dítě levák nebo pravák, aby si při psaní nestínilo rukou. Z hlediska světových stran pak jihozápad rozvíjí logické myšlení a praktičnost, orientace na sever umocňuje nezávislost a samostatnost, pozitivní vliv na zodpovědný přístup k životu má prý severozápad, východní orientace zase podporuje soustředění a chuť do učení. Jasná je i velikost desky psacího stolu – 75 x 100 cm jako minimum. Pro umístění pokojíku v bytě se doporučuje východní nebo jihovýchodní orientace – dětem se zde dobře spí, hraje i učí. Energie jsou pozitivní a zároveň je pokoj dostatečně zásoben denním světlem. Ani orientace na severovýchod nebo západ není špatná (podporuje hravost a tvořivost), ale na druhou stranu podněcuje soupeřivost, takže na ni raději ve vlastním zájmu zapomeňte, pokud máte víc než jednu ratolest.
ROSTE JAKO Z VODY
Oblíbený je v poslední době nábytek, který s dítětem roste – v přeneseném slova smyslu i doslova – ať už jde o styl, design či barvu (neokouká se, je stále jako nový, není nutné ho za pár let měnit), ale i o technologické řešení, kdy se stůl či židle přizpůsobuje dítěti podle jeho věku a výšky (třeba od 2 let až do studia) a navíc je ergonomicky dokonalý.
PŘEMÝŠLELI JSTE O MATERIÁLECH?
To je jednoduché – jednoznačně vítězí ty přírodní. Jak na nábytku, tak na podlaze i textiliích a kobercích. Samozřejmě, že všechny nátěry na dřevě musí být zdravotně nezávadné, atestované, organické. Odborníci příliš nedoporučují chladné materiály, jako jsou sklo, kov a některé plasty. Textilie volte takové, které jsou snadno udržovatelé a pratelné.
BARVY ZVLÁDNOU HODNĚ
O jejich výběru se rozhodně poraďte se svým dítětem, které bude v pokoji bydlet. Každému se líbí jiná barva, také ji jinak vnímá a zároveň na něj různě působí. Vycházejte z povahy a osobnosti dítěte, z jeho temperamentu. Syté tóny barev (například zelená, oranžová, žlutá, červená) mohou pomoci pasivnější dítě „probudit“ a dodat mu chybějící energii, a naopak jemné barvy (třeba béžová, světle modrá, písková nebo bílá) mají zklidňující účinek na příliš aktivní děti, které mají problémy se soustředěním. Pokud si dítě chce pokojík vyzdobit podle svých představ, nebraňte mu v tom a případně i velkoryse obětujte třeba jednu stěnu na jeho vlastní volnou tvorbu. Uvidíte, že to přežijete a vyhnete se tak mnoha hádkám a zbytečným konfrontacím. Povzneste se nad to a řekněte si: Vždyť o co vlastně jde? Je to jen zeď.
DĚTSKÝ POKOJ NENÍ BAZAR
Nedělejte to, neberte si od tetičky starou postel po dětech, nevyplatí se to. Starý a léta používaný nábytek neocení ani vaši potomci, ani jejich páteř. Dnešní děti jsou celkově vyšší a větší než dříve, proto starý nábytek nemusí vyhovovat ergonomicky, ale ani z hlediska bezpečnosti, hygieny a použitých materiálů či nátěrů. A navíc třeba starý peřiňák rozhodně velkou parádu nenadělá…
TROCHU UKLIDIT JE TŘEBA
Dětem nepořádek a chaos do určité míry nevadí, naopak ho zbožňují. Milují spousty hraček nejrůznějších tvarů a barev nahromaděných do jedné velké kupy, z které si čas od času vytáhnou právě to, co zrovna potřebují. Ale minimálně před spaním by se měl pokojík dát do pořádku, aby dítě usínalo v uklizeném a klidném prostředí, kde se bude cítit bezpečně. Dobrým řešením, jak vyzrát nad každodenním úklidem pokojíku je systém úložných boxů a šuplíků, které pojmou velké množství věcí, a pokud je šikovně označíte cedulkami, pomůžete tím dítěti v orientaci, co kam patří. Bude ho to bavit a zároveň se naučí uklízet. Ve školním věku by pro něho mělo být samozřejmostí uklízet si pravidelně svůj psací stůl a snadno se vyznat v úložných prostorech (zásuvky, šanony, krabice, přihrádky…), které si ale samo podle svého systému uspořádá.
Datum vydání: 18. 9. 2015