Můžeme topit vzduchem?
Současné domy, nové i rekonstruované, potřebují mnohem méně tepla na vytápění. Musíme do nich nuceně přivádět vzduch. Toužíme po romantické atmosféře při praskajícím ohni v krbu. To jsou tři důvody, které nás vedou k zamyšlení, zda nevyužít vzduch k vytápění domu. Jaké máme možnosti?
Teplovzdušné vytápění, tedy takové, kdy je teplo rozváděno po domě pomocí proudícího vzduchu, má své zastánce, ale také zaryté odpůrce. Zastánci zdůrazňují, že teplý proudící vzduch nás ohřeje téměř bezprostředně po zatopení v krbu či kamnech, pořizovací náklady na teplovzdušný systém jsou poměrně nízké. Odpůrci namítají, že teplovzdušné vytápění funguje na základě cirkulace vzduchu, což s sebou nese průvan, roznášejí se částečky prachu a nečistot, nelibé pachy i cigaretový kouř z jedné místnosti do dalších, vysušuje se vzduch. Systémem se z místností snadněji šíří i různé zvuky. To nejsou plané námitky, tyto skutečnosti je nutné vzít v potaz a navrhovat teplovzdušný systém jen pro vhodné konkrétní situace a tak, aby se nepříznivé aspekty zmírnily na minimum. Na druhou stranu proč nevyužít teplo z krbu, který si chceme beztak pořídit, i k prohřátí více místností? Anebo proč nevyužít vzduchotechnických rozvodů, které náš pečlivě utěsněný dům potřebuje?
DŮM POTŘEBUJE VĚTRAT
Současná výstavba se nese ve znamení minimalizace tepelných ztrát, snažíme se proto maximálně zateplit a utěsnit dům tak, aby z něho neunikal vzduch a s ním i cenné teplo. Domy jsou natolik utěsněné, že brání unikání vzduchu (a tepla), ale zároveň brání i přísunu vzduchu čerstvého. Mechanickým větráním, ať již klasickým otevíráním okny či pomocí přídavných funkcí oken – mikroventilací, větracími klapkami a podobně, dochází ke ztrátám tepla a často není přísun čerstvého vzduchu dostatečný, jak by to vyžadoval náš organismus. V takových domech je lépe nespoléhat se na tuto neřízenou výměnu vzduchu a raději v domě instalovat rekuperační větrací jednotku, která se postará o dostatečnou výměnu vzduchu a zároveň na výstupu odebere teplo odcházejícímu vzduchu. Tím pak předehřeje vzduch příchozí. Rekuperační jednotky jsou vybaveny účinnými prachovými filtry, nepříjemný přenos pachů je možné minimalizovat pomocí dvouzónových jednotek, které umožní oddělené větrání WC, koupelen a kuchyní. A jak jsme řekli, proč nevyužít vzduchotechnických rozvodů i k vytápění? Vzduch má sice menší tepelnou ztrátu než voda, ale v dobře zateplených domech potřebujeme na vytápění mnohem méně energie, a můžeme tedy sáhnout i po vzduchu jako teplonosném médiu. V ohřívači vzduchotechnické jednotky je možné ohřát vzduch energií, která je dodávána vodou z jiných zdrojů tepla, nejčastěji elektrickým přímotopem, tepelným čerpadlem či krbem. Nebo může být rekuperační jednotka kombinována s jiným druhem vytápění, například elektrickým podlahovým.
VYUŽÍT TEPLO ZE VZDUCHU
Pro systémy teplovzdušného vytápění je možné jako zdroj vytápění využít tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Pracuje na principu odběru tepelné energie z okolního vzduchu a předávání tepla do systému teplovzdušného vytápění domu. Tepelnými čerpadly vzduch-vzduch jsou de facto i klimatizační jednotky s funkcí topení, které je v některých aplikacích možné nadimenzovat tak, aby byly využity k topení po celou sezonu. Slouží tedy jak k vytápění, tak chlazení domu. Výhodou tepelných čerpadel je úspora elektrické energie na vytápění a poměrně snadná instalace. Integrací do systému teplovzdušného vytápění s rekuperací teplého vzduchu se zajistí ekonomicky výhodný způsob vytápění, klimatizace a větrání s využitím jednoho vzduchotechnického rozvodu.
VYUŽÍT TEPLO Z KRBU
Krb nebo krbová kamna si často pořizujeme pro nenapodobitelné kouzlo živého ohně do hlavního obývacího prostoru. Chceme-li ho využít k vytápění více místností, můžeme sáhnout po krbové vložce nebo kamnech s teplovzdušným výměníkem. V něm dochází k zahřátí vzduchu, který je vydechován do místností systémem teplovzdušných rozvodů. Vzduch předává teplo do místnosti, postupně se ochlazuje a následně je opět nasáván výměníkem. Tento jednoduchý, tzv. otevřený systém je poměrně finančně nenáročný jak na provoz, tak na pořízení, musíme však u něj mít na paměti nevýhody neřízené cirkulace vzduchu, o nichž jsme se již zmínili. Ideální je pro vytápění rekreačních objektů, protože již velmi brzy po zatopení cítíme příjemné teplo z proudícího vzduchu. V rodinných domech je lépe ho kombinovat s jiným vytápěním. Je výborné, slouží-li jako záloha v případě výpadku elektrického proudu. V tom případě však musí jít o samotížný systém, který funguje pouze na principu přirozené cirkulace vzduchu. Obsáhne jen poměrně malé vzdálenosti, rozvody mohou mít délku zhruba pět metrů. Pokud chceme rozvádět vzduch i do odlehlejších místností, může být systém doplněn ventilátorem, který zároveň umožňuje rychlejší cirkulaci ohřátého vzduchu, avšak zbavuje nás nezávislosti na dodávce elektřiny. Vždy je potřeba dobře zvažovat, do kterých místností vyústit rozvody, abychom minimalizovali rozvádění pachů. Obvykle se ze systému vylučují kuchyně, koupelny a WC.
VZDUCHOVÉ ÚSTŘEDNÍ TOPENÍ
Vytápět vzduchem lze i bez nepříjemných doprovodných jevů, jako je proudění vzduchu, prašnost, přenášení pachů a vysoušení vzduchu. To umožňují uzavřené akumulační systémy, kde teplý vzduch proudí v uzavřeném prostoru. Cirkulující horký vzduch se nemíchá se vzduchem v místnostech, ale proudí z výměníku krbové vložky do keramických výměníků v jednotlivých místnostech a odtud zpět do krbu, kde se znovu zahřívá. Uzavřený systém pracuje vlastně jako ústřední teplovodní topení, jen místo vody v něm koluje vzduch. Výměníky v místnostech jsou de facto kachlová kamna bez ohniště, která rozehřívá proudící horký vzduch a která pak předávají teplo do místnosti sáláním. Sálavé teplo neprohřívá vzduch, ale ohřívá přímo předměty, a tedy i osoby, proto ho pociťujeme jako velmi příjemné. A jakpak by ne, vždyť stejným způsobem nás zahřívá i slunce. Nevýhodou uzavřených systémů je vyšší pořizovací cena a prostor, který musíme systému věnovat, to znamená izolované trubky nebo průduchy ve zdivu, velkoplošné keramické výměníky, skříňky pro regulace i větší krb.
ODBORNÝ NÁVRH
Touto malou sondou do možností, jak využít k vytápění vzduch, jsme chtěli ukázat, že zvolit vhodný systém či kombinaci vyžaduje pečlivé zvážení konkrétní situace. Možná pečlivější než u jiných způsobů vytápění, protože společně s teplem řešíme i zdravotní aspekt bydlení, a to dostatek čerstvého a kvalitního vzduchu. Měli bychom ho sice brát v úvahu vždy, ale v tomto případě je tato potřeba ještě naléhavější. Proto by neměl chybět odborný projekt, který bude respektovat všechny hygienické normy. Výběru spolehlivé firmy proto věnujte obzvlášť velkou pozornost.
Vybíráte nová krbová kamna? Desítky krbových kamen za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/krbova-kamna
Datum vydání: 13. 9. 2015