Bydlení bez kompromisu

„Mnohým lidem, kteří za mnou přijdou, byt připadá strohý, minimalistický. Když v něm ale pobudou, zjistí, že je vlastně přívětivý, že je jim u mě dobře, a rádi se vracejí,“ říká majitel bytu, který jsme navštívili.

Z bytu ve čtvrtém patře nového domu na samém okraji staré německé vilové čtvrti v Liberci je krásný výhled. Z okna na jedné straně můžete sledovat dění na náměstí s radnicí, z okna na protilehlé straně zase kostel z červených cihel se zahradou, kde rostou lípy vysazené ještě za císaře pána. „Vyhlídl jsem si ten dům už ve fázi, kdy se hloubily jeho základy,“ vzpomíná majitel bytu a dodává: „Bydlím v samotném centru města, a zároveň jakoby na vesnici.“ Zařízení bytu svěřil majitel Ateliéru Jan Stolín – M. A. Janu Stolínovi a jeho manželce, designérce Jitce Stolínové, dvojici, která se kromě mnoha jiných aktivit zabývá navrhováním objektů i jejich interiérů. „S Janem Stolínem se známe již dlouhá léta. Dělá pro nás 3D vizualizace, navrhuje naše kanceláře. Líbí se mi jeho styl – není pouze architekt, ale i sochař a naopak. Za každou poličkou vidí objekt,“ vysvětluje majitel bytu, který má vlastní reklamní agenturu, proč tak důležitou věc, jakou představuje určení podoby nového domova, svěřil zmíněnému ateliéru.

3

Interiérové dveře jsou vyrobeny z pískovaného skla, z něhož je i příčka, ve které jsou zasazeny.

2

Úzká část předsíně je vybavena neonovým světlem, které autoři mohli použít, protože majitel bytu pracuje v reklamě.

1

Stěnu v obývacím pokoji tvoří podsvícená předsazená MDF deska se skříňkami a policemi.

CO SE ZMĚNILO 
Dříve, než se přistoupilo k samotnému zařizování bytu, se posunutím nebo zrušením některých nenosných příček poupravila jeho dispozice. Odstranila se šatna situovaná na levé straně vstupního prostoru. Ten díky tomuto zákroku získal cenné čtvereční metry navíc, takže především při příchodech a odchodech více lidí zde nevzniká tlačenice, jak tomu obvykle v bytových domech bývá. Je zde dostatek prostoru pro lidi i potřebné úložné prostory. Dále se odbouraly příčky, jež ohraničovaly pracovnu, do které se vcházelo z hlavního obytného prostoru bytu – kuchyně a obývacího pokoje. Tak se uvolnilo místo pro nestísněný jídelní kout s velkým stolem. Další úspory místa se docílilo zrušením malé samostatné toalety, WC se přesunulo do koupelny. Ušetřené metry společně s částí ložnice pak byly využity ke zřízení šatny. Ta nepředstavuje pouze úložný prostor, ale zároveň ložnici zajišťuje soukromí a klid.

4

V místech jídelny byla původně pracovna.

5

SVĚTLO V JINÉ ROLI 
Stačí chvíle pobytu v bytě a poznáte, jak nadstandardní role v něm připadá světlu. Umělé osvětlení zde pouze nesupluje denní světlo, ale je důležitým dekorativním prvkem, dotváří vzhled nábytku a celého interiéru, kde dokáže doladit i žádoucí atmosféru. Autoři umějí se světlem pracovat. Jako jeho zdroje nepoužívají pouze dožívající klasické či úsporné žárovky, ale neonky, LED diody, zdroje, které dokážou produkovat světlo v bohatém spektru barev a různé intenzity. „Světelné efekty v různých částech bytu jsme mohli využít jen díky tomu, že majitelem je člověk, který pracuje v reklamě, a tak mu jsou blízké,“ vysvětluje Jan Stolín. Neonové světlo najdeme například v úzké předsíni a v ložnici. Autor projektu zde jeho roli přibližuje slovy: „Umožní člověku alespoň na chvilku se dostat do jiného světa, vytvořit podmínky k meditaci.“ Na několika místech v bytě je použito i příjemné nepřímé osvětlení. Je instalováno za předsazenými deskami v obývacím pokoji a v ložnici, ale dává vyniknout i různým dekorativním prvkům na stěnách.

6

Úložné prostory v ložnici jsou řešeny formou předsazené desky. Velkou roli v bytě hraje grafický design.

9

Neony v ložnici umožňují navodit prostředí k meditaci.

OSOBITÝ DESIGN 
Byt zaujme i vybavením. Vše zde má osobitý design, mnohé doplňky zvládají dvojroli – slouží k užitku, a zároveň plní dekorativní funkci. „Takhle má fungovat užitné umění,“ říká spokojeně majitel. Většinu nábytku, snad pouze s výjimkou sedacího, navrhovali manželé Stolínovi. Zajímavě jsou řešeny úložné prostory v ložnici a obývacím pokoji, kde mají podobu předsazené stříkané MDF desky. V obýváku je nepravidelného geometrického tvaru (podobně jako nepřímé osvětlení na stěně), skříňky a police jsou připevněny na ní, v ložnici má tvar obdélníku s otvorem ve tvaru kříže, v němž jsou instalovány police. Své charizma má i koupelna, která nezapře inspiraci 70. lety minulého století, kdy hygienické místnosti nosily tmavé barvy. Zajímavá je kombinace černého obkladu a betonové stěrky. „Klient je s koupelnou moc spokojený,“ říká Jitka Stolínová. Zařízení interiéru nepostrádá vtip a nápad. A nemusí mít vždy značku luxusu. Zatímco v centrálním obytném prostoru jsou například použita designová LED svítidla Hagos, v hostinském pokoji visí plastové svítidlo IKEA. Společně se skříňkami, kterým negativ vytváří zrcadlo, tato kombinace vyhlíží značně nadstandardně a originálně. Co se týče materiálů, k výrobě nábytku i většiny doplňků se použila MDF deska. Zajímavě působí pískované sklo, z něhož jsou vyrobeny interiérové dveře a stěny, ve kterých jsou usazeny. Podklad veškerému vybavení zajišťuje podlahová krytina, která je z masivu ořechu – tmavá s dekorativním žilkováním.

10

Vybavení bytu má vtip a nápad. Dokazuje to například skříňka v hostinském pokoji, jejíž druhou část dokresluje zrcadlo.

11

Černá koupelna čerpala inspiraci v 70. letech. Úpravu stěn zčásti tvoří stěrka, Dekorace v koupelně zčásti keramický obklad.

12

Dekorace v koupelně

OBOUSTRANNÁ SPOKOJENOST 
Autoři interiéru si chválí spolupráci s klientem, který jim nechal volné pole působnosti, což umožnilo vznik zajímavého a příjemného obytného interiéru. „Takový byt by nešel navrhnout každému. V tomto případě šlo o odvážného mladého člověka, který bydlí sám, ale do domu si zve návštěvy. Z neobvyklých věcí byl nadšený,“ ohlíží se Jan Stolín. Samotný majitel popisuje oboustrannou spokojenost slovy: „Nejprve jsme si jako vždy ujasnili potřebnou funkčnost: Co od každé místnosti očekávám, kolik v ní bude lidí a podobně. Pak už profesionálům do práce nezasahuji, s tím mám sám špatné zkušenosti. K tomu bych přikročil pouze v případě, že by mi něco vadilo, což se ale nestalo.“ Majitel bytu ocenil i komplexnost služeb ateliéru. „Protože se s jejich stylem ztotožňuji, nechal jsem na nich i doplňky – osvětlení, vázy, koberce… Jitka Stolínová dodala potřebnou ženskost, vybrala mi i povlečení. Trochu jsem se bál jen bílé kuchyně, zeptal jsem se proto paní, co mi chodí uklízet, co si o ní myslí. Bez rozmýšlení odpověděla, že bílá je přece nejlepší, protože se musí vždy otřít,“ dodává majitel s úsměvem, který je nejlepším důkazem spokojenosti.

 

7 8

Jitka Stolínová, M. A. Jan Stolín 
Motto: „Nebojte se měnit prostředí, ve kterém žijete!“ 
ATELIÉR JAN STOLÍN je architektonický a designérský ateliér, který patnáct let navrhuje a následně realizuje interiéry soukromých bytů a komerčních prostor. Pod vlastním autorským dohledem realizujeme funkční architekturu s důrazem na detail a individuální přístup ke každému zadání. Součástí práce ateliéru je i spolupráce s několika osvědčenými řemeslnými výrobnami, které nám pomáhají realizovat náš autorský design interiérů. 
Kontakt: ATELIER JAN STOLÍN Jitka Stolínová (777 668 029) Jan Stolín (777 168 026) www.atelierjanstolin.com

Datum vydání: 12. 9. 2015

Edit: