Proti vedru, vlhkosti i pachům
Nastupující léto nám občas vzduch v místnosti promění přímo v pekelnou výheň. Pobyt v interiéru nám často znepříjemňuje nejen vysoká teplota, ale i různé pachy nebo nadměrná vlhkost, která ubližuje i samotnému objektu. Ve všech případech nám dokážou pomoci ventilátory.
Volba správného typu ventilátoru by se měla odvíjet od toho, co od něj budeme očekávat. Ventilátory, které nám i v horkých dnech dokážou v místnosti vytvořit přijatelnou teplotu, se pochopitelně liší od ventilátorů, jejichž posláním je spolehlivé odstranění pachů nebo vlhkosti.
PŘEŽILY KLIMATIZACI
O prvním typu ventilátorů se svého času tvrdilo, že nastupující klimatizace bude znamenat jejich konec. Nestalo se tak, a to hned z několika důvodů. Pro ventilátory při srovnání s klimatizací nehovoří pouze nesrovnatelně nižší cena. Jejich největší předností v prvé řadě je, že ochlazují vzduch přirozenou cirkulací, která nám na rozdíl od klimatizace nezpůsobuje oslabování imunity. Jsou zde ale i další výhody. Ventilátor je mobilní a můžete jej snadno uložit.
VENTILAČNÍ KANÁL
Pachům a vlhkosti je třeba zajistit odvod mimo objekt. Axiální ventilátory se instalují na takzvaný ventilační kanál, bez něhož jejich provoz pochopitelně není možný. V obytných objektech mají ventilační kanály podobu trubky o průměru 100 mm, ve větších prostorech až 150 mm. U novostaveb se na ventilační kanál pamatuje již v projektu. Lze ho ale pořídit i dodatečně. Podle situování místnosti může ústit na fasádě nebo pomocí VZT kanálu do šachty se stoupačkami.
JAKÝ VYBRAT
Zvládnout dny, kdy rtuť teploměru šplhá do závratných výšin, nám pomohou různé typy ventilátorů, například stojanové. Jejich výhodou je možnost volby několika rychlostí i otáčení do stran, které znásobuje účinky větrání. Chceme- li snížit teplotu vzduchu nejen ve své blízkosti, ale v celé místnosti, pak bychom se měli poohlédnout po některém z modelů vybavených automatickým oboustranným otáčením. Na trhu najdete stojanové ventilátory v různých cenových relacích. Nejčastěji se pohybují v rozmezí 300 až 500 Kč, ale za skutečně kvalitní ventilátor zaplatíte až desetinásobek. Elegantnější řešení, a co se týče prostoru skromnější, představují věžové ventilátory. Jejich výhodou je regulovatelná rychlost proudění vzduchu. Některé modely mají ve výbavě i dálkové ovládání, případně osmihodinový časovač. Ceny tohoto typu ventilátorů se pohybují ve značném rozmezí – od 500 do 4000 Kč. Tím však naše možnosti výběru nekončí. Můžete se rozhodnout i pro stolní ventilátor, který pořídíte za cenu okolo 300 Kč, chcete-li kvalitu, tak až 2000 Kč. Nejvýkonnější jsou však podlahové ventilátory. Mají až dvakrát větší výkon než ostatní typy ventilátorů, a proto se hodí do větších domů. Cena se pohybuje v rozmezí od 2000 do 4000 Kč. V našich podmínkách jsou méně oblíbené stropní ventilátory, ale pokud byste se rozhodli pro ně, není to problém, trh nám nabízí i zde bohatý výběr.
SPRÁVNÉ POUŽÍVÁNÍ
Při výběru ventilátoru je třeba sledovat i bezpečnost – vybrat si typ, který je opatřen mřížkou s co nejmenšími oky, takže jí neprostrčí prst ani malé dítě. Důležité je ale také správné používání. Ventilátor by neměl být v naší blízkosti, neměl by nám mířit na hlavu, neboť nám může způsobit zánět spojivek, středního ucha, nosních dutin a další nepříjemnosti.
ODTAHOVÉ VENTILÁTORY
Zcela odlišný typ ventilátorů představují odtahové ventilátory (potrubní a domácí axiální), které jsou určeny k odstranění pachů a vlhkosti. Využívají se v místnostech, které lze těžko odvětrávat, nejčastěji v koupelnách, ve spížích, v garážích, na toaletách či na chodbách. Hlavními přednostmi těchto ventilátorů jsou jejich malé rozměry, elegantní design a dokonalý systém odvětrávání místností. Díky nízké spotřebě a velmi nízké hlučnosti jsou vhodné zejména do bytů a rodinných domů. Mají jednoduchou montáž, montují se přímo na stěnu nebo strop s odtahem do ventilačního kanálu.
CENA ODPOVÍDÁ VÝBAVĚ
Také odtahové ventilátory se vyvíjejí. V obytných objektech se častěji používají axiální. Jedná se o ventilátory, kterými proudí vzduch ve směru osy otáčení oběžného kola, a používají se tam, kde je požadován velký průtok vzduchu bez vysokých nároků na dopravní tlak. Kam směřuje jejich vývoj? Stejně jako u jiných výrobků k nižší energetické náročnosti a komfortnějšímu provedení. Na trhu dnes najdeme ventilátory, které umožňují podstatně víc než pouhé větrání daného prostoru. Ke každému ventilátoru si můžete dokoupit příslušenství, které značně zdokonalí jeho služby. Ventilátory mohou být vybaveny časovým doběhem umožňujícím větrání místnosti i po vypnutí ventilátoru. Dobu doběhu si můžeme sami určit – většinou bývá 2–30 minut. Ventilátory mohou být také vybaveny čidlem vlhkosti, které nám pohlídá nastavenou relativní vlhkost, nebo pohybovým čidlem: Ventilátor se zapne, jakmile dojde k pohybu osob ve snímané oblasti čidla. Axiální ventilátory se dnes vyrábějí i v provedení s kuličkovými ložisky, která snižují jejich hlučnost, prodlužují životnost a umožňují instalaci do stropu. Výrobci se snaží zdokonalovat design tohoto typu ventilátorů, na trhu najdeme modely, které v žádném případě neublíží ani nejluxusnější hygienické či jiné místnosti. Cena odtahových ventilátorů se pohybuje přibližně v rozmezí od 200 do 4000 Kč. Záleží na příslušenství a designovém provedení.
Datum vydání: 10. 9. 2015