Rozsviťte si kuchyň
Málo platné, život většiny rodin se odehrává hlavně v kuchyni – je v ní pěkně rušno, veselo a ještě se tam dobře najíte. A s tím souvisí i správná volba osvětlení. Vhodně zvolené totiž příjemnou náladu prostoru ještě umocní…
Prvním pravidlem je kombinovat. Nespoléhejte se pouze na jedno světelné těleso; ani sebedokonalejší celý prostor dobře osvětlit nezvládne. Řešením je zkombinovat osvětlení celkové, účelové (funkční) a náladové. Vznikne tak „směs“ světel, která dostatečně osvětlí jak celou kuchyni, tak i kuchyňskou linku, jídelní stůl a úložné prostory.
HLAVNÍ OSVĚTLENÍ
Mělo by být především opticky příjemné a snadno ovladatelné hned od vstupu do místnosti, což oceníte zejména tehdy, když vcházíte do kuchyně s plnými nákupními taškami. Jeho hlavní funkcí je rovnoměrně osvětlit co největší plochu místnosti. Jeho intenzita je také důležitá – příliš silné může oslňovat a vyvolávat neklid, příliš slabé bude působit ponuře a zhoršovat celkové vidění a orientaci. Pokud se rozhodnete pro stropní osvětlovací těleso, není na škodu vyzkoušet světlo se stmívačem, které vás nebude rušit při jídle nebo posezení u jídelního stolu.
To je ale krásný lustr!
Osvětlení jídelního stolu nepodceňte – mělo by dokonale osvětlit celou jeho plochu, neoslňovat a zároveň vytvořit příjemnou atmosféru. Pokud zvolíte samostatný lustr (lampu), měl by ladit s celkovým vzhledem kuchyně a jídelny. Vybírejte pečlivě – každé osvětlení, které není zabudované, na sebe chtě nechtě automaticky poutá pozornost. Praktická je také možnost regulace intenzity světla.
FUNKČNÍ OSVĚTLENÍ
Je nepostradatelné u jednotlivých zón v kuchyni – nesmí chybět nad pracovní deskou, kde se stará o to, abyste na přípravu jídla opravdu dobře viděli. I zde hraje velkou roli správně zvolená intenzita, směr toku světla i jeho barevná teplota, která zachovává reálnou barvu potravin. Můžete ho instalovat pod horní skříňky kuchyňské linky nebo nad dřez, vždy tak, abyste si nestínili a na práci dobře viděli. Často bývá součástí digestoře a dostatečně osvětlí celou plochu varného centra. Pokud máte u kuchyňské linky snídaňový či pracovní pult nebo ostrůvek, vyplatí se zavěsit i nad něj několik světelných prvků – bodových světel nebo lamp, které lze libovolně nasměrovat a případně i stmívat, pokud zrovna nepracujete a chcete si jen tak v klidu posedět u šálku kávy.
NÁLADOVÉ OSVĚTLENÍ
Poslední z trojice kuchyňských světel není vysloveně nezbytné pro pobyt a práci v kuchyni, ale pořídíte-li si jej, nebudete litovat. Atmosféru v kuchyni příjemně dotvoří a zdůrazní krásné detaily, které by jinak nebyly tak vidět. Efektně například působí zakomponované v interiéru horních prosklených skříněk a dokonce i v zásuvkách a šuplících, kde rozhodně příjemně překvapí – jak esteticky, tak funkčně. Nemusíte se omezovat jen na bodová světla a lišty, i krásná stolní lampa může na barovém pultu působit příjemně.
Jak správně vybrat osvětlení?
◗ Klasické žárovky nahradily energeticky úsporné zdroje světla. Pokud nahrazujete původní žárovku, zjistěte, jaký je prostor ve svítidle. Některé LED žárovky nebo úsporky jsou trochu delší i širší než staré. Mohlo by se stát, že koupíte náhradu, která se do svítidla nevejde. Zjistěte si také, jaká je ve svítidle objímka, abyste zvolili správný závit (malý závit „miňonka“ je označen E14, běžný závit žárovky je E27).
◗ Jako hlavní zdroj světla můžete zvolit LED žárovky (8–14 W). Nejenže vynikají až 80% provozními úsporami, ale jsou stmívatelné, nevyzařují UV záření ani neobsahují rtuť. Nejvýkonnější LED světelný zdroj nahrazuje 75wattovou žárovku, disponuje světelným tokem přes 1000 lumenů, životností 30 000 hodin a širokým úhlem vyzařování 340°.
◗ Stejný zdroj světla můžete volit i pro osvětlení jídelního stolu. Zde se ale více soustřeďte na světlo s dobrým podáním barev (údaj „Ra“ na obale by měl být větší než 80). Jedině tak si vaše jídlo zachová věrnou barvu.
◗ Stejný parametr (Ra) si ohlídejte i u světelného zdroje nad pracovní plochou kuchyňské linky. Ideální jsou lineární zářivky nebo LED s měkkým rozptýleným světlem a se studenějším odstínem barvy světla (nad 3300 K). Tyto zdroje nikdy neinstalujte do rohu pod horní skříňku, ale přibližně do třetiny od vnější hrany (dvě třetiny od zdi). Docílíte tím dostatečného a stejnosměrného osvětlení pracovní plochy bez rušivých odlesků.
◗ Pro náladové a efektní osvětlení kuchyňské linky vyzkoušejte LED zdroje nebo LED pásky s malým příkonem, dostatečným výkonem a malým prostorem nutným pro bezproblémovou a bezpečnou instalaci.
Zdroj: OSRAM
NA CO NEZAPOMENOUT?
Až budete osvětlení do kuchyně vybírat, zvažte také hledisko úspory energie a financí. Nevrhejte se bezhlavě do nejlevnějšího kousku s levným světelným zdrojem – v důsledku vás pořízení takového osvětlení může vyjít draze. Levná žárovka a nekvalitní světelné těleso bývají na spotřebu energie velmi náročné, nemluvě o nízké kvalitě světla, které poskytnou. Kvalitní osvětlení je takové, které osvětlí daný prostor přesně podle vašich požadavků – například v pracovní zóně by neměly být rozdíly v intenzitě osvětlení, mělo by plochu pokrývat rovnoměrně a zcela. Nepodceňte ani snadnou údržbu osvětlovacího tělesa, kterou byste měli provádět často a pravidelně, obzvlášť v kuchyni. Pokud budete svítidlo pravidelně čistit a udržovat, bude vám sloužit i v náročných podmínkách kuchyňského provozu mnoho let.
Datum vydání: 6. 4. 2015