Domy se stromy

Architekt Petr Šindelář vede architektonické studio Vllnna, které založil v roce 1999. Zaměřuje se především na návrhy racionálních a energeticky úsporných staveb, baví ho hlavně sauny a altány, ty najdete pod značkou Kijukiju, která vznikla v roce 2013. Jeho mottem je dělat architekturu lehce uchopitelnou, jednoduchou a přirozeně funkční.

DUM S LIPOU.1

Novostavba nízkoenergetického Domu s lípou v Lipencích (2012)

Jak jste se dostal k tomu, že tvoříte hlavně ze dřeva?

Moje náklonnost ke dřevu vychází z mého celkového přístupu k architektuře. Nemám ambici stavět věci, které tu zůstanou navěky. Nemyslím si, že je ve 21. století rozumné zanechávat po sobě nějaké pomníky. Mým ideálem je, když poté, co stavba doslouží, jde rozebrat a materiál znovu použít (tak, jak to často dělali naši předkové) a na pozemku po ní nezůstanou žádné stopy. Při volbě materiálů se také snažím zohlednit, jak moc energeticky náročná byla jejich výroba. Dřevo je logickou volbou, protože je ekologické a jeho zdroje jsou obnovitelné. Je to rozumný materiál, pokud chci brát ohled na životní prostředí.

CERNOSICE.2

Altán Kijukiju v Černošicích (2013)

 

Proč vás tahle práce baví?

Baví mě jednak samotný tvůrčí proces, vymýšlení něčeho nového nebo používání již vymyšlených postupů v nových souvislostech. Druhou velmi obohacující stránkou je precizní domýšlení věcí do detailů, aby šlo vše snadno vyrobit a namontovat. Obecně je pro mě návaznost na výrobu extrémně důležitá, protože se na realizaci svých projektů podílím. Pokud tedy něco vymyslím špatně, komplikuji život sám sobě.

CERNOSICE.1

Altán Kijukiju v Černošicích (2013)

 

Kde nacházíte inspiraci?

Úplně všude. V přírodě. Na internetu. U dětí, v jejich způsobu myšlení, dokud je ještě čerstvé a neotupené stereotypy. Sledováním dění ve světě. V hudbě, ve větru, v mracích… Velmi mě inspiruje také zdánlivě obyčejné povídání si s lidmi. Vůbec ty nejobyčejnější věci jsou většinou ty nejvíce inspirativní.

SLIVENEC.2

Rodinný dům ve Slivenci u Prahy (2010)

 

Pracujete raději v klidu nebo uprostřed ruchu?

V tichu. Máme ateliér u vlastního domu v klidné čtvrti na okraji Prahy, téměř u lesa. Neztrácím čas a energii při dopravě do práce, a když je nejhůř, jdu se proběhnout. Rád pracuji v noci, kdy je klid a mlčí telefon.

SLIVENEC.1

Rodinný dům ve Slivenci u Prahy (2010)

 

Ovlivňuje nějak vaši tvorbu současný svět?

Určitě. Jak jsem zmiňoval, zásadní je pro mě šetrný přístup k životnímu prostředí. Jeho špatný stav je věc, kterou jde v dnešní době jen těžko ignorovat. Odpovědnost musí být na prvním místě. Způsob mého myšlení a tvorby ovlivnila také ekonomická krize. Podobné odrazy vidím i u ostatních architektů. Vnímám tento přístup jako sílící trend dnešní doby. Okázalost čím dál častěji střídá střídmost a racionalita. Doufám, že to není jen má tendence vidět věci pozitivně…

Co je pro vás v přístupu k architektuře zásadní?

Primární jsou pro mě dvě věci – funkce a konstrukce, estetika je sekundární. Konstrukcí podporuji funkci a funkci promítám do konstrukce, vzhled vzniká až jako produkt této kombinace. Stavba, která je jednoduchá, funkční a konstrukčně racionální, nemůže být ošklivá. Je potřeba však míchat citlivě vzhledem k prostředí, nejen životnímu.

Jaké cíle a sny před sebou máte?

Být s rodinou a spokojeně žít.

 

PORTRET

Ing. arch. Petr ŠINDELÁŘ

*16. 11. 1975

  • 1999 – založení firmy Vllnna, s.r.o.
  • 2001 – ukončení studia na FA ČVUT (ateliér prof. Ladislava Lábuse)
  • 2002 – 2006 – praxe v ateliéru Vpřed
  • 2006 – 2015 – soukromá praxe v ateliéru Vllnna

Navrhuje a realizuje soukromé i komerční prostory – byty, domy, obchody i restaurace. V poslední době se věnuje zejména projektu DOMY SE STROMY. Jde o ucelený ideový a konstrukční koncept jednoduchých rodinných domů využívající potenciál prefabrikace systémových izolačních konstrukčních panelů na bázi dřeva.

O své práci říká: „Domy se stromy minimálně zatěžují životní prostředí. Kvalitní přírodní materiály, které jsou součástí domu, nejlépe vyniknou v krásné přírodě. Proto od začátku výstavby usilujeme o nejvýhodnější ekonomické i ekologické řešení. Strom se stává nedílnou částí nového domova i tím, že výrazně přispívá k celkové pozitivní tepelné bilanci domu. Bydlení v takovém domě bude jeho obyvatele naplňovat energií, dobrou náladou a přinese úlevu od každodenního stresu.“

Vybrané realizace:

  • Interiér kavárny a restaurace Downtown Café, Praha 1 (2006)
  • Interiér obchodu Ed Hardy Store, Praha 1 (2006 – 2007)
  • Interiér Restaurace People, Praha 1 (2008)
  • Rodinný dům Slivenec (2007 – 2010)
  • Vlastní ateliér Vllnna, Lipence (2008)
  • Novostavba pasivního domu Kanice u Brna (2009 – 2011)
  • Interiér ZŠ Klimentská, Praha 1 (2010)
  • Novostavba nízkoenergetického Domu s lípou, Lipence (2012)
  • Rekonstrukce řadového rodinného domu, Záběhlice (2013)
  • Altán Kijukiju, Černošice (2013)
  • Venkovní sauna Kijukiju, Vonoklasy (2013)
  • Střešní nástavba RD, Rynholec (2014)

Kontakt:

www.vllnna.cz

www.kijukiju.cz

tel.: 603 461 642

 

Foto: archiv Petra Šindeláře

Datum vydání: 25. 8. 2015

Edit: