Dánské ikony
Nenechte si utéci pozoruhodnou kulturní událost. Až do konce listopadu stále máte příležitost pokochat se expozicí dánského nábytkového designu v prostorách pražského vinohradského Pavilonu.
Více než stovku exponátů dvaceti významných dánských designérů citlivě a zodpovědně vybrala kurátorka Pavla Rossini. V prostorách Galerie Pavilon se seznámíte nejen s ikonickými produkty tradičních návrhářů , ale i s tvorbou současné generace designérů. Prostřednictvím děl dvaceti dánských designérů autorka výstavy přibližuje hodnoty, díky nimž si dánský designový nábytek, svítidla a bytové doplňky získaly mezinárodní uznání.
V první části výstavy jsou uspořádány předměty, které vstoupily do povědomí jako klasická dánská moderna. Funkční zaměření s vysokou úrovní řemeslného zpracování se zde snoubí s citlivou volbou materiálu a většinou přírodní barevností. Do dnešních dní neztratily na aktuálnosti, nepůsobí zastarale a nadále se, byť s drobnými úpravami, vyrábějí. Vynalézavá konstrukce s pozoruhodným detailem charakterizuje například tvorbu Hanse J. Wegnera, zatímco Børge Mogensen prosazoval praktičnost a dostupnost nábytku. Letos uplyne 100 let od narození obou autorů.
Vyhraďte si čas i na prohlídku Pavilonu samotného, po náročné rekonstrukci v roce 2013 se unikátní budova vyloupla v novém lesku. Dejte si výbornou kávičku a chvíli nikam nespěchejte.
Neméně významnými osobnostmi jsou Finn Juhl, představitel organické moderny, Verner Panton, autor psychedelicky barevných vizí obytné krajiny i první plastové židle z jednoho kusu nebo multi- talent Poul Henningsen, neúnavný debatér a kritik měšťácké společnosti. Ke specifi ckým kvalitám dánského designu patří také neokázalost a neformálnost výrazu související se skandinávským smyslem pro individualitu, stejně jako schopnost vstřebávat mezinárodní podněty. Na tyto základní charakteristické rysy navazuje soudobá designérská produkce. Českému publiku je blízká také svou neformálností, smyslem pro nadsázku, ironickým odstupem i hravostí. K tradičním hodnotám se přidávají řešení zdůrazňující ohleduplnost k životnímu prostředí. Současné úspěchy jsou nadále podmíněny týmovou spoluprací s výrobcem, jeho schopností a ochotou vzít na sebe odpovědnost za technický inovativní rozvoj, ale i marketingovými dovednostmi. Na globální scéně designu se svou kreativitou a všestranností prosadila například Louise Campbell, Cecilie Manz či Kasper Salto, zaměřující se na nové typy sezení a ergonomii. Jejich nábytkový design má potenciál stát se klasikou budoucnosti.
Datum vydání: 4. 4. 2015