7 tipů pro starší a pokročilé
Patříte-li do věkové kategorie 55+, nebo máte-li nějaký fyzický handicap, může se vám doma hodit několik následujících tipů, které více přizpůsobí domácnost vašim potřebám a aktuálnímu fyzickému stavu či zvýší vaše pohodlí. Chůze po bytě nebo domě se schodištěm, pohyb v koupelně nebo v kuchyni často představují obtíže, na které můžete vyzrát jednou pro vždy.
1. Více pohodlí v obýváku
Polohovatelná pohovka nebo křeslo dokážou ulevit vašim bolavým zádům i nejrůznějším přetíženým svalovým partiím a stanou se vítanými společníky například při sledování televize, nebo vám zpříjemní chvíle s oblíbenou knížkou. Je-li sedací nábytek navíc ještě vybaven výsuvnými podnožkami, bude pohodlí o to dokonalejší. Pokud ne, pořiďte si nízký taburet nebo samostatnou podnožku, vaše nohy to jistě ocení.
2. Přístupnější kuchyně
Aby byla kuchyně pohodlným a plně funkčním místem k užívání i ve vyšším věku, nebo aby vyhovovala také kuchařům a kuchařkám upoutaným například na vozík, chce to pár zásadních úprav a šikovné truhláře, kteří zhotoví kuchyňskou linku na míru podle vašich požadavků. Na kuchyňské sestavy z obchodních řetězců předem raději zapomeňte, ty by vám nedokázaly poskytnout potřebný komfort.
Pracovní plocha musí být níže, než je běžně zvykem, aby na ni starší člověk nebo osoba na vozíku vůbec dosáhla. Všechna kuchyňská pracoviště (přípravné, varné i mycí) by měla být situována co nejblíže k sobě, aby měl uživatel kuchyně vše pěkně po ruce. Ke dřezu pak vybírejte baterii s delší pákou, aby na ni bylo možno pohodlně dosáhnout také ze sedu.
3. Koupelna bez bariér
Podle statistik je prý koupelna vůbec nejrizikovější místností v domácnosti. Zejména na starší a méně pohyblivé obyvatele zde číhá řada nástrah – například v podobě vysokého okraje vany, nevhodně tvarovaného umyvadla či kluzké podlahy, kterou z běžné dlažby bez protiskluzové úpravy dokážou vytvořit během chvíle vlhko a pára. Bezpečnější a také mnohonásobně komfortnější řešení celé situace představuje například vana s dvířky, sprchový kout „walk in“ bez sprchové vaničky a tedy bez zbytečných okrajů, které je potřeba překračovat, a řada pomocných madel, rozmístěných po celé koupelně. Když uklouznete, nebo se vám z ničeho nic zatočí hlava, vždy je čeho se chytit a předejít tak nebezpečnému pádu.
4. Příjemná ložnice
Taková bude právě ta, do které si pořídíte zvýšenou postel. Uvidíte, jak se vám z lůžka bude hned pohodlněji vstávat! Opatříte-li postel svrchní krycí matrací, zvýší se tím váš spací komfort a navíc ochráníte matrace před případnými „nehodami“.
Další způsob pohodlí představují posuvné dveře, které vám usnadní vstup do místnosti a navíc tu ušetří i potřebné centimetry. Nemusíte se však omezovat pouze na vstup do ložnice, přednosti posuvných dveří oceníte také v dalších místnostech v domácnosti.
5. Po schodišti nahoru i dolů
Schody v domě dokážou pěkně potrápit už při lehčí disbalanci pohybového aparátu, natož pak při vážnějších problémech. Praktické řešení představují schodišťové sedačky, kterým se také říká židlové výtahy. Vyrábějí se jak pro dlouhá schodiště do patra domu, tak třeba jen pro pár stupňů zpřístupňujících zahradu či vedoucích do sklepa. Podle povahy vašeho schodiště si zvolíte, zda potřebujete sedačku určenou pro rovné, točité či úzké schodiště. Instalaci celého systému provádí odborná firma podle přísných bezpečnostních pravidel tak, aby
kolejnice, po které sedačka jezdí, padla vašemu schodišti přesně na míru. Sedačka se ovládá buď tlačítky přímo na područce, nebo dálkovým ovladačem umístěným v držáku nad i pod schodištěm.
6. Více komfortu i na WC
Pod pláštěm jednoduchého designu WC mísy se může skrývat chytrý koncept s inovativní technologií. Vaše toaleta vám tak může nabídnout integrovanou spršku, která bude šetrně pečovat o intimní partie, dále průtokový ohřívač optimalizovaný pro tvrdou vodu, funkci odstranění vodního kamene ze splachovacího systému, nebo vysoce efektivní technologii sprchování WhirlSpray s nízkou spotřebou vody.
7. V bezpečí i doma
I při vší opatrnosti se může leccos přihodit. Nebezpečnou situaci lze řešit pomocí bezdrátových tlačítek i dalších důmyslných zařízení, kterými mohou starší lidé nebo osoby se sníženou pohyblivostí v případě tísně přivolat pomoc. Tato tlačítka se vyrábějí v různém provedení – jako náramkové, jako přívěšky na krk, či v podobě „vypínačů“ rozmístěných kdekoli po bytě. Záchranné neboli tísňové tlačítko umožní přivolání pomoci v případě nouze (úraz, nevolnost nebo jiné nebezpečí).
Mezi nejznámější patří například náramkové tlačítko Neo, které se dokáže spojit s pevnou telefonní linkou a umožní hlasitou telefonní komunikaci mezi volajícím a volaným. SOS přívěsek s vloženou SIM kartou pak umožní lokalizaci svého nositele pomocí GPS, používat jej lze samostatně a bez chytrého telefonu.
Další variantu představuje mobilní telefon Maxcom MM715, který se prodává spolu s lehkým a vodotěsným náramkem. Po stisknutí tlačítka na náramku začne telefon obvolávat několik přednastavených telefonních čísel, která do něho byla vložena pro případ nouze.
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem a Shutterstock
Datum vydání: 16. 3. 2018