7 kroků pro klid duše
Předvánoční období svádí k velkému úklidu. Často při něm nejen utíráme prach a luxujeme, ale i bilancujeme, jestli to či ono vyhodit nebo si nechat. Máme pro vás tipy na pár šikovných pomocníků a také vám poradíme, jak se kvůli vánočním svátkům nevyčerpat ještě před Štědrým dnem – stačí 7 snadných kroků…
1. Zaměřte se jen na to důležité
Projděte se bytem, jako byste byli na návštěvě. Vnímejte atmosféru, pozorujte detaily, posaďte se a rozhlédněte se kolem. Je něco, co vám překáží, co vás rozptyluje, co se vám nelíbí? Chybí vám něco?
2. Úklid si naplánujte
Rozvrhněte si čas a síly, stanovte si jasný plán, kolik hodin chcete úklidu věnovat. Území bytu si rozdělte na pomyslné zóny a mějte na paměti, že nemusíte stihnout všechno najednou – začít byste měli od méně frekventovaných místností k těm rušnějším, mezi které patří především kuchyň, předsíň a koupelna. Začněte odshora dolů, a to doslova – nejprve se zbavte prachu a nepořádku na horních policích a nábytku, teprve potom se vrhněte na pohovky, podlahy a koberce.
3. Okna myjte, když je zataženo
Je to stará babská moudrost, ale funguje. Okna za slunečného dne myjí jenom největší zoufalci – voda se saponátem se na slunci odpařuje rychleji a než stačíte plochu vyleštit, vzniknou šmouhy a můžete začít znovu. Ideální je teplota kolem 20 °C a zamračeno.
4. Vsaďte na kvalitu
Pečlivým výběrem opravdu kvalitních úklidových prostředků si ušetříte spoustu práce a času. Vybírejte značky, které jsou osvědčené a stabilní, nebo s nimi máte ty nejlepší zkušenosti. Vyhněte se tzv. univerzálním pomocníkům, které sice na první pohled fungují, ale neposkytnou tak kvalitní péči, jako výrobky určené přímo na konkrétní druh úklidu / materiálu.
5. Čtěte návody a dávkování
Před použitím každého úklidového prostředku si pečlivě přečtete návod a dávkování, zbytečně neplýtvejte – jednak to kvalitu úklidu neovlivní, pouze tím zatížíte životní prostředí. Dezinfekční prostředky mají své opodstatnění v koupelně a na toaletě, ale neměli byste zapomínat, že je pak všechny spláchnete do odpadních vod. Při mytí dětských hraček volte přípravky bez chlóru a znovu je důkladně opláchněte.
6. Prevence především
I během roku uklízejte průběžně, vyhnete se tak nakupení nepořádku. Naučte se i ostatní členy rodiny ukládat věci na své místo a mít v nich systém. Usnadní vám to práci při pozdějším velkém úklidu.
7. Střídmě a kvalitně
Nepřeplňujte byt věcmi, před koupí nového kousku se zamyslete nad tím, jestli jej skutečně potřebujete. Kupte si raději kvalitní doplněk jednou za čas, než levné kousky každou chvíli. Dělejte průběžnou „revizi“ starých věcí a ty, které už dosloužily, jsou nefunkční nebo k nim už nemáte vztah, někomu darujte nebo vyhoďte. Domov se nadechne a vy nebudete muset řešit problém, kam s tím vším při úklidu.
Text: Mirka Vernerová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 13. 12. 2018