6 otazníků nad myčkou

Myčka nádobí, šikovná pomocnice, bez jejíchž služeb si provoz v současné kuchyni dovedeme představit už jen stěží. Šetří naše ruce, čas i spotřebu vody v domácnosti a navíc bývá vybavena celou řadou inovativních funkcí, které o nádobí pečují s náležitou pozorností tak dokonale, že po umytí vypadá jako nové.

Nejmodernější verze myček nádobí za nás zvládnou vyřešit tolik činností, že nám z toho jde občas hlava kolem a ptáme se, co který pojem vlastně znamená? Právě v této situaci se hodí malé shrnutí, proto jsme pro vás připravili několik odpovědí na otázky týkající se provozu této domácí šikulky.

1. Co znamená vestavný a plně vestavný model?

Rozhlédnete-li se po nabídce výrobců domácích elektrospotřebičů, zjistíte, že na trhu jsou k dispozici volně stojící a vestavné modely myček. My se zaměříme na modely vestavné, které můžeme rozdělit na typy s viditelným ovládacím panelem na čelní straně dvířek, kterou lze na rozdíl od volně stojících myček sladit s designem kuchyňské linky, a na myčky plně integrované, jejichž ovládání se nachází na horní hraně dvířek.
Má-li plně integrovaná myčka dvířka zavřená, je její ovládací panel naprosto v utajení – nelze jej ani vidět ani obsluhovat. Některé plně vestavné modely jsou však vybaveny barevným světélkem a v případě, že myčku zapnete, signalizuje prostřednictvím tohoto světelného paprsku promítaného na podlahu před myčku, že spotřebič právě pracuje. Také na pohledovou plochu dvířek myček plně integrovaných je použit identický materiál jako na nábytková dvířka kuchyňské sestavy, takže se vám myčka v kuchyni dokonale schová.

Myčka Hotpoint LFD 11M121 CX EU disponuje flexibilním vybavením vnitřních košů Flexiload s pohyblivými a vyjímatelnými částmi, en. třída A++, spotřeba vody 9 l, hlučnost 41 dB, 10 990 Kč, hotpoint

2. Proč invertorový motor?

Důvody pro invertorový motor jsou jasné: myčky s invertorovým motorem jsou totiž daleko tišší, méně poruchové a spotřebují také méně elektrické energie. Invertorové motory jsou na rozdíl od klasických motorů, fungujících pouze ve dvou opakujících se polohách „zapnuto“ a „vypnuto“, řízené elektronicky a mají proměnlivé otáčky. Například u chladniček, které jsou v provozu stále, běží tedy prakticky nepřetržitě, pouze mění počet otáček, proto pracují úsporněji, tišeji a vyznačují se též vyšší spolehlivostí. V případě myček je systém podobný. U těchto spotřebičů však bývá pravidlem, že je na jejich invertorový motor poskytována záruka až deset let.

Úzká volně stojící myčka Whirlpool ADP 422 WH na deset sad nádobí, spotřeba vody na cyklus 9 l, hlučnost 45 dB, 9490 Kč, whirlpool

3. Co zahrnuje sada nádobí?

Mezi spotřebiteli se stále ještě najde početná skupina těch, kteří si s údajem o kapacitě myčky (například 12 sad) nevědí příliš rady. Podle čeho se tedy pozná, co všechno lze do vnitřního prostoru myčky najednou naskládat?
Podle výrobců jedna sada nádobí zahrnuje jeden velký mělký talíř, hluboký talíř, malý talíř, hrnek, skleničku a jednu sadu příborů – lžíci, vidličku, nůž a malou lžičku.
Jen pro představu: kapacita současných myček se standardní šířkou 60 cm nabízí možnost umýt až 14 sad nádobí najednou.

Volně stojící model Whirlpool WKFO 3O32 P X, en. třída A+++, nerezové provedení, senzorová technologie 6. smysl PowerClean vyhodnotí míru znečištění nádobí a automaticky nastaví cyklus mytí. 14 990 Kč, whirlpool

4. K čemu je vodní senzor?

Pokud je myčka vybavena vodním senzorem, je její práce ještě více zautomatizována. Zkrátka i v této fázi si poradí bez vás. Toto důmyslné čidlo dokáže na základě tvrdosti, teploty a znečištění vody nadávkovat čisticí prostředek a vybrat pro aktuální mycí cyklus optimální teplotu, délku mytí i počet oplachů. Díky tomu dochází k minimalizaci spotřeby elektrické energie, vody i mycích prostředků, aniž by však došlo ke zhoršení kvality výsledku.

5. Potřebujeme samočisticí filtr?

Donedávna prémiová funkce, kterou nabízely jen spotřebiče z nejnovějších modelových řad, jež navíc patřily na trhu do vyšší cenové kategorie. V současné době však už naštěstí najdeme tuto funkci u celé řady myček střední třídy. Proč naštěstí? Protože se jedná o skutečně užitečnou inovaci, která řeší údržbu myčky do jisté míry za vás. A na rozdíl od vás na ni nikdy nezapomene a provádí ji s naprostou pravidelností. Většina nových modelů myček používá v rámci údržby vnitřního prostoru takzvaných 5 úrovní ostřiku, přičemž pátá je zaměřena právě na čištění filtru, který v průběhu mycího cyklu zachycuje veškerou mastnotu a drobné nečistoty opláchnuté ze špinavého nádobí. Filtr si myčka sama po každém mytí propláchne intenzivním proudem vody, takže vaši kontrolu filtr vyžaduje pouze jednou za čas.

Myčka ComfortLift® z řady Mastery s mechanismem, který zdvihá spodní koš, vkládání i uklízení nádobí je mnohem pohodlnější a nevyžaduje ohýbání. Přístroj obdržel cenu iF Design Award, Cenu Red Dot Award za nejlepší design a cenu Best in Test. Více na aeg a aegmastery

6. Co patří do myčky a co ne?

„V první řadě je třeba řídit se doporučením výrobce. Pokud je na nádobí nebo kuchyňském náčiní výslovně uvedeno, že je nelze mýt v myčce, umyjte je raději ručně. Prostředí horké vodní lázně plné čisticích solí by je mohlo spolu s následným sušením poškodit. S většinou povrchů a materiálů si ale myčka poradí,“ uvádí Pavel Trka, specialista značky Whirlpool, a dodává: „U výrobků s gumou se přesvědčte, zda výrobce mytí v myčce doporučuje. Méně kvalitní guma by po čase mohla zpuchřet.“
Do myčky můžete bez obav vložit hrnce, příbory a kuchyňské doplňky z ušlechtilé nerezové oceli, stejně tak hrnce a pánve s kvalitním nepřilnavým nebo smaltovaným povrchem, doporučuje-li to výrobce. Patří sem i skleničky, mísy, zavařovací sklenice a další skleněné nádobí. Pouze v případě cenných výrobků a velmi tenkého, křehkého skla dejte pozor při ukládání do koše, aby se jednotlivé kusy nedotýkaly a nemohly se v průběhu mytí o sebe poškodit. Bez obav můžete v myčce mýt dózy, naběračky, misky a další předměty ze silikonu, propylenu, melaminu a jiných plastů.
Myčka zvládne i porcelán a keramické nádobí s povrchovou vrstvou ze sklovité glazury. Problémy může způsobovat pouze zdobení výrobků – vydrží jen kvalitní potisky takzvaně pod glazurou. Ovšem talíře a šálky zdobené zlatem do myčky nepatří – ozdobné linky či ornamenty se mohou postupně vymývat.
Co do myčky rozhodně nepatří, jsou výrobky z hliníku a měděné nádobí a samozřejmě také dřevěné náčiní (obracečky, vařečky, krájecí prkénka, mísy a další).

Plně vestavná myčka Siemens SN636X15ME nabízí maximální flexibilitu se systémem košů varioFlex a příborovou zásuvkou vario, s funkcí varioSpeed Plus je mytí a sušení až o 66 % kratší, en. třída A+++, na trhu od března 2018, siemens-home bsh-group

Vestavná myčka AEG FEE62800PM na třináct souprav nádobí, spolehlivě zafixuje křehké sklenice, aby se při mytí nepoškodily. více na okay

Pro Sněhurku a sedm trpaslíků

Na trhu se můžete setkat také s miniaturními modely, které jsou vítaným řešením pro opravdu malé kuchyňské prostory, kam se klasická ani zúžená myčka prostě nevejde. I zde najdete jak modely vestavné, tak volně stojící. Většina z nich se vyrábí v rozměrech 55 x 44 x 50 cm (š x v x h). Spotřeba těchto malých pomocnic se pohybuje zpravidla okolo 6 litrů vody na cyklus a jejich kapacita bývá 6 souprav. Najít je můžete v nabídce několika firem, například výrobce Siemens, Bosch, Philco, Candy, nebo Beko.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Uložit

Uložit

Datum vydání: 4. 4. 2018

Edit: