5 rad pro novou koupelnu
Samostatnou kapitolou při rekonstrukci bytu jsou koupelny, které se svého práva na vylepšení většinou dožadují nejdříve. Největším oříškem bývají nevyhovující bytová jádra panelových domů, kde je kompletní přestavba nezbytná.
Pórobeton i sádrokarton
Jde o materiály nejčastěji používané k přestavbám koupelen v bytových domech díky své nízké hmotnosti. Z hlediska funkčnosti vyhoví při správné realizaci stejně, liší se však průběh realizace. U pórobetonu nás čeká nepořádek spojený se zděním, vysekáváním drážek pro elektroinstalaci, omítkami… Láká ale tím, že se jedná o pevný a nosný materiál.
Realizace jádra pomocí sádrokartonu je suchý stavební proces, tedy čistší, rychlejší, s minimem odpadu. Používají se desky speciálně určené do vlhkého prostředí, přesto je nutné je natřít hydroizolačním nátěrem. Tam, kde počítáme se zavěšením těžších předmětů, případně kuchyňské linky z druhé strany jádra, je třeba připravit nosnou konstrukci, případně zvolit více únosné desky – sádrovláknité, cementové, či speciální sádrokarton.
Jak zvětšit koupelnu
I v panelových domech bývá možnost rozšířit koupelnu o přilehlý prostor – směrem do chodby, kuchyně i pokoje a zvětšit ji až na dvojnásobek. Ale tam, kde je jádro ze tří stran ohraničeno panelovou stěnou, není na zásadní změnu prostor. Ale i tak výměna umakartového jádra přinese zvětšení o 10 cm na všechny strany koupelny. S řešením prostoru pomohou chytrá řešení od výrobců sanity – asymetrická umyvadla a vany, nábytek s malou hloubkou, zúžené předstěnové systémy, zkrácené toalety… K optickému zvětšení prostoru napomohou světlé barvy, velké formáty obkladů, případně bezespará řešení, jako cementové stěrky.
Kam s toaletou
Spojení koupelny a WC sice působí prostorněji, může však být problematické pro chod domácnosti. Předpisy stanoví, že jediná WC mísa může být umístěna v koupelně pouze v bytě s maximálně dvěma obytnými místnostmi, přičemž WC nesmí být přístupné přímo z obytné místnosti. Předpisy však nejsou závazné, proto v praxi záleží na stanovisku jednotlivých stavebních úřadů. Obecně je propojení vhodné pro malé domácnosti a tam, kde není možné umístit na toaletu umyvadlo pro mytí rukou. Při umístění WC mísy v koupelně je problémem zápach, proto je nutné pamatovat na dobré odvětrávání, případně pomůže toaleta s integrovaným odsáváním zápachu nebo vlastním ventilátorem.
Vana nebo sprchový kout?
Ideální je oboje. Tam, kde to prostor nedovoluje, je nejsnadnějším kompromisem sprchová zástěna u vany. Pro malé koupelny jsou vhodná prostorově úsporná řešení, kdy se například vana v nohách zužuje, aby se vytvořilo místo na umyvadlo. Pozor ale, nejvíce místa zaberou vany rohové!
Senioři a lidé se sníženou pohyblivostí mohou mít s koupáním ve vaně problémy, pro ně je vhodným řešením sprchový kout, ale existují i vany s dvířky.
Denní světlo v koupelně
Málokterá koupelna i ve starších cihlových domech má přístup denního světla, obvykle se nachází uvnitř dispozice. Při rekonstrukci se však může najít způsob, jak ji prosvětlit. Nabízí se prosklení části stěny, třeba horní pás směrem do kuchyně, nadsvětlík nad dveřmi, velmi efektní může být vyzdění stěny nebo její části skleněnými tvárnicemi – luxfery, kterou mohou být čiré i barevné.
Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 17. 10. 2019