5 pravidel dětského pokoje
Do určitého věku obvykle děti vlastní pokoj nepotřebují – hrají si v obýváku na zemi a spí v postýlce v ložnici rodičů, a to i přesto, že samostatnou místnost k dispozici třeba i mají. Potřeba soukromí a vlastního prostoru přichází obvykle s blížícím se nástupem do školy. Jak zařídit pokoj pro dítě, které čeká první třída, a co nesmí v pokoji školáka chybět? Zde je pět základních požadavků, které by měl prostor pro dítě naplňovat.
1. BEZPEČNOST
Stejně jako v jiných oblastech života dětí, také v jejich pokoji je na prvním místě bezpečnost, kterou je nutné zohledňovat až do věku puberty, a to bez nadsázky. Teprve tehdy většina dětí dokonale chápe nebezpečí a rizika, která číhají i v domácnosti, ví, proč se neleze na okno, proč se doma nehází míčem a nebouchá prosklenými dveřmi, proč se nestrkají prsty mezi dveře skříně, proč se neskáče z postele na kanape… V praxi to znamená eliminovat všechna nebezpečí na minimum. V dětském pokoji předškoláků a školáků je tak dobré vyvarovat se určitým materiálům – třeba sklu, dbát na pečlivé připevnění vysokých kusů nábytku (knihoven, skříní), dobrou službu udělá nábytek s oblými hranami a také je dobré místnost zbytečně nezahlcovat, aby dítě mělo možnost volného pohybu.
2. ZDRAVÍ
Při zařizování dětského pokoje berte ohledy i na zdraví. S požadavkem na bezpečnost nemusí přitom tento parametr přímo souviset. Například polstrovaná židle s oblými hranami ještě nemusí vyhovovat dítěti po ergonomické stránce. A právě ergonomie je v tomto věku velmi důležitá. Správné sezení nebo spaní má obrovský vliv na to, jaké si dítě vytvoří návyky a případně jaké důsledky si ponese jeho tělo do dospělosti. Není to přitom jen otázka vhodného psacího stolu, židle, pečlivě vybraného lůžka, patří sem i správné osvětlení, stejně jako ohledy na případné alergie. Do dětského pokoje samozřejmě vybírejte materiály, které jsou zdravotně nezávadné, ideálně s garancí. Nezapomínejte také pokoj pravidelně větrat a zbavovat prachu.
3. POVINNOSTI I ZÁBAVA
Školák ovšem potřebuje místo, kde bude plnit školní povinnosti, tedy „studijní“ koutek, jehož základem je psací stůl, židle a vhodné osvětlení. Pro nejmenší je ale kromě toho zásadní i prostor na hru, která bude ještě dlouho důležitou součástí jejich života. Znamená to především zajistit volné místo na podlaze, kde si dítě rozloží stavebnici nebo puzzle. Podlahová krytina by měla být příjemná a teplá, dlažba příliš vhodná není. Časté jsou v dětském pokoji kusové koberce, které zateplí plochu na podlaze, pokud je to třeba. Přidat můžete i menší dětský stolek a židličky, u kterých si mohou děti zahrát pexeso, malovat a tak dále. V dětských pokojích se může objevit houpačka, houpací křeslo, variabilní nábytek, který umožní v jeden okamžik třeba postavit bunkr, jindy se změní v sedátka pro diváky kouzelnického představení.
4. POŘÁDEK A PŘEHLED
Chaos a nepořádek jsou možná na první pohled neduhy každého dětského pokoje, ale stav po návštěvě kamarádů ze školy s řádem a přehledností, které by měly v této místnosti panovat, nesouvisí. Ten je o celkové organizaci prostoru, vhodném vybavení. Dítě by mělo vědět nebo alespoň tušit, kde hledat konkrétní hračku, knížku, vodovky. Dostatečné a promyšlené ukládání je základ. Uplatní se vestavěné skříně, které opticky pokoj nezahlcují a pojmou dětské oblečení, uschovají školní tašku a podobně. Hračky či knížky se poskládají do otevřených úložných prostor, pojízdných kontejnerů, košů, vaků či krabic. Pokoj by měl být útulný a příjemný, aby se v něm dítě cítilo dobře.
5. TRVANLIVOST A NADČASOVOST
Než dítě dospěje, změní několikrát životní postoj, barvu vlasů a výzdobu svého pokoje. Pokud nehodláte co rok vybavení místnosti kompletně měnit, jednou polepovat stěny Šmouly, jindy obrázky Spidermana a příště Harryho Pottera, abyste v osmnácti letech dítěte skončili černou výmalbou stěn i stropů, pak od počátku vsaďte na neutrální základ pokoje, jednoduchý a barevně rovněž neutrální nábytek, a veškeré vrtochy dětství a mládí nechejte na doplňcích. Výdaje s nakupováním nového vybavení ušetří také nábytek kvalitní. Investovat se z podobného důvodu vyplatí do rostoucích psacích stolů a židlí. Ty s vaším dítětem vydrží bez nadsázky od předškolního věku až do studií na vysoké škole.
CENTIMETRY PRO DĚTI
Ať zvolíte rostoucí psací stůl a židli, nebo budete s každými deseti centimetry, o které dítě povyroste, pořizovat nový nábytek, řiďte se rozměry ploch, které dítě ke školním činnostem potřebuje. Stůl pro začínajícího školáka musí nabídnout plochu minimálně 60 x 120 cm, pro většího školáka 80 x 140 až 160 cm – bez počítače. Židle bývá ještě větší oříšek. Pro děti ve věku 6 až 12 let je podstatná nastavitelná výška i hloubka sezení, židle může mít opěrky, které však nesmějí bránit zajet s židlí pod desku stolu až „po pás“ – k práci na stole by se totiž školák neměl natahovat.
SVĚTLO A SVÍTIDLA
Pokud to jen trochu jde, školákův pracovní stůl umístěte k oknu, aby na pracovní plochu dopadalo co nejvíce denního světla. Pokud nelze postavit stůl delší stranou pod okno, řiďte se tím, jakou rukou dítě píše: pravákovi nechte slunce dopadat na pracovní plochu z levé strany, levákovi zprava. Jakékoli umělé osvětlení denní světlo nenahradí, je řešením na setmělou část dne, nikoli pro denní dobu. Stolní lampička právě na tento čas je však podmínkou, stejně tak dostatečné umělé osvětlení celé místnosti, které by dítě mohlo ovládat z postele. Můžete přidat i lampičku na čtení nebo orientační světlo na noc.
POHODLNÉ SPANÍ
Ideálním místem pro umístění postele je kout, kde má dítě „krytá záda“ a z toho vyplývající pocit bezpečí, který je jeho přirozenou potřebou. Příjemnější je spaní nohama ke dveřím, aby vidělo, kdo do pokoje přichází. Lůžko pro předškoláka už může mít rozměr lůžka dospělého, aby „vydrželo“. Budete nicméně muset měnit matraci nejen s ohledem na životnost, ale i kvůli měnící se tělesné váze a spacím zvyklostem dítěte. Postel by měla být kvůli větratelnosti na nožičkách, s roštem a matrací tužšího typu, spací plocha ideálně výš než 30 cm nad zemí nad prašným pásmem u podlahy.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 26. 8. 2017