3 mýty o třídění odpadu, které už jako výmluva neobstojí!

Výmluvy používáme, pokud se nám něco nechce. Právě tehdy umíme najít desítky výmluv, proč to nejde.


Nejinak je tomu i v oblasti, která zásadním způsobem ovlivňuje nejen náš život, ale i životní prostředí kolem nás – tedy v oblasti třídění odpadů.

S jakými výmluvami se nejčastěji setkáváme a co dělat pro to, abychom byli při třídění a likvidaci odpadů maximálně efektivní? To se dočtete níže.

Mýtus č. 1: Nemůžu třídit, protože mám kontejnery daleko

Tato výmluva je úsměvná. Pokud se totiž podíváme na čísla, ta hovoří jasně: na území ČR se nachází více než 640 tisíc kontejnerů, do kterých se jsme v loňském roce vytřídili více než 970 tisíc tun obalů. Každý občan naší republiky to má k nejbližšímu kontejneru v průměru pouhých 90 metrů – opravdu tuhle vzdálenost nezvládnete ujít?

Mýtus č. 2: Nevidím důvod, proč třídit odpad, když to většina lidí nedělá

Vyvrátit tento mýtus opět zvládne jediné číslo: 73 %. Přesně tolik procent obyvatel České republiky třídí odpad. A zvládají to opravdu skvěle. Za systematického třídění a využití obalů z odpadů se podařilo využít 13 104 505 tun obalových odpadů, které dostaly šanci vrátit se do oběhu. Stále je ale prostor pro zlepšování, analýza směsného komunálního odpadu v Česku ukázala, že v popelnicích končí více než 50 % odpadu, který bychom při správném třídění mohli recyklovat, nebo využít jinak.

Mýtus č. 3: Množství odpadu nemůžu nijak ovlivnit

Mnozí lidé se kromě samotného třídění vymlouvají také na to, že možnost, jak snížit množství produkovaného odpadu. Možností, jak začít hned, je mnoho, tak třeba:

  • Chodit nakupovat s vlastní opakovaně použitelnou taškou.
  • Kupovat zboží ve větších baleních, pokud víme, že nakoupené produkty stihneme spotřebovat.
  • Množství námi vyprodukovaného odpadu můžeme snížit i tak, že nebudeme nakupovat zboží v jednorázových či kombinovaných obalech.
  • Pokud máme alespoň trochu kreativního ducha, můžeme vyzkoušet upcyklaci – řadu návodů, jak využít odpad nabízí například Samosebou.cz.

 

Shrnutí na závěr aneb – co vše se dá třídit?

V Česku se nabízí několik možností, jak třídit odpady z domácností. Odpady v Česku třídíme podle druhů materiálu, nejčastěji do veřejně dostupné sítě barevných kontejnerů na tříděný odpad. Jaký odpad (ne)třídit?

· Modré sběrné nádoby jsou určeny na třídění papíru, jako jsou noviny, časopisy, krabice, balicí papíry, plata od vajec, knihy, lepenkové produkty aj. Rozhodně do nich nepatří použité papírové kapesníky, ubrousky či pleny, a stejně tak ani kelímky od nápojů s voskovanou povrchovou úpravou.

· Žluté sběrné nádoby slouží k třídění plastu, počínaje PET lahvemi, přes různé kelímky od mléčných výrobků, plastové sáčky až po polystyrenové výplně. V žádném případě do nich nevhazujte stavební polystyren, „pravý celofán“, podlahové krytiny či obaly se zbytky barev a jiných nebezpečných látek.

· Zelené a bílé sběrné nádoby zajišťují sběr (zelené nádoby: barevné a zelené sklo, bílé nádoby: čiré sklo). Třídíme láhve, sklenice, skleničky, mísy apod., tabulové sklo vhazujeme postranním otvorem. Nepatří do nich zrcadla, varné sklo, zářivky, keramika ani porcelán.

· Do oranžových sběrných nádob třídíme nápojové kartony, ty je ale možné někdy třídit v rámci tzv. vícekomoditního sběru, proto obecně platí, že je důležité sledovat informace na samolepkách.

· Šedé kontejnery slouží k třídění odpadů z kovů jako jsou plechovky, konzervy a jiné kovové odpady. V žádném případě však neslouží k likvidaci baterií, elektroodpadu ani nádob od nebezpečných látek.

· Hnědé sběrné nádoby pak najdete na místech, kde se třídí bioodpad, ten se může recyklací proměnit v kompost, nebo být energeticky využit v bioplynových stanicích.
Nejste-li si jisti, jak odpad zlikvidovat, informujte se u příslušných úřadů ve vaší obci, nebo jej zavezte na sběrný dvůr.Takže se přestaňte vymlouvat a třiďte odpad, je to nejjednodušší cesta, jak snižovat naši uhlíkovou stopu.

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 10. 5. 2022

Edit: