Tepelná čerpadla
Spalování uhlí v lokálních topeništích je velkým zdrojem škodlivých exhalací, v některých regionech se lokální topeniště podílejí na znečištění ovzduší až devadesáti procenty. V současné době je proto dodatečně podporována výměna starých kotlů na tuhá paliva a také elektrokotlů za jiné, ekologičtější zdroje. Tedy takové, které k výrobě energie využívají obnovitelné zdroje.
Je tedy příhodná doba získat dotaci na tepelné čerpadlo, od jehož
pořízení často odrazovaly vyšší investiční náklady. Ty je možné snížit
využitím podpory z Kotlíkových dotací nebo z programu Nová zelená
úsporám. Největší finanční podporu mohou získat právě tepelná čerpadla
a kotle na biomasu. Nově již není nutné realizovat takzvaná mikroenergetická opatření a poptávat služby energetického specialisty.
Výměna kotle na uhlí
Výměna starých kotlů probíhá prostřednictvím krajů, jedná se o takzvané kotlíkové dotace. Obvykle vám s vyřízením dotace pomůže dodavatelská firma. Podmínky dotace i termíny odevzdávání žádostí se na jednotlivých krajích mohou mírně různit, proto je vždy třeba se informovat na příslušném krajském úřadě. Všude však musí být splněna základní podmínka – že se jedná o výměnu starého kotle na uhlí. Na všechny typy tepelných čerpadel, která splňují podmínky výzvy, je poskytována dotace ve výši 80 % způsobilých nákladů, maximálně však 120 000 Kč. V regionech s nejvíce znečištěným ovzduším je dotace zvýšena o dalších 7000 Kč.
Způsobilými výdaji jsou jak náklady na pořízení čerpadla a jeho instalaci, tak náklady na novou otopnou soustavu či její rekonstrukci včetně regulace a měření i projektové dokumentace. Jednotlivé kraje spouští druhou vlnu dotací postupně, s pořízením čerpadla však není kvůli tomu nutné čekat – SFŽP a kraje uznávají veškeré způsobilé náklady spojené s pořízením čerpadla od data realizace 15. 7. 2015.
Získat dotaci na systém s tepelným čerpadlem lze i při výměně původního elektrického vytápění používaného jako hlavní zdroj tepla. V tomto případě se dotace poskytují z programu Nová zelená úsporám. Tam, kde jsou zároveň prováděna opatření ke snížení tepelné náročnosti domu (oblast podpory A), je podpora vyšší – 100 000 Kč pro zařízení čerpající energii z vody či země, a 75 000 Kč pro čerpadla vzduch-voda. V případě, že se taková opatření neprovádějí, je podmínkou získání dotace, aby měrná roční potřeba tepla na vytápění rodinného domu nepřesáhla 150 kWh/m2. Pak je možné získat 80 000 Kč respektive 60 000 Kč. Na zpracování odborného posudku se ve všech případech poskytuje 5000 Kč.
Proč tepelné čerpadlo?
Důvodem, proč jsou tepelná čerpadla tak vysoce dotována je, že neznečišťují ovzduší v dané lokalitě a k výrobě energie využívají obnovitelné zdroje. Pro uživatele jsou pak většinou hlavním důvodem nízké provozní náklady na vytápění a ohřev vody i vysoká míra komfortu jako u vytápění elektrického. Navíc ho v létě můžete využívat k chlazení domu, snadno jej lze doplnit o řízené větrání i s rekuperací tepla, což vyjde levněji než samostatně instalované větrací systémy. Velmi výhodné je využívat tepelné čerpadlo i k ohřevu teplé užitkové vody. Ohřev vody pomocí tepelného čerpadla je více než třikrát levnější oproti tradičnímu elektrickému ohřevu v elektrickém bojleru a nejméně o polovinu levnější oproti ohřevu plynem.
Úspory elektřiny
Ač tepelné čerpadlo využívá k získávání tepla přírodních zdrojů, je třeba zdůraznit, že potřebuje ke své činnosti elektrickou energii. Její spotřeba je však nižší než získané teplo. Efektivitu práce čerpadla udává topný faktor (COP) – poměr mezi množstvím spotřebované a množstvím získané energie. Není veličinou stálou, závisí na teplotě
prostředí, ze kterého teplo odebírá, a na požadované výstupní teplotě. Čím menší je mezi nimi rozdíl, tím je topný faktor vyšší. Obvykle se topný faktor pohybuje mezi hodnotami 3 až 5. Dotační programy vyžadují, aby čerpadla pracovala s určitou mírou efektivnosti, proto jsou v podmínkách poskytnutí podpory stanoveny minimální topné faktory.
Nejúčinněji a tedy nejhospodárněji pracují čerpadla, která získávají teplo z vody nebo ze země, Nová zelená úsporám u nich vyžaduje topný faktor 4,3. Čerpadla získávající teplo ze vzduchu dosahují obecně nižší účinnosti, topný faktor nutný pro získání dotace z NZÚ je tedy nižší – 3,1.
Pořízení tepelného čerpadla má ještě další příjemný bonus – a to úspory za celkovou spotřebu elektřiny v domácnosti díky tomu, že je domácnostem s tepelným čerpadlem jako hlavním zdrojem tepla poskytována výhodná dvoutarifní sazba. Nízký tarif platí 22 hodin denně, proto za chod všech spotřebičů v domácnosti platíte téměř po celý den výrazně méně.
Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 19. 6. 2017