Zařízení ložnice pro lepší spánek
I když se pořád ještě brzy stmívá a ráno vstáváme většinou za tmy, i za těchto krutých podmínek můžete mít ze spánku radost. Začněte tím, že si pořídíte pohodlnou postel, příjemné polštáře a přikrývky a k tomu krásné měkoučké povlečení. Pak už to půjde samo…
Základem příjemné atmosféry v ložnici jsou barvy, světlo, dobré materiály a pozitivní nálada. Když za okny chumelí, nebo prší, ložnice by měla být útočištěm, kde se budete cítit v bezpečí a doslova jako v pelíšku. Abyste se i přes den cítili dobře a byli plni síly, musíte se také v noci dobře a pohodlně vyspat.
JAK TOHO DOCÍLIT?
Možná vám v kvalitním a regeneračním spánku brání orientace ložnice – podle odborníků je to jeden z hlavních a důležitých aspektů. Ale ještě důležitější, než orientace ložnice, je umístění samotné postele – Feng Shui rozlišuje čtyři pozitivní a čtyři negativní směry. Například orientace postele k severu je vhodná pro starší lidi, podporuje klid a spiritualitu, pomáhá s nespavostí, oproti tomu severovýchodní orientace se může projevit jako příliš neklidná a způsobovat nespavost, dokonce i noční děsy. Ne vždy je to ale pravidlem a hodně záleží i na konkrétním člověku, jeho osobnosti a subjektivním přístupu. Jednoduchým řešením, než si definitivně stanovíte umístění postele, je vyzkoušet různé směry nanečisto a podle kvality vyspání se k jedné z možností přiklonit.
Samotnou postel v ložnici umístěte vždy tak, abyste byli hlavou ke zdi, nikdy ne do prostoru. To vám dá pocit bezpečí, jistoty a vnitřního klidu. Neměla by se také dotýkat stěn, aby energie mohla volně proudit. Nevhodné je dát ji doprostřed místnosti, což na jistotě a bezpečí také nepřidá. Zároveň byste měli mít přehled o vstupu do ložnice, tedy vidět na dveře.
ČISTÁ A VZDUŠNÁ
Jestli by v některé z místností v bytě či domě mělo být co nejméně nábytku, pak je to právě ložnice. Nedělejte z ní skladiště, ani pracovnu. Nadměrné hromadění a uskladňování čehokoliv odebírá z interiéru ložnice tolik důležitou vzdušnost, světlo a prostor. I když si možná říkáte, na co denní světlo v ložnici, když ji používám především v noci? Ale to je velký omyl, světlo celý prostor nabíjí novou pozitivní energií, pěkně ho na noc vykrmí a připraví. A s tím souvisí i časté a pravidelné větrání ložnice – dostatečný přívod kyslíku zabraňuje vzniku par a jejich pronikání do zdiva, takže odpadá riziko tvorby plísní. Navíc v čerstvě vyvětrané ložnici, ať je léto nebo zima, se vám bude spát o poznání lépe.
NEPODCEŇTE MATERIÁLY
Jak postele, tak nábytku a podlahy – víte například, z jakého materiálu je vyrobena postel, na které spíte nebo kterou jste si právě koupili? Ideální je samozřejmě přírodní dřevo bez chemické úpravy. Mezi osvědčené dřeviny na výrobu postele patří modřín, smrk, borovice nebo bříza. Podobné to je u podlahy – osvědčilo se opět dřevo, korek nebo vlněný a v čistotě udržovaný koberec (pokud nejste alergik, samozřejmě). Tyto materiály jsou příjemné na dotyk i na došlap bosýma nohama a zároveň mají skvělé izolační a akustické vlastnosti, interiér ložnice krásně změkčí a zaobalí… Jin je synonymum pro klid, měkkost a ticho.
BARVY STÁLE DOKOLA
Je to jako ohraná písnička, kterou už všichni známe, ale stále bychom ji měli mít na paměti, když ložnici ladíme do barevných tónů. Staré dobré pravidlo se nemění – volíme zde takové barvy, které nepůsobí příliš energicky a rušivě během odpočinku nebo spánku, například různé odstíny šedé, béžové, matně modré, olivové a zelené…
Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 20. 2. 2016