10 rad pro malý byt

Ačkoli možná sníte o prostorném bytě nebo domě, kde nebudete limitovaní prostorem, nejspíš jako většina Čechů žijete v menším či dokonce opravdu malém bytě, kde je třeba přemýšlet o každém centimetru. Ale i na méně metrech čtverečních je možné žít příjemně, zachovávat potřebný řád a nevzdávat se pohodlí.

Řešení pro malý prostor by mělo být komplexní. Úspěch přitom podmiňují jak „velké“ věci, tak maličkosti a detaily. Co je pro malé obytné prostory, které mají dobře sloužit, nejdůležitější a jaká jsou základní pravidla při jejich zařizování, radí designérka Jana Hradecká.

Vyklápěcí postel ušetří v miniaturním pokoji místo. Realizace studio NOVOdesign. www.biano.cz

1. CELKOVÁ DISPOZICE

Důležité je sepsat si všechny činnosti, které v prostoru hodláte provádět, a podle toho rozdělit zóny interiéru. V malých prostorách je funkční rozdělení zón (opticky i fakticky) zásadním klíčem k úspěchu.
Tip: Pozor na kuchyni, kde se často bojuje s nepořádkem. Jednoduché řešení je oddělit tuto zónu závěsem či dveřmi. Podobně může být oddělena ložnice od obývací části, kde kromě závěsu dobře poslouží skleněná příčka – prostor rozdělí a nezatíží a lze za ní umístit třeba šatnu.

Nástěnná kancelář Cupertino, montáž na zeď. Matný bílý lak / dubová dýha. 14 770 Kč, www.boconcept.cz

2. ČAROVÁNÍ S OSVĚTLENÍM

Využijte více různých svítidel a zvolte stejnou teplotu a barvu světla, interiér bude lépe sjednocen a bude v něm příjemnější atmosféra. Nevybírejte světla z jedné kolekce, troufněte si dát do každé zóny jiný typ. Propojením mezi jednotlivými kousky by mělo být jejich částečné tvarosloví, materiál nebo barevnost.
Tip: Pokud je k dispozici pouze jediný vývod na stropní svítidlo, lze osvětlení rozšířit do jiných částí pomocí baldachýnu s více otvory a 4 až 6 kabely. To dokážete dovést světlo do všech zón.

Závěsný držák na sklenice Metaltex My Crystal, hloubka 26, výška 7, šířka 38 cm. Vhodné na polici o maximální tloušťce 2,9 cm. Udrží až 16 sklenic. 229 Kč, www.bonami.cz

3. PROMYŠLENÉ KOUSKY

Na každodenní používání jsou vhodné stabilní, pevné zařizovací prvky, které mohou plnit více funkcí. Rozkládací taburet pro nikoliv každodenní přespávání přátel, stolek s úložným prostorem (třeba pro lůžkoviny pro hosty) a tak dále. Nábytek na míru umožní využít opravdu každý centimetr prostoru.
Tip: Vhodně vybraný servírovací stolek pomůže v případě potřeby rozšířit pracovní plochu v kuchyni i jídelní stůl.

4. ILUZE VZDUŠNOSTI

I když místa není nazbyt, alespoň jednu stěnu v místnosti ponechejte téměř prázdnou, jakoby nevyužitou. Může ji „zdobit“ zajímavá tapeta, konzolový stolek se zrcadlem a lampou nebo poutavá aranže obrazů, křesílko… S mírnou nadsázkou řečeno vytvoříte dojem, že máte tolik prostoru, že můžete jednu stěnu ponechat pro dekoraci.
Tip: Mnohdy pomohou drobnosti, například dvacet centimetrů hluboké police za sedačkou. Do nich může být zabudována zásuvka (na lampu, nabíjení elektronických zařízení) a odkládací plochu za sedačkou využijete na knihy, ovladače, časopisy i sklenku vína.

Bambusový věšák We Do Wood Scoreboard (design Sebastian Jørgensen), výška 36 cm. Jednotlivé háčky lze po nástěnné desce posouvat podle libosti. Rozměr 36 x 17 cm. 3149 Kč, www.bonami.cz

5. ŠPLHEJTE S MÍROU

V malém prostoru se sice nabízí možnost umístit některé funkce do výšky, ale toto řešení není příliš pohodlné, navíc potřebuje alespoň tři metry světlé výšky prostoru. Není však nutné budovat hned patro nebo pořizovat palandu, i jen malý stupínek (30 cm), na kterém postel stojí, umožní využít k ukládání prostor pod ním.
Tip: I pod samotnou postel, bez stupínku, můžete s úspěchem umístit boxy nebo zásuvky.

6. ZAVÍRAT, SCHOVÁVAT

Platí, že čím více věcí uzavřete do skříní, za dveře a dvířka, tím se prostornost místnosti opticky prohloubí, tím vzdušněji a uklizeněji bude pokoj vypadat. Toto řešení je ovšem náročné na průběžnou údržbu a úklid. Velkou službu udělá, pokud skříně (i horní skříňky v kuchyni) dotáhnete až ke stropu nebo případně vzniklou mezeru zaplníte pomocí sádrokartonu – skříň pak bude vypadat jako opravdu vestavěná a nebude opticky zatěžovat prostor.
Tip: Pokud skříně ještě natřete stejnou barvou nebo vytapetujete stejně jako přiléhající stěny, opticky zmizí.

Krabice s přihrádkami GODMORGON pomůže přehledně uspořádat šperky a líčidla nebo jiné předměty v zásuvce. Rozměr 32 x 28 x 10 cm, transparentní. 349 Kč, www.ikea.cz

7. VANA NEBO SPRCHA

Zamyslete se, zda v malém prostoru například koupelny, opravdu potřebujete vanu – sprchování je zdravější a pro přírodu i prostor úspornější. Místo, které ušetříte, může posloužit k umístění pračky se sušičkou do panelu nad sebe a zbude i prostor pro prací prášek a koš na prádlo.
Tip: Zvažte umístění pračky jinde než v koupelně, například v předsíni nebo kuchyni. Volný prostor v koupelně lze prakticky využít pro skříň na úklidové prostředky a pomůcky.

8. VHODNÉ BARVY

Dobře zvolte barvu stěn i vybavení. Modrá má vysokou odrazivost a hloubku, bílá opticky prostor zvětšuje, spolu s bílým nábytkem bude místnost vypadat mnohem větší a uklizenější, s bílou se také skvěle kombinuje. Nekombinujte ale příliš, mnoho barev v malém prostoru může působit neuspořádaně a vytvářet dojem zahlcenosti.
Tip.: Pomocí drobných změn (závěsy, polštáře, přehozy) můžete přidávat vybranou akcentní barvu (nebo dvě), kterou pak budete v interiéru opakovat. Takto vytvořenou náladu lze lehce obměňovat podle příležitosti či ročních období.

Dvoumístná rozkládací pohovka IKEA PS HÅVET (Gräsbo bílá). Lůžko 160 x 205 cm. Matrace s vysoce pružnou pěnou a se svrchní vrstvou z latexu. Potah matrace je snímatelný a pratelný v pračce. 9990 Kč. www.ikea.cz

9. S EXPERIMENTY OPATRNĚ

Experimentovat s barvami v malém prostoru je třeba opatrně. Obecně nic nezkazíte jednotnou barevností ve světlých přírodních tónech (krémová, smetanová, béžová, taupé – mix šedé, hnědé nebo béžové). Takový interiér bude vypadat velmi elegantně – akcentem může být hořčicová, oranžová, hnědá nebo mechová zelená. Další osvědčenou barevnou kombinací jsou barvy achromatické – tedy bílá, různé stupně šedé a sem tam černá – akcentem pak mohou být výraznější barvy – žlutá, červená, limetová…
Tip: Při použití pastelů (všechny barvy zesvětlené bílou) se spojení s jinými barvami bát nemusíte, v kombinaci s bílou nebo modrou či šedou budou vypadat všechny skvěle.

10. VŠE NA SVÉ MÍSTO

Platí to ve všech domácnostech, ale v malém bytě ještě o poznání více: všechno musí mít své jasně dané místo, jinak budete stále něco hledat.
Tip: Nechejte si vytisknout vtipné popisky s označením, co se v dané části (nebo krabici a podobně) nachází, nebo si je sami napište, namalujte, přes šablonu nastříkejte.

CO NEJVÍCE SVĚTLA

Osvětlení v malých prostorách by mělo být dostatečné a různorodé – stojací lampa, pracovní lampa, stolní lampa, osvětlení ve skříni. Čím více světla, a to denního i umělého, se do interiéru podaří dostat, tím prostorněji a vzdušněji bude působit.

NEZAPOMEŇTE NA ZRCADLA

„V malém interiéru přinesou mnohé služby: jsou funkční – vidíte se v nich, zároveň prostor dekorují, opticky prohlubují a prosvětlují. Když před zrcadlo postavíte lampu tak, aby se v ní světlo odráželo, dostanete za odměnu téměř dvakrát tolik světla. Nádherně před zrcadlem vypadají svíčky…“
Jana Hradecká, designérka, ředitelka Interier design školy Intermezzo.

VYUŽIJTE DVEŘE

Využít je možné i plochu dveří, děti je mohou používat jako nástěnku (polepte plochu dveří korkem) nebo kreslicí tabuli (natřete je tabulovou barvou). Využít prostor nade dveřmi je dobré obzvlášť na WC a v koupelně.

Text: Kateřina Nová, odborná spolupráce Jana Hradecká, Intermezzo
Foto: archiv firem, Shutterstock

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 7. 6. 2018

Edit: